REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V različnih izdelkih iz jajc v Avstriji našli škodljiv fipronil

V različnih izdelkih iz jajc v Avstriji našli škodljiv fipronilJajca - preiskave

Avstrijske oblasti so danes potrdile, da so nevarni insekticid fipronil našli v različnih izdelkih iz jajc, uvoženih iz Nemčije, Nizozemske, Belgije in Poljske. Odkrita količina snovi je sicer zanemarljiva in ne predstavlja tveganja za zdravje ljudi. Avstrijo je Evropska komisija že v petek vključila na seznam zaradi afere prizadetih držav.

Po podatkih avstrijske agencije za zdravje in varno hrano (AGES) so v 18 od 80 naključnih vzorcev, vključno s pekovskimi izdelki in majonezo, odkrili drobne sledi omenjene kemikalije. Ob tem so poudarili, da je odkrita količina zanemarljiva in da ne predstavlja tveganja za zdravje, je poročala francoska tiskovna agencija AFP,.

Agencija je v izjavi še navedla, da so jajčni izdelki namenjeni veleprodaji ter izvirajo iz Nemčije, Nizozemske, Belgije in Poljske. "Vsi jajčni izdelki, kontaminirani s fipronilom, bodo nemudoma umaknjeni s trga," so zagotovili. Ob tem so izrazili zadovoljstvo, da tri četrtine vzorcev "na srečo" niso izkazale vsebnosti fipronila.

Škandal z jajci, okuženimi s fipronilom, ki lahko škoduje jetrom, ščitnici in ledvicam, je po navedbah Evropske komisije zajel 15 članic EU in dve nečlanici - Švico in celo Hongkong.

Evropska komisija je v petek med izpostavljene države, ki jih je prizadel škandal, vključila tudi Slovenijo, ob čemer so na slovenski upravi za varno hrano za STA pojasnili, da se je država na seznamu znašla zaradi preventivnega odpoklica izdelkov. V Sloveniji doslej potrjeno kontaminiranih jajc še niso odkrili.

Afera z oporečnimi jajci je izbruhnila 1. avgusta. Sledili so umiki milijonov jajc in na tone jajčnih proizvodov s trgovskih polic, več perutninskih farm so zaprli, države pa so začele z medsebojnimi obtožbami in iskanjem glavnega krivca. Belgijska in nizozemska policija je pretekli teden pridržala dva osumljenca, doslej znani podatki pa kažejo, da je afero zakuhalo nizozemsko podjetje Chickfriend.

Komisija je v petek sicer napovedala sklic izrednega sestanka na ravni ministrov, ki bo predvidoma potekal 26. septembra. Cilj srečanja bo ustaviti medsebojna obtoževanja, predvsem pa iz dogajanja izluščiti lekcije, ki bodo omogočile izboljšanje sistema in preprečitev kriminalnih aktivnosti.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek