REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Srbiji zaostritev ukrepov izzvala nasilne proteste, oblast dobila prvi račun za politično zlorabo epidemije

V Srbiji zaostritev ukrepov izzvala nasilne proteste, oblast dobila prvi račun za politično zlorabo epidemijeKoronaprotesti Beograd

V Srbiji se je zgodilo to, česar so se mnogi bali – v Beogradu so ob napovedi ponovne uvedbe policijske ure izbruhnili protesti, dal protestnikov pa je tudi vdrl v parlament. Prišlo je do izgredov in spopadov s policisti.

Zagorelo je več avtomobilov, razmere pa so se umirile šele proti jutru.

Zakaj so protestniki besni pa je pojasnil tudi sin umetnika.

Trditve vlade o zmagi v boju proti koronavirusu so se namreč izkazale za lažne, resnica pa sedaj prodira na dan.

Srbija je imela še marca in aprila zelo dobro epidemiološko sliko. Mrtvih na milijon prebivalcev zaradi koronavirusa je imela enkrat manj kot Slovenija. Okuženih starejših, ki so bili najbolj ogroženi, je bil v primerjavi z državami zahodne Evrope izredno malo.

Do tega so privedli zelo strogi ukrepi – starejši od 65 let (v ruralnih področjih nad 70 let) več kot mesec dni sploh niso smeli na ulice, policijska ura za ostale državljane se je začenjala običajno ob peti popoldan (trajala je do jutra) in je ob vikendih trajala tudi po tri dni.

Slavja ob velikonočnih praznikih so bila prepovedana.

Samo lastnikom psom je bilo dovoljeno sprehajanje hišnih ljubimcev od enejstih zvečer do ene utre zjutraj, največ 200 metrov od mesta stanovanja...

Zaradi predčasnih volitev v juniju je bilo potrebno v državi ustvariti videz normalnosti. Sedaj je prišel račun. 

Toda zaradi predčasnih volitev v juniju je bilo potrebno v državi ustvariti videz normalnosti.

Predsednik Srbije in istočasno predsednik Srbske napredne stranke (SNS) Aleksandar Vučić, ki je epidemijo v propagandnem smislu odlično izkoristil in se ljudstvu predstavljal kot »rešitelj naroda« je tako dovolil javna zbiranja, tudi dve večji nogometni tekmi.

In po volitvah, na katerih je njegova Srbska nacionalna stranka (ob bojkotu najpomembnejših strank opozicije) zmagala, politiki pa so se brez upoštevanja zaščitnih ukrepov objemali, plesali in veselili (ter mnogi zatem zboleli) je prišel visok račun – hitro naraščanje obolelih zaradi Covida-19.

Podobno dogajanje lahko vidimo tudi na Hrvaškem, kjer so meje z vsemi državami in še posebej z BiH prav tako odpirali zaradi parlamentarnih volitev.

Srbija se je nato skoraj povsod znašla na rdečem seznamu držav, med drugim celo v Grčiji, ki je sicer že maja odprla svoje meje za srbske državljane.

Veliko Srbov pa na počitnice odhaja prav v »bratsko« Grčijo. Kar je postalo nemogoče.

Srbija - protesti

In tako je srbski predsednik Aleksandar Vučić v torkovem nagovoru med drugim za Beograd, kjer je daleč največ okuženih z novim koronavirusom in so bolnišnice polne obolelih s covidom-19, napovedal uvedbo policijske ure od petka do nedelje ter prepoved javnega zbiranja več kot petih ljudi.

Kmalu zatem, okoli 21. ure, so se začeli v središču prestolnice zbirati jezni protestniki. Sprva jih je bilo pred poslopjem parlamenta nekaj sto, kasneje pa je njihovo število, predvsem po zaslugi spletnih družbenih omrežij, naraslo na več tisoč. Sledili so izgredi in spopadi s policisti.

Manjši skupini protestnikov, med katerimi naj bi bili skrajni desničarji, je uspelo za kakih 20 minut celo vdreti v poslopje skupščine, nakar jih je policija od tam pregnala.

Policiste so protestniki sicer med drugim obmetavali z jajci, kamenjem, plastenkami in baklami, zagorelo je več deset smetnjakov in avtomobilov, tudi policijskih. Na obeh straneh je bilo več ljudi ranjenih.

Nekateri so sicer Vučiću tudi očitali, da »prodaja« Kosovo.

Vučić - protesti leta 2018

V zadnjih dnevih je namreč nekdanji ameriški svetovalec za nacionalno varnost John Bolton potrdil, da so se delegacije Beograda in Prištine oziroma Aleksandar Vučić in kosovski predsednik Hashim Thaqi v Washingtonu dogovarjala o menjavi ozemelj med osredno Srbijo in Kosovom.

O tem nihče od njiju nikoli sicer ni želel potrditi ničesar, dogovor pa je vsaj za zdaj nemogoč, ker je Hashim Thaqi kot nekdanji vodja OVK pred sodiščem v Haagu osumljen vojnih zločinov.

Stanje številnih srbskih vodilnih politikov – med drugim tudi Maje Gojković – ki so vsi po vrsti okuženi s koronavirusom, kaže, da je jeza nekaterih ljudi, ki so spregledali populistične poteze oblasti, ki je najbolj odgovorna za sedanje stanje, vsekakor upravičena.

Srbska premierka Ana Brnabić je v torek zvečer v pisni izjavi ostro obsodila vandalizem opozicijskih politikov, ki da stojijo za vdorom v skupščino, medtem ko se Srbija in njen zdravstveni sistem soočata z najtežjo situacijo od začetka epidemije novega koronavirusa.

»Potem ko v skupščino niso mogli priti na volitvah, so znova pokazali svoj resničen nasilni obraz, s tem ko skušajo pridobiti politične točke na račun najhujše krize na tem planetu od druge svetovne vojne,« je zapisala premierka in zatrdila, da bodo država in njene institucije zaščitile pravni red.

Vdor v parlament je danes obsodila tudi predsednica skupščine Maja Gojković.

Meni, da je bil namen izzvati kaos in nerede.

Vendar stanje številnih srbskih vodilnih politikov – med drugim tudi Maje Gojković – ki so vsi po vrsti okuženi s koronavirusom, kaže, da je jeza nekaterih ljudi, ki so spregledali populistične poteze oblasti, ki je najbolj odgovorna za sedanje stanje, vsekakor upravičena.

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek