REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Srbiji ob bojkotu opozicije pričakovana »zmaga« SNS, ki utira pot Vučićevi diktaturi

V Srbiji ob bojkotu opozicije pričakovana »zmaga« SNS, ki utira pot Vučićevi diktaturiProtesti zoper Vučićevo diktaturo niso obrodili željenih sadov v Srbiji. Vir: Twitter

V Srbiji kot prvi državi v Evropi kljub pandemiji Covida-19 in večdnevnem naraščanju števila okuženih, so v nedeljo potekale parlamentarne in lokalne volitve.

Volitve so potekale v, za opozicijo in njene privržence - skrajno nepoštenih pogojih, ko oblast na različne načine nadzoruje veliko večino medijev v državi.

Opozicijske stranke so lahko računale na le nekaj spletnih portalov, nekaj tednikov z majhno naklado (NIN, Nedeljnik, Vreme, Danas) in eno televizijo (regionalno N1, del mreže CNN, ki se v Srbiji predvaja posredstvom Slovenije), vsi ostali mediji pa so tako ali drugače trdno povezani z aktualno oblastjo in v trdnem primežu Aleksandra Vučića.

Rezultati so bil pričakovani: Zmagala je lista SNS srbskega predsednika Aleksandra Vučića z več kot 60 odstotkov glasov. Vučič je ocenil, da gre za zgodovinsko zmago. Volilni prag naj bi presegli samo še lista socialistov zunanjega ministra Ivice Dačića in desna populistična stranka SPAS.

Listi Srbske naprede stranke (SNS) Aleksandar Vučić - Za naše otroke agencija Ipsos in nevladna organizacija za nadzor volilnega procesa Cesid sta napovedovala 62,5 odstotka glasov na podlagi vzorca 43,7 odstotka volišč.

Lista zunanjega ministra in predsednika vladne Socialistične stranke Srbije (SPS) Ivice Dačića naj bi dobila 10,7 odstotka glasov, desna populistična Srbska domoljubna zveza (SPAS) nekdanjega vaterpolista in župana Novega Beograda Aleksandra Šapića pa naj bi prejela 4,1 odstotka glasov.

Novo vlado bo torej sestavila predvsem stranka srbskega predsednika, ki je šef tudi vladajoče Srbske napredne stranke in aktualne predsednice vlade Ane Brnabić, ki ga tako zasebno, na sejah stranke ali po telefonu, kot v javnosti rada preprosto pokliče: »Šef

Zato ni nenavadno, da številni Srbi v Vučiću vidijo sodobnega faraona, ki si je prisvojil vse vzvode oblasti. Oziroma Varaona, torej tistega, ki goljufa (vara) ...

Vse to so razlogi, zakaj je velik delež volivcev tudi bojkotiral tokratne volitve.

V pozivih sodržavljanom k bojkotu, ogorčeni volivci pogosto objavljajo fotografije tistih pripadnikov (Vučiću lojalne) opozicije, ki se je odločila iti na volitve.

Ni skrivnost, da so vsi oni del dvorne opozicije pod taktirko Vučića in SNS, ker pridno igrajo tako kot to aktualni predsednik Srbije zahteva.

Zato naj bi fotografija te skupine podložnikov opomnila vsakoga, ki bi šel na volitve, zakaj ga mora biti sram.

Istočasno pa je Srbija prav zato, da bi oblast vsaj na zunaj prikazala videz »normalnosti«, v preteklih tednih dovolila tudi nogometne tekme in polne tribune na stadionih, ter javna zbiranja (predvolilne shode) z več deset tisoč ljudmi ...

Če bi namreč velika večina državljanov ostala doma v času volitev, bi bilo lahko videti, da številni podpirajo bojkot.

Toda ni dvoma, da volitve, tako kot stadioni odprti za več tisočglavo množico, posledično prinašajo povečanje števila okuženih.

Aleksandar Vučič in demonstrant
Protestniki merijo na osebnostne značilnosti srbskega predsednika, ki pogosto sporoča prek medijev in v javnosti, da ga ne moti, ker ga nasprotniki imenujejo za pe*ra.

Ob vsem tem je vladajoča stranka SNS tokrat posegla po še več trikih.

Najprej je med kampanjo – kar se praviloma nikjer v svetu še ni zgodilo – samovoljno zmanjšala volilni prag s pet na le 3 odstotke glasov.

Na prvi pogled »demokratična« poteza je bila namenjena temu, da v parlament namesto znanih strank z dolgoletno tradicijo, ki so bile v tej parlamentarni sestavi v opoziciji in jih vodijo znani politiki (npr. demokratska stranka), pride vrsta drugih manjših, doslej neznanih ali za potrebe letošnjih volitev šele ustanovljenih strank, ki bodo tako dokaz, da ima Srbija res »opozicijo« in da je demokratična država.

Kaj si o vsem tem mislijo volivci, je mogoče razbrati tudi iz pripisa na predvolilnih plakatih.

Na primer na tistemu od SNS-a (ki, mimogrede, v letošnji kampanji zlorabi tudi otroke, ker je uradno geslo stranke »Aleksandar Vučić - za naše otroke«), na kateremu je nekdo v Čačku prečrtal besedo decu (otroke) in namesto nje napisal guzicu (rit).

Torej, SNS poziva, da glasujte Za našo rit!

Stare opozicijske stranke so zato svarile, da bodo vse stranke, ki bodo na opisani način prišle v parlament le lažna, dvorna opozicija avtokratskega režima Aleksandra Vučića.

Te stranke z zelo maloštevilnim članstvom (velikosti potnikov v minibusu), pa so praviloma popolnoma nesposobne, naravnost bizarne, nezmožne zoperstavljanja največji stranki predsednika države Aleksandra Vućića, torej Srbski napredni stranki.

To kažejo tudi njihovi spoti, ki so pogosto neresni, nerazumljivi, celo skrajno neumni.

Medtem pa je s posebnim spotom stranka SNS napadla tudi vse, ki zaradi poziva k bojkotu volitev ne bodo glasovali in jih vnaprej obtožila za povzročanje kaosa v državi, če bo zmagala »nesposobna« opozicija.

Res pa je, da se je tradicionalna opozicija po dolgotrajnih protestih »eden od pet milijonov« razdelila na tiste, ki so se odločili za bojkot in nekatere, ki so se udeležili volitev.

Zmage si je predsednik Aleksandar Vučić zelo želel, ker bi rad do konca leta (še v mandatu predsednika ZDA Donalda Trumpa, ki zelo potrebuje vsaj en mednarodni uspeh), dosegel dogovor s Kosovom glede sporazuma o »normalizaciji«. Vendar pa naj bi bila Rusija precej zadržana do ideje o zamenjavi priznanja Kosova za del ozemlja Kosova, tako da je ta Vučićeva računica negotova.

To pa je vodilni SNS in koalicijski Socialistični stranki zunanjega ministra Ivice Dačića s sateliti omogočilo lahko pot do zmage.

Te zmage pa si je predsednik Aleksandar Vučić zelo želel, ker bi rad do konca leta (še v mandatu predsednika ZDA Donalda Trumpa, ki zelo potrebuje vsaj en mednarodni uspeh), dosegel dogovor s Prištino glede sporazuma o »normalizaciji«.

Vendar pa naj bi bila Rusija precej zadržana do ideje o zamenjavi priznanja Kosova za del ozemlja Kosova, tako da je ta Vučićeva računica negotova.

Medtem pa so volitve potekale v senci povečanega števila okuženih s koronavirusom.

Predsednik volilne komisije Vladimir Dimitrijević je sicer sporočil, da so vsa volišča v nedeljo ob 7. uri odprta in da na njih izvajajo vse zaščitne ukrepe v skladu s priporočili kriznega štaba za boj proti koronavirusu.

Volitve so po besedah Dimitrijevića potekale tudi na 140 voliščih na območjih s srbsko skupnostjo na Kosovu, kjer prav tako zadnje dni beležijo naraščanje okužb z novim koronavirusom. V soboto so poročali o 74 novih primerih okužbe.

Povedal je, da vsi člani volilnih odborov nosijo zaščitne maske in rokavice. Volivcem so prav tako priporočili nošenje zaščitnih mask, ki so na voljo tudi na voliščih.

Volilna komisija (RIK) je v nedeljo sporočila, da se je volitev do 12. ure udeležilo 18,01 odstotka volilnih upravičencev in da potekajo brez večjih nepravilnosti.

Protesti Eden od pet milijonov so na koncu izzveneli v prazno, toda opozicijski mediji so v vsem tem času ob pomoči pogumnih žvižgačev odkrili celo vrsto novih nepravilnosti, sistemske korupcije in zlorab oblasti.

Agencija Ipsos in nevladni Center za svobodne volitve in demokracijo (Cesid) sta sporočila, da se je volitev do 13. ure udeležilo 23,4 odstotka volivcev, kar je nekoliko več kot na zadnjih parlamentarnih volitvah leta 2016.

Opazovalna misija nevladnega Centra za raziskave transparentnosti in odgovornosti (Crta) je policiji prijavila, da so v Zrenjaninu pred enim od volišč tri osebe iz avtomobila volivcem pri izhodu iz volišča delile neimenovano vsebino. Policija je nato sporočila, da so policisti šli na kraj domnevne kršitve, toda pred voliščem omenjenih oseb niso našli ...

Volitve, na katerih je 6,6 milijona volivcev ob poslancih izbiralo tudi člane občinskih in mestnih skupščin ter pokrajinske skupščine Vojvodine, bi morale biti 26. aprila, a so jih zaradi pandemije novega koronavirusa in razglasitve izrednih razmer 15. marca preložili.

Za 250 poslanskih sedežev se je tako potegovalo 21 strank in zavezništev, a je bil zmagovalec, tudi zaradi nadzora nad mediji in razdeljenosti opozicije, znan že mesece.

Srbski napredni stranki predsednika Aleksandra Vučića, ki državo vodi od leta 2012, in njenim satelitom na listi Aleksandar Vučić - Za naše otroke se je tako posrečilo dobiti več kot 60 odstotkov glasov.

Dobra novica pa je, da na političnem parketu ali vsaj v novi sestavi srbskega parlamenta zagotovo ne bo dosedanjih dolgoletnih satelitov Vučićeve oblasti, ki so jim volivci tokrat odklonili zaupanje in jim naklonili volilni izid v višini statistične napake.

Naj omenimo le nekatere poražence, med katerimi najbolj izstopajo razvpiti Vojislav Šešelj, pa Nenad Čanak, Čedomir Jovanović ...

Zaradi epidemije Covida-19 je tokratne volitve nadziralo le nekaj misij tujih opazovalcev.

Volišča so bila odprta v nedeljo do 20. ure, končne izide pa je mogoče pričakovati 96 ur po zaprtju.

Toda že pred volitvami je bilo jasno, kdo bo absolutni zmagovalec, še posebej glede na skrajno sovražno kampanjo do preostankov neorganizirane srbske opozicije, ki jo nazorno zrcali tudi predvolilni spot SNS, spodaj.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek