REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Keniji po ostri in nasilni kampanji predsedniške volitve

V Keniji po ostri in nasilni kampanji predsedniške volitvePrecednik Uhuru Kenyatta (levo), ter opozicijski vodja Raila Odinga (desno), foto: AFP/GETTY IMAGES

V Keniji danes potekajo predsedniške volitve, na katerih sta glavna tekmeca dosedanji predsednik Uhuru Kenyatta in opozicijski voditelj Raila Odinga. Obdobje dveh mesecev pred volitvami sta zaznamovala medetnično nasilje in policijsko zatiranje protestov, pri čemer je umrlo več kot 1100 ljudi, 600.000 pa jih je moralo zapustiti domove.

Ponovitev dvoboja iz leta 2013 je letos prinesla ostro kampanjo, v kateri so namesto argumentov pogosto prevladale žaljivke. Poleg osrednjih dveh kandidatov jih bo sodelovalo še šest, ki pa glede na javnomnenjske ankete ne bodo osvojili več kot odstotek glasov. Ankete sicer napovedujejo zelo tesen izid.

Kampanjo je v zadnjih dneh zaznamoval tudi umor enega od vidnejših predstavnikov volilne komisije. V petek pa je opozicija policijo obtožila, da je vdrla na enega od volišč in odnesla opremo za volitve, zasedla naj bi tudi enega od centrov za štetje glasovnic. Policija je navedbe zanikala.

72-letni Odinga iz Nacionalnega super zavezništva, ki ga sestavlja pet strank, se bo za predsedniški položaj potegoval četrtič zapored in verjetno tudi zadnjič. Po volitvah v letih 2007 in 2013 je sicer trdil, da so mu ukradli zmago. Prepričan je, da namerava predsednikova Jubilejna stranka to storiti tudi tokrat, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Pred štirimi leti, ko so bile volitve prvič elektronske, se je namreč sistem zrušil, zaradi česar so podvomili v zmago Kenyatte, ki se danes poteguje za drugi mandat.

Letos je tako opozicija svoje podpornike pozvala k "zaščiti svojih glasov", vseskozi pa so opozarjali na priprave morebitnih goljufij. Predsednik volilne komisije je zagotovil, da elektronsko glasovanje, ki je v sredo uspešno prestalo preizkus, ne omogoča takšnih goljufij.

Obtožbe o pripravi goljufij zavračata tudi 55-letni predsednik in njegov podpredsednik William Ruto, navaja AFP.

Kenyatta in Ruto, ki ju Mednarodno kazensko sodišče preiskuje zaradi zločinov proti človečnosti, sta v kampanji izpostavljala predvsem gospodarske rezultate. Od leta 2013 je namreč Kenija beležila gospodarsko rast nad petimi odstotki. Gospodarsko rast je spremljala tudi rast cen osnovnih živil, kot je moka, na kar pa je vplivala tudi huda suša od začetka leta.

Visoki življenjski stroški so močno vplivali tudi na podporo trenutni oblasti, na rezultatih anket so se namreč odrazili precej močneje od korupcije, ki je prav tako očrnila Kenyattovo vlado.

Na odločitev sicer veliko bolj vpliva etnična pripadnost, pomembna pa je tudi volilna udeležba. Oba glavna kandidata pripadata osrednjima skupnostma - Kenyatta največji skupnosti Kikuyu, Odinga pa skupnosti Luo.

Oba kandidata sta prepričana v zmago, je povedal profesor afriških študij na univerzi v Birminghamu Nic Cheeseman. "Zdi se skoraj neizogibno, da bo poraženec izpodbijal rezultate. Vprašanje ni, ali bosta sprejela rezultate, ampak kaj bosta storila, ko jih ne bosta sprejela," je dejal.

Okoli 19,6 milijona volilnih upravičencev lahko svoj glas odda na 41.000 voliščih med 6. in 17. uro po lokalnem času oziroma med 5. in 16. uro po srednjeevropskem. Sicer poteka še pet drugih volitev, med drugim izbirajo guvernerje, poslance in senatorje. Za varnost skrbi 180.000 pripadnikov varnostnih sil.

Volitve spremljajo tudi številni mednarodni opazovalci, med drugim Afriške unije in Evropske unije. Med člani delegacije Evropskega parlamenta je tudi evropska poslanka iz Slovenije Tanja Fajon (S&D/SD).

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek