REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zahodne službe »navdihnile« Wagnerjev upor?

Zahodne službe »navdihnile« Wagnerjev upor?»V tistem trenutku smo skoncentrirali naše sile na obrobju Moskve. Če bi jih razkropili, bi lahko Wagnerjeve čete zarezale kot nož skozi maslo,« je pojasnil Viktor Zolotov. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Zahodne države so zagotovo pomagale poslovnežu Jevgeniju Prigožinu prejšnji teden organizirati njegov kratek upor, pravi Viktor Zolotov, poveljnik Nacionalne garde Rusije.

V pogovoru z novinarji ob robu podelitve odlikovanj v torek v Kremlju je visoki uradnik Ruske federacije izrazil prepričanje, da so upor PMC Wagner »navdihnile zahodne posebne službe, ker so, kot so razkrile, za to vedele tedne vnaprej.«

Medijska poročila trdijo, da je ameriška obveščevalna skupnost že prej izvedela za morebitne težave Jevgenija Prigožina in njegovega zasebnega vojaškega podjetja Wagner Group.

Washington je sicer odločno zanikal kakršno koli vpletenost v nemire v Rusiji, ki jih je označil za domačo rusko afero.

Zolotov trdi, da je »Prigožinov tabor« namerno objavljal »osredotočene« informacije o morebitnem uporu, ki bi se zgodil nekje med prejšnjim četrtkom in nedeljo.

Namigoval je celo, da so bili zahodni agenti morda neposredno vpleteni v izvedbo operacije.

Upor se je začel v petek zvečer in končal naslednji dan, ko je Prigožin sprejel dogovor z rusko vlado, sklenjen s posredovanjem Belorusije.

Wagnerjeve čete so pred tem vstopile v mesto Rostov na Donu in bile že na poti proti Moskvi, ko je bil upor - odpovedan.

Poveljnik Nacionalne garde je dejal, da so se njegove enote pripravljale na intenzivne spopade zunaj ruske prestolnice, kjer naj bi se zgodili krvavi spopadi.

»V tistem trenutku smo skoncentrirali naše sile na obrobju Moskve. Če bi jih razkropili, bi lahko Wagnerjeve čete zarezale kot nož skozi maslo,« je pojasnil.

Zolotov je navrgel, da izkušnje dokazujejo, da bi gardisti morali imeti na razpolago težje orožje, kot so tanki.

Wagner PMC, ki je imel pomembno vlogo v ruski posebni vojaški operaciji proti Ukrajini, ima tanke, protiletalske sisteme in celo jurišna letala.

Nekoč Prigožinove sile bodo menda predale orožje ruski vojski kot del dogovora po uporu, ki prav tako zahteva, da se vsak vojak Wagnerja, ki želi še naprej služiti - in ni bil udeleženec upora - pridruži rednim ruskim enotam.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek