REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Kataloniji med splošno stavko blokade cest in železniških tirov

V Kataloniji med splošno stavko blokade cest in železniških tirov

V Kataloniji so danes v okviru splošne stavke, h kateri je pozval neodvisnosti naklonjeni sindikat, protestniki blokirali ceste in železniške tire. Skupine protestnikov so tudi pozivale k izpustitvi odstavljenih članov vlade in voditeljev družbenih gibanj, proti katerim poteka preiskava zaradi njihove vloge v prizadevanjih za neodvisnost.

Glede na navedbe lokalnega urada za promet so ljudje blokirali ceste na okoli 60 mestih v pokrajini, vključno z večjimi avtocestami, kot sta tista, ki povezuje Francijo s Katalonijo in nato s Španijo, in tista, ki povezuje Barcelono z Madridom, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Zaradi protestnih akcij je bil čez dan močno oviran promet. V javnem prometu je prihajalo do številnih zamud, med drugim tudi na hitrem vlaku za Francijo.

Na železniški postaji v Gironi je denimo več sto protestnikov prebilo policijsko zaporo in na železniških tirih preprečilo nadaljnji promet. V Barceloni so protestniki z ogromnimi transparenti zaprli najmanj en predor, v kraju Sitges pa so na avtocesti razobesili napise ter celo postavili ležalnike in mize z igralnimi ploščami za šah, medtem ko so nastajale dolge kolone avtomobilov.

Do zgodnjega popoldneva so se sicer razmere po navedbah španskega notranjega ministrstva v veliki meri umirile in ostalo je le še šest blokad, poroča AFP.

K stavki je pozval neodvisnosti naklonjeni sindikat CSC, da bi protestiral proti negotovosti na področju delovnih mest in odloku osrednje vlade v Madridu, ki je v luči napetega dogajanja podjetjem olajšal selitev sedeža iz Katalonije.

Stavke po drugi strani nista podprla osrednja španska sindikata CCOO in UGT, je pa prizadela tudi šole, saj je v njej sodeloval sindikat uslužbencev katalonskega javnega šolstva. Prav v šolstvu je bil odziv na poziv k stavki po navedbah španskega notranjega ministrstva največji, 31,5-odstoten, medtem ko naj bi bil v ostalih sektorjih "minimalen".

Tudi v sami Barceloni je pozivu k stavki sledilo manj ljudi kot med splošno stavko 3. oktobra, ki je potekala v znak protesta po policijskem nasilju med glasovanjem o neodvisnosti. Za razliko od prejšnje stavke so bile danes odprte tako trgovine kot kavarne, tudi podzemna železnica je v veliki meri obratovala, še navaja AFP.

Prav tako je bila danes odprta večina turističnih znamenitosti, čeprav so protestniki med drugim blokirali dostop do množično obiskane Bazilike svete Družine (Sagrada Familia).

V napetem obdobju po prevzemu neposrednega nadzora v Kataloniji s strani Madrida pa je bila današnja stavka tudi močno politično obarvana. Podprli sta jo obe civilni združenji, ki si prizadevata za odcepitev, Katalonski narodni kongres (ANC) in Omnium Cultural. Obe terjata zlasti izpustitev svojih priprtih voditeljev Jordija Sancheza in Jordija Cuixarta.

Skupine protestnikov s transparenti in zastavami so zahtevale njuno osvoboditev na več mestih, kjer so tudi blokirali prometne povezave. Pred poslopjem regionalnega parlamenta v Barceloni je poleg tega potekal protest, na katerem se je zbralo več tisoč zagovornikov neodvisnosti. Nekateri so nosili transparente z napisi "To ni pravica, to je diktatura".

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek