REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

WaPo: ZDA se soočajo s pomanjkanjem streliva in eksploziva zaradi »presenetljive lakote Ukrajine po topniškem strelivu«

WaPo: ZDA se soočajo s pomanjkanjem streliva in eksploziva zaradi »presenetljive lakote Ukrajine po topniškem strelivu«Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ameriško ministrstvo za obrambo ima težave z dohajanjem zahtev Ukrajine, je v soboto poročal Washington Post (WaPo) in opozoril, da bi lahko neuspeh pri ohranjanju trenutne ravni proizvodnje ogrozil varnost ZDA.

Tudi izdelava 28.000 granat na mesec ne zadošča za potešitev tega, kar je časopis poimenoval 'presenetljiva lakota Ukrajine po topniškem strelivu'.

Pričakuje se, da bodo ameriški vojaški izvajalci kmalu podvojili stopnjo proizvodnje standardnih Natovih topniških nabojev, zabeleženih pred sedanjo fazo konflikta.

Vendar pa tudi izdelava 28.000 granat na mesec ne zadošča za potešitev tega, kar je časopis poimenoval »presenetljiva lakota Ukrajine po topniškem strelivu«, kaj šele, da bi ta proizvodnja okrepila izčrpane rezerve doma.

Pomanjkanje surovin – zlasti eksploziva TNT, ki ga ZDA ne proizvajajo več – ovira prizadevanja Pentagona, da obnovi svoj arzenal, ki je bil močno izčrpan zaradi podpore Washingtona Ukrajini.

Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Washington trenutno veliko TNT-ja pridobiva iz Poljske, vendar išče nove dobavitelje, tudi na Japonskem, potem ko je izgubil proizvodnega partnerja, podjetje Zarya, ko je do tedaj ukrajinska regija, v kateri je bila tovarna, na lanskem referendumu glasovala, da postane del Rusije.

Omejene pa so tudi ameriške zaloge smodnika, ki se uporablja za izstreljevanje topniških granat skozi cevi topov, minometov in havbic.

Na Zahodu ga izdeluje predvsem češka tovarna Explosia.

Tiskovni predstavnik Explosie Martin Vencl je za Post povedal, da surovin, potrebnih za izdelavo brezdimnega smodnika, vključno z nitroglicerinom in nitrocelulozo - primanjkuje.

Omejene so tudi ameriške zaloge smodnika, ki se uporablja za izstreljevanje topniških granat skozi cevi topov, minometov in havbic.

Birokratske ovire ob tem povzročajo, da je bilo doslej porabljenih samo 40,8 odstotkov od Pentagonovih 44,5 milijard dolarjev vrednih proizvodnih pogodb, povezanih z Ukrajino, poroča Post.

Industrijski strokovnjak iz Centra za strateške in mednarodne študije je številko ob tem zagovarjal celo kot boljšo uspešnost kot običajno, saj sklenitev velikih obrambnih pogodb običajno traja kar 16 mesecev.

Neimenovani uradnik Pentagona ugotavlja, da je rešitev za preprečitev prihodnjega pomanjkanja - ohranjanje »konsistentnega visokega povpraševanja« po strelivu.

Proizvodnja raket za Patriote - datumi naročil in število izdelanih po letih
Zmanjkuje celo raket sistema Patriot... Vir: Posnetek zaslona

Pentagon bi moral »nadaljevati z nabavo na tej ravni v daljšem časovnem obdobju, tako da ne bomo imeli le zdravih zalog, ampak zdravo proizvodno in industrijsko bazo, ki jih bo lahko izpolnila,« je povedala oseba za Post.

Pentagon upa, da bo do jeseni 2025 povečal proizvodnjo na milijon granat na leto.

»Ena od lekcij, ki smo se jih naučili iz ukrajinske izkušnje, je, da se moramo vrniti in ponovno pregledati te minimalne standarde [za zaloge streliva]. In morda smo jih podcenjevali,« je prejšnji mesec novinarjem povedala vojaška sekretarka Christine Wormuth.

Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ameriški predsednik Joe Biden je prejšnji teden od Kongresa zahteval dodatnih 20,6 milijarde dolarjev za Ukrajino, čeprav so uradniki začeli tiho priznavati, da je bila protiofenziva Kijeva neuspešna.

Številni republikanci tej pobudi že nasprotujejo.

Zelo opevana kontraofenziva Ukrajincev, ki so od junija uspeli zavzeti le nekaj vasi, je Ukrajino po podatkih ruskega obrambnega ministrstva stala najmanj 43.000 vojakov in skoraj 5.000 kosov opreme.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek