REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Volitve na Siciliji zadnji test pred parlamentarnimi volitvami v Italiji

Volitve na Siciliji zadnji test pred parlamentarnimi volitvami v ItalijiCrocetto

Na volišča na italijanski Siciliji je danes pozvanih 4,6 milijona volilnih upravičencev. Deželne volitve veljajo za pomemben in obenem zadnji test pred parlamentarnimi volitvami, ki bodo v Italiji spomladi. Volilni boj na Siciliji je bil zato tokrat deležen precejšnje pozornosti Rima, tako kot bo tudi objava volilnih izidov.

Za položaj novega predsednika dežele Sicilija, ki uživa znotraj italijanske države posebno avtonomijo, se poteguje pet kandidatov, medtem ko se jih za 70 sedežev v deželnem parlamentu bori več sto.

Od dosedanjega predsednika Sicilije Rosaria Crocette, ki je na tem položaju od leta 2012, so ljudje pričakovali predvsem uspešen boj proti mafiji. Pred izvolitvijo na vrh dežele je bil namreč župan mesta Gela na jugu Sicilije, iz katerega mu je uspelo pregnati pred tem tam globoko zakoreninjeno mafijo.

Sicilija

A po petih letih se Crocetta ne more pohvaliti z uspehi. Vse pogosteje mu očitajo, da je svoje prejšnje dosežke v Geli izkoriščal kot fasado, medtem ko se na ravni dežele dejansko ni odločno spopadel s sivo ekonomijo in mafijskim vpletanjem v javno upravo, ki pestita Sicilijo.

Crocettejevo predsednikovanje je sicer zaznamovala velika nestabilnost. Od leta 2012 se je namreč pod njegovim vodstvom zamenjalo več vladnih koalicij, pri vodenju 12 ministrstev pa se je preizkusilo okoli 50 ministrov. Sam se je znašel pod preiskavo državnega tožilstva zaradi suma korupcije v povezavi z znižanjem DDV za vozovnice v pokrajini Trapani.

Zato ni čudno, da so postajali pozivi ne le k zamenjavi Crocetteja, ampak k širši politični prenovi na Siciliji v času pred volitvami vse glasnejši. To nezadovoljstvo naj bi koristilo predvsem 42-letnemu kandidatu Gibanja pet zvezd Giancarlu Cancelleriju. V kampanji mu že tedne pomagata tudi ustanovitelj gibanja Beppe Grillo in njihov premierski kandidat Luigi Di Maio.

Če bo Cancelleri danes zmagal, bo to pomemben uspeh za protesto gibanje, ki na pomladanskih parlamentarnih volitvah sicer računa na zmago z okoli 30 odstotki. Od zmage Virginie Raggi na županskih volitvah v Rimu se sicer Gibanje pet zvezd otepa z očitki, da v politično areno pošilja premalo izkušene kandidate, ki nato po izvolitvi niso sposobni dejansko opravljati svojih nalog.

Najnevarnejši rival Cancellerija je nekdanji italijanski državni sekretar Nello Musumeci, izkušen politik z dobrimi povezavami v Rimu, ki mu ankete za danes napovedujejo okoli 42 odstotkov glasov in s tem zmago. Musumeci je skupni kandidat treh desnih strank - stranke Naprej Italija nekdanjega premierja Silvia Berlusconija, Severne lige in pa stranke Bratje Italije.

Taormina
Pogled iz Taormine na Siciliji, ki se ponaša z štefilnimi arheološkimi najdbami in ostanki amfiteatra.

Levici se medtem danes obeta neuspeh, saj se ni uspela poenotiti in bo za to verjetno plačala visoko ceno. Demokratska stranka (PD) nekdanjega premierja Mattea Renzija in nova desnosredinska stranka Ljudska alternativa (AP) zunanjega ministra Angelina Alfana podpirata 54-letnega rektorja univerze v Palermu Fabrizia Micarija, ki pa si bo moral glasove levih volivcev deliti z borcem proti mafiji Claudiom Favom, kandidatom Italijanske levice (SI).

Kdorkoli to že bo, čaka novega predsednika Sicilije težko delo. Brezposelnost med mladimi na otoku je 57-odstotna, med ostalimi pa 22-odstotna, dvakrat višja od italijanskega povprečja. Izseljevanje z otoka je v minulih kriznih letih doseglo ravni iz 60. let prejšnjega stoletja, ko so Sicilijanci množično iskali delo na bogatejšem severu države.

Med drugim ostaja oskrba s pitno vodo akuten problem, znane so tudi kronične težave z odvozom odpadkov, ki bodo po vsej verjetnosti v kratkem znova izbruhniti, saj se deponije na otoku znova hitro polnijo, napredek pri recikliranje pa je zelo počasen.

Tako železniška kot cestna infrastruktura ostajata slabi. Za 250 kilometrov dolgo pot med mestoma Siracusa in Palermo na primer vlak porabi več kot štiri ure, avtocesta med Catanio in Palermom pa je zaradi plazu že dve leti zaprta.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek