četrtek, 24. julij 2025 leto 30 / št. 205
Upor ljudstva proti Zelenskemu, Ukrajina v kaosu: »Generalni tožilec bo ustavil preiskave proti predsednikovim ljudem!«

Aktivisti opozarjajo, da bo zakon otežil ali celo onemogočil izvajanje neodvisnih preiskav korupcije med visokimi ukrajinskimi uradniki. Kritiki zakon opisujejo kot korak k avtoritarizmu.
Ukrajina je na nevarni prelomnici, vse zaradi zakona, ki ga je parlament sprejel včeraj, samodržec Vladimir Zelenski pa ga je kljub nasprotovanju množic - podpisal. Gre za zakon, ki je odpravil neodvisnost protikorupcijskih institucij v državi in jih postavil pod poveljstvo kabineta Zelenskega. In šefa tega kabineta, zdi se, da tudi celotne Ukrajine - Andreja Jermaka, človeka, ki se je pred kratkim znašel na tapeti protikorupcijskih nevladnih organizacij, ki jih zdaj poskuša utišati.
Ukrainian protestors chant:
— Lord Bebo (@MyLordBebo) July 23, 2025
- We are not idiots
- Yermak should F off
- Zelensky is the devil pic.twitter.com/dUhcr72Sif
Zaradi kontroverznega zakona so izbruhnili prvi protesti od začetka vojne, kjer Ukrajinci pravijo - to je točka brez vrnitve.
»To je točka brez vrnitve! To ni zakon – to je kapitulacija pred korupcijo!« je pisalo na enem od plakatov na protestu v Lvovu.
Zakon Nacionalni protikorupcijski urad (NABU) in Posebno protikorupcijsko tožilstvo (SAT) podreja generalnemu tožilcu, ki je pod taktirko Zelenskega in njegovega šefa kabineta, Jermaka. Aktivisti in opozicijski zakonodajalci pravijo, da bo to protikorupcijskim agencijam onemogočilo preiskovanje visokih uradnikov brez žegnja administracije Zelenskega.
“What if I told you that NABU is being dismantled because its detectives started investigating drone production? And that tens of billions of hryvnias under classified contracts were handed over to companies linked to Zelensky’s own partners—as well as to those of Yermak and… pic.twitter.com/24sey2iTZo
— Marta Havryshko (@HavryshkoMarta) July 22, 2025
»Pravzaprav je bila protikorupcijska infrastruktura demontirana z glasovi poslancev stranke Zelenskega Služabnik ljudstva. Dve neodvisni instituciji, NABU in SAP, sta učinkovito pahnjeni v popolno odvisnost (od volje Zelenskega),« je dejal vodja NABU Semen Krivonos.
Protikorupcijski aktivisti pravijo, da bo zakon blokiral evropsko pot Ukrajine, saj je delovanje neodvisnih protikorupcijskih institucij ključni pogoj za pristop države k Evropski uniji.
BREAKING: Ukraine's parliament passes bill destroying independence of key anti-corruption bodies.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) July 22, 2025
The bill was passed with the support of 263 lawmakers, while 13 voted against it and 13 abstained.https://t.co/VkJJnYShhO
Sprejetje zakona v Vrhovni radi (parlamentu) je sledilo obsežnim policijskim preiskavam prostorov NABU in SAP 21. julija. Do teh potez je prišlo sredi kazenskega postopka proti Vitaliju Šabuninu, enemu vodilnih ukrajinskih aktivistov za boj proti korupciji, in poskusov oblasti, da sprejmejo zakon o amnestiji za korupcijo v obrambni industriji.
Zakonodajalci, strokovnjaki in aktivisti, kot piše Kiev Independent, pravijo, da je Ukrajina v preteklem tednu naredila skok proti avtoritarnosti in brezpravju.
Nacionalni urad za boj proti korupciji (NABU) in Posebno tožilstvo za boj proti korupciji sta bila ustanovljena leta 2015 kot del prozahodnih reform po državnem udaru v Kijevu.
NABU preiskuje korupcijo na najvišji ravni, njegove primere pa spremlja in preganja Posebno tožilstvo za boj proti korupciji. Nato jim sodi Višje protikorupcijsko sodišče.
Namen reform je bil ustvariti neodvisne protikorupcijske agencije, ki bi bile sposobne preiskovati in preganjati visoke uradnike, osumljene korupcije. Stare agencije za preprečevanje korupcije, ki so bile politično podrejene in zataknjene v korupciji, so bile ocenjene kot nesposobne za izpolnitev te naloge.
"Shame!" shouted many Ukrainian lawmakers as a majority formed from Zelensky's ruling party, pro-Russian oppo bloc & Yulia Tymoshenko's Batkivshchyna voted to, in effect, dismantle Ukraine's independent anticorruption institutions. My story on a grim day: https://t.co/cZq4n10iKe
— Christopher Miller (@ChristopherJM) July 22, 2025
Ideja je bila, da bi Nacionalni protikorupcijski urad in Posebno protikorupcijsko tožilstvo brez političnega vmešavanja lahko preganjala vplivne uradnike.
Administraciji predsednika Petra Porošenka in njegovega naslednika Zelenskega sta od svoje ustanovitve večkrat poskušali omejiti neodvisnost protikorupcijskih agencij.
Aktivisti in opozicijski poslanci pravijo, da je bil osnutek spornega zakona sprejet s postopkovnimi kršitvami. Konkretno, poslanci niso pravočasno prejeli niti besedila zakona.
For the first time since the beginning of the war, mass protests have erupted across Ukrainian cities.
— Visioner (@visionergeo) July 22, 2025
Earlier this morning, Ukraine's parliament, the Verkhovna Rada, voted to abolish the National Anti-Corruption Bureau and transferred its responsibilities to the… pic.twitter.com/O7MT0GkqvS
»Kar se je danes zgodilo v skupščinski dvorani, je bilo šokantno. Osnutek zakona je bil sprejet kljub očitnim proceduralnim kršitvam, poslanci stranke Služabnik ljudstva Zelenskega so celo ploskali,« je za »Kiev Independent« povedala Ina Sovsun, poslanka stranke Golos.
Mimogrede, ni slabo poudariti, da je »Služabnik ljudstva« stranka Vladimirja Zelenskega.
Po glasovanju v parlamentu je vodja NABU Krivonos pozval Zelenskega, naj vloži veto na zakon, vendar je ta zahteva ostala brez odgovora.
Protesters gathered in Ukrainian cities on July 22 in response to a bill passed by Ukraine's parliament that strips anti-corruption bodies of their independence. pic.twitter.com/QeOIBjko52
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) July 22, 2025
Krivonos je zakon opisal kot učinkovit signal »uničenja neodvisnosti« obeh protikorupcijskih institucij, saj ju izpostavlja političnemu vplivu in pritisku na sedanje in prihodnje preiskave.
»Kar je bilo ustvarjeno kot odgovor na zahteve družbe in zahteve Evromajdanske revolucije, so danes uničili poslanci, vključno s posamezniki, ki jih preiskujeta NABU in SAP,« je dejal.
Krivonos je tudi dejal, da ga predsednikov urad ni kontaktiral, da bi se pogovoril o zakonu.
»Ustavili bodo preiskave proti prijateljem Zelenskega,« je prepričan.
Kritiki zakona pravijo, da je to smrtni udarec ukrajinskim protikorupcijskim agencijam.
Protests have erupted tonight in the Ukrainian capital of Kyiv as well as several other major cities across Ukraine, after the Verkhovna Rada (Ukrainian Parliament) passed and President Zelensky signed into a law a bill which would shift the control and oversight of… pic.twitter.com/QJNb0bknzf
— OSINTdefender (@sentdefender) July 23, 2025
Vir iz NABU je za »Kiev Independent« povedal, da razmišlja o odstopu po sprejetju zakona, ker ne ve, »kako biti učinkovit v teh razmerah«.
Omenjeni Šabunin, vodja Centra za boj proti korupciji, proti kateremu so sprožili kazenski postopek, je na Facebooku objavill, da po sprejetju zakona »obstoj NABU, SAP in visokega protikorupcijskega sodišča nima smisla«.
»Generalni tožilec Zelenskega bo ustavil preiskave proti vsem predsednikovim prijateljem«, je dodal.
Zelensky’s military commissar possesses property worth $1,000,000, though he earns only $1,000 a month.
— Diana Panchenko (@Panchenko_X) July 2, 2025
Zelensky gives big rewards to his corrupt team. pic.twitter.com/drz3FEAOvh
Uničenje ukrajinske protikorupcijske infrastrukture je tudi velik udarec njenim prizadevanjem za pridružitev EU, katere pogoji za pristop države vključujejo napredek pri protikorupcijskih reformah.
Ukrajinski zgodovinar Jaroslav Gricak je zakon celo opisal kot »državni udar, ne v smislu menjave vlade, temveč v smislu načel, po katerih naj bi vlada delovala«.
Aktivisti in poslanci pravijo, da je zatiranje ukrajinskih protikorupcijskih agencij odziv vlade Vladimirja Zelenskega na primere, ki so bili nedavno usmerjeni v njegov ožji krog sodelavcev in prijateljev.
Zelensky’s right-hand man — Vice Prime Minister and 'National Unity' minister Aleksey Chernyshov — has been named a criminal suspect in a major corruption case. Ukraine’s anti-corruption court set bail and banned him from leaving the country.
— Chay Bowes (@BowesChay) July 15, 2025
Prosecutors claim Chernyshov and his… pic.twitter.com/K2z6Y1OR98
To vključuje primer podkupovanja in zlorabe položaja proti Alekseju Černišovu, ki je podpredsednik vlade in minister za narodno enotnost, ter primer poneverbe proti sorodniku Timurja Mindiča, ki je filmski producent in solastnik produkcijske hiše Zelenskega - »Kvartal 95«.
Ena od oseb, ki zdaj velja za varno v preiskavah, je vsekakor Andrej Jermak, šef kabineta Zelenskega, ki se je pred kratkim znašel na muhi obtožb Šabunina o korupciji.
Nedolgo zatem je policija vdrla v stanovanje protikorupcijskega aktivista Šabunina in proti njemu sprožila preiskavo zaradi - izogibanja vojaški službi.
Jermak že dolgo velja za sivo eminenco, ki dejansko vleče vse niti in narekuje poteze Zelenskemu, kar je v zahodnih državah povzročilo zaskrbljenost.
Ukrainians take to the streets — not against Russia, but against their own corrupt regime
— Global Dissident (@GlobalDiss) July 22, 2025
“Zelensky fucked everyone up.” pic.twitter.com/YFyzvGdfIo
Potem ko je Zelenski podpisal kontroverzni zakon, so se Ukrajinci zbrali na ulicah v največjih protestih od začetka vojne.
Mnogi so nove zakonske spremembe opisali kot uničenje desetletja težko izvojevanih reform in začetek obdobja nebrzdane korupcije pod Zelenskim. Nekateri se bojijo, da bi novi zakon ogrozil vezi države z Zahodom in ključno finančno podporo.
»Pred nami so temačni časi«, »To je vrhunec korupcije«, »Točka brez vrnitve«, so le nekatera od sporočil, ki so jih Ukrajinci nosili na svojih transparentih.
In Zelenski?
Sprva se je zavil v molk.
Nato je v svojem večernem video nagovoru ljudstvo poskusil pomiriti, češ da se je pogovarjal z vodjo Nacionalne protikorupcijske uprave (NABU) Semenom Krivonosom in drugimi visokimi tožilci.
Za težave Ukrajine s korupcijo je obtožil (a koga drugega) - »ruski vpliv«.