REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Za EU britanska ponudba o pravicah državljanov nezadostna

Za EU britanska ponudba o pravicah državljanov nezadostnaKako bi izgledala stara celina, če bi bile vse države v Evropski uniji.

Natanko leto dni po odločitvi Britancev za izstop iz EU v Bruslju danes še vedno odmeva v četrtek predstavljena prva britanska ponudba za zaščito pravic državljanov po brexitu. Odzivi so kritični. Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker jo je označil za nezadostno, predsednik Evropskega sveta Donald Tusk pa pravi, da je "pod pričakovanji".

Mayeva je v četrtek kolegom iz EU predstavila po njenih besedah "pošteno, resno in velikodušno ponudbo" za zagotavljanje pravic in statusa, ki jih bo uživalo okoli tri milijone državljanov EU v Britaniji po brexitu.

Izpostavila je "jasno zavezo", da nobenemu državljanu EU, ki je trenutno zakonito v Združenem kraljestvu, ne bo treba zapustiti države, ko bo Združeno kraljestvo zapustilo EU, ter da bodo vsi dobili priložnost, da uredijo svoj status.

Vsak državljan EU, ki že pet let biva v Združenem kraljestvu, naj bi bil na področju zdravstva, izobraževanja, prejemkov in pokojnin deležen enake obravnave kot Britanci.

Podroben načrt je pričakovati v ponedeljek. Nekateri viri ob tem izpostavljajo pogosto uporabljen bruseljski rek, da je "hudič pač v podrobnostih".

Prvi odzivi z vrha institucij in članic EU so kritični.

Šef komisije Juncker je ocenil, da so predlogi nezadostni. "To je prvi korak, a ta korak ni zadosten," je poudaril. Na vprašanje, ali ima jasno idejo o tem, kakšen brexit želi Mayeva, je kratko in jedrnato odgovoril: "Ne."

Kritičen je tudi predsednik Evropskega sveta Donald Tusk, ki je ocenil, da je britanska ponudba "pod pričakovanji". Dodal je, da bo podrobna analiza sledila, ko bodo dobili podroben načrt.

Belgijski premier Charles Michel je predloge Mayeve ocenil kot "ohlapne" in izrazil pričakovanje po več tehničnih podrobnostih, saj nihče ne želi "kupovati mačka v žaklju". Michel pričakuje med drugim več podrobnosti glede pravosodnega nadzora pravic državljanov.

EU želi, da Sodišče EU razsoja v sporih glede pravic državljanov v Britaniji, kar v Londonu zavračajo.

Tudi avstrijski kancler Christian Kern pravi, da je ponudba Mayeve dober prvi predlog, a da bo treba vložiti še veliko več dela.

Slovenski premier Miro Cerar je danes ob prihodu na drugi dan vrha izpostavil, da je Mayeva v četrtek zelo jasno povedala, da brexit bo.

Obenem jih je glavni pogajalec EU o brexitu Michel Barnier po Cerarjevih besedah obvestil, da je po prvih pogajanjih dobil zagotovila, da Združeno kraljestvo ne želi ostati del enotnega trga niti del carinske unije.

Cerar je še pojasnil, da se Barnier z britansko stranjo že pogaja o vprašanju pravic državljanov, kar je ključno urediti najprej, ter tudi o meji na irskem otoku, ki je tudi zahtevno vprašanje.

O finančnih vprašanjih za zdaj še ni bilo pravega pogovora. Barnier naj bi ga sprožil prihodnji teden. Tudi to je zelo pomembno vprašanje, ki ga je treba rešiti, preden se je mogoče začeti pogajati o drugih vprašanjih, je še poudaril slovenski premier.

Na vprašanje, kako glede na vsa ta zagotovila, da brexit bo, razume izjave predsednika Evropskega sveta Donalda Tuska o tem, da sanja o možnosti, da brexita ne bo, je Cerar odgovoril, da tudi sam dopušča možnost različnih scenarijev.

"Kaj bo prinesla prihodnost, ne vemo," je menil slovenski premier. Spomnil je, da je pred letom dni referendum Britance razdelil skoraj simetrično na dva pola in da je bila večina za brexit zelo majhna.

Premier ne dopušča le različnih opcij, ampak tudi dejstvo, da se zna ta proces na marsikateri točki zaplesti. "Verjetno bo treba sproti iskati nove pristope, ki jih ta trenutek še ni mogoče predvideti," je še ocenil.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek