sobota, 01. februar 2025 leto 30 / št. 032
V Hamburgu tudi pozivi k novim sankcijam proti Severni Koreji
Začetek vrha skupine razvitih in hitro razvijajočih se držav (G20) v Hamburgu je danes zaznamovala tudi Severna Koreja. ZDA, Japonska in Južna Koreja so pozvale k novim sankcijam proti Pjongjangu, ruski predsednik Vladimir Putin pa k ohranitvi treznih glav. Južna Koreja je dodatno sporočila, da jedrsko orožje ne bo rešilo Severne Koreje.
Po prvem severnokorejskem preizkusu medcelinske rakete ta teden so se predsedniki ZDA, Japonske in Južne Koreje, Donald Trump, Shinzo Abe in Moon Jae-in, danes v Hamburgu zavzeli za nove sankcije proti Severni Koreji in nedavni raketni preizkus ocenili kot "veliko poslabšanje razmer", poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Preizkus krši več resolucij Varnostne sveta Združenih narodov in predstavlja naraščajočo grožnjo trem državam in drugim državam, so predsedniki zapisali v skupni izjavi po srečanju. Zavzeli so se tudi za optimalni pritisk na Severno Korejo. Poudarili so, da ne bodo nikoli pristali, da bi Severna Koreja imela jedrsko orožje.
Severnokorejske sosede so tudi pozvali, naj si še naprej prizadevajo prepričati severnokorejski režim, da se odpove izzivanjem. Prav tako bi morali izposlovati, da se Pjongjang odpove svojemu raketnemu in jedrskemu programu.
Dve veliki sosedi, Kitajske in Rusije, v izjavi poimensko niso navedli. Je pa ruski predsednik Vladimir Putin danes v Hamburgu poudaril, da je glede severnokorejske krize pomembno ohraniti trezno glavo. Zavzel se je tudi za pragmatični pristop do Pjongjanga.
Po dvostranskih pogovorih z južnokorejskim predsednikom je ruski predsednik še dejal, da je severnokorejsko jedrsko vprašanje resna težava, a je treba pri tem ravnati pragmatično in taktno.
Moon je ob tem danes v Hamburgu po poročanju južnokorejske tiskovne agencije Yonhap, ki jo povzema dpa, dejal, da bi Severna Koreja morala spoznati, da jedrsko orožje in rakete ne bodo nikoli garant njenega obstoja. Najboljša pot bi po njegovem bila, da se Pjongjang vrne za pogajalsko mizo. Ponovil je, da je severnokorejski jedrski program globalna grožnja.