REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Vojna v senci starodavnih templjev: Kdo je skregal Tajsko in Kambodžo

Vojna v senci starodavnih templjev: Kdo je skregal Tajsko in KambodžoPreah Vihear - jabolko spora med Kambodžo in Tajsko. Vir: Posnetek zaslona, X

Na meji, kjer se že stoletja srečujejo imperiji, religije in sile, znova odmevajo streli. Narodi Tajske in Kambodže, povezani s preteklostjo in razdeljeni z zemljevidi, stojijo drug nasproti drugemu.

Ne kot sosedje, temveč kot dediči nedokončanih sporov.

Starodavni templji molčijo, 817 kilometrov skupne meje pa znova postaja kraj skušnjave, ponosa in opomina.

Pred samo petimi leti se je zdelo, da je zgodovinsko rivalstvo stvar preteklosti. Zdaj pa je ponovno privrelo na površje.

Po tednih napetosti se je mejni konflikt med Tajsko in Kambodžo stopnjeval v resen varnostni incident, ko je bil konec maja ubit kamboški vojak.

Incident se je zgodil na spornem območju, romantično imenovanem Smaragdni trikotnik, kjer se stikajo meje Tajske, Kambodže in Laosa.

Obe strani se medsebojno krivita za povzročitev incidenta: medtem ko Kambodža trdi, da je tajska vojska odprla ogenj na jarek njihove baze, Tajska vztraja, da se je odzvala šele potem, ko so kamboške sile prvič uporabile orožje.

Namesto da bi se napetosti umirile, je sledila vrsta gospodarskih in diplomatskih povračilnih ukrepov. Tajske oblasti so prevzele nadzor nad mejnimi prehodi in zagrozile, da bodo Kambodži prekinile elektriko in internet.

Kambodža se je odzvala s prepovedjo tajskih medijev, filmov in televizijskih programov ter prekinitvijo internetnih povezav. Kmalu je sledila prepoved uvoza tajskih živil, Tajska pa je delavcem onemogočila prehod do kamboških igralnic v Poipetu.

Vrhunec spora se je zgodil 16. junija, ko je kamboški premier Hun Manet sporočil, da je njegova država na Mednarodnemu sodišču v Haagu vložila uradno zahtevo za rešitev mejnih vprašanj.

»Kambodža je izbrala mednarodno pravo in mir,« je 16. junija dejal premier Hun Manet.

Tajska je takoj zavrnila pristojnost sodišča, češ da tretje osebe niso vedno koristne v občutljivih zadevah z zgodovinsko in politično globino.

Spori med državama imajo globoke zgodovinske korenine.

Več kot 800 kilometrov skupne meje je v veliki meri določenih z zemljevidi iz kolonialne dobe, zlasti s francoskim zemljevidom. Predmet spora je zemljevid iz leta 1907, ki na kamboški strani prikazuje hindujski tempelj Preah Vihear iz 11. stoletja.

Čeprav je Mednarodno sodišče leta 1962 razsodilo, da tempelj pripada Kambodži, je Tajska še naprej prereka mejo okoli njega. Nov val konfliktov se je začel leta 2008, ko je Kambodža sprožila pobudo za uvrstitev tega templja na seznam svetovne dediščine UNESCO.

Oboroženi incidenti so se nadaljevali leta in leta, do leta 2011 so prisilili, da se razselili več kot 36.000 ljudi.

Dve leti pozneje se je Kambodža ponovno pritožila na Mednarodno sodišče, ki je potrdilo prejšnjo sodbo.

Zanimiv vidik trenutne krize je tudi odnos med sedanjimi voditelji in njihovimi očeti. Tajska premierka Paetongtarn Shinawatra je hči nekdanjega premierja Thaksina Shinawatre, medtem ko je kamboški premier Hun Manet sin mogočnega Hun Sena, ki je Kambodži vladal več kot tri desetletja in ostaja ključni politični dejavnik.

Hun Sen je Shinawatri leta 2006 po državnem udaru podelil azil, javnost na Tajskem pa zdaj sumi, da je Paetongtarnova do Kambodže preveč prizanesljiva zaradi družinskih vezi.

»Če prijatelj zahteva tvojo hišo, je noben prijatelj ne bo kar tako dal,« je dejala tajska premierka.

Kljub poskusom deeskalacije z dvostranskimi srečanji in vrnitvijo vojakov na prejšnje položaje konflikt ne kaže znakov hitre rešitve.

Tajska vojska je sporočila, da je pripravljena na »operacijo na najvišji ravni«, če se bodo razmere zaostrile.

Analitiki opozarjajo, da bi vojaška elita v Bangkoku lahko izkoristila konflikt za krepitev nacionalističnih čustev in destabilizacijo vlade, kot se je to v preteklosti zgodilo s Thaksinom in njegovo sestro Yingluck.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek