REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Upor ljudstva proti Zelenskemu, Ukrajina v kaosu: »Generalni tožilec bo ustavil preiskave proti predsednikovim ljudem!«

Upor ljudstva proti Zelenskemu, Ukrajina v kaosu: »Generalni tožilec bo ustavil preiskave proti predsednikovim ljudem!«Kijev si prizadeva za sprejetje zakona o amnestiji uradnikov osumljenih za korupcijo v obrambni industriji. »To je točka brez vrnitve! To ni zakon – to je kapitulacija pred korupcijo!« je pisalo na enem od plakatov na protestu v Lvovu. Vir: Posnetek zaslona, X

Aktivisti opozarjajo, da bo zakon otežil ali celo onemogočil izvajanje neodvisnih preiskav korupcije med visokimi ukrajinskimi uradniki. Kritiki zakon opisujejo kot korak k avtoritarizmu.

Ukrajina je na nevarni prelomnici, vse zaradi zakona, ki ga je parlament sprejel včeraj, samodržec Vladimir Zelenski pa ga je kljub nasprotovanju množic - podpisal. Gre za zakon, ki je odpravil neodvisnost protikorupcijskih institucij v državi in jih postavil pod poveljstvo kabineta Zelenskega. In šefa tega kabineta, zdi se, da tudi celotne Ukrajine - Andreja Jermaka, človeka, ki se je pred kratkim znašel na tapeti protikorupcijskih nevladnih organizacij, ki jih zdaj poskuša utišati.

Zaradi kontroverznega zakona so izbruhnili prvi protesti od začetka vojne, kjer Ukrajinci pravijo - to je točka brez vrnitve.

»To je točka brez vrnitve! To ni zakon – to je kapitulacija pred korupcijo!« je pisalo na enem od plakatov na protestu v Lvovu.

Zakon Nacionalni protikorupcijski urad (NABU) in Posebno protikorupcijsko tožilstvo (SAT) podreja generalnemu tožilcu, ki je pod taktirko Zelenskega in njegovega šefa kabineta, Jermaka. Aktivisti in opozicijski zakonodajalci pravijo, da bo to protikorupcijskim agencijam onemogočilo preiskovanje visokih uradnikov brez žegnja administracije Zelenskega.

»Pravzaprav je bila protikorupcijska infrastruktura demontirana z glasovi poslancev stranke Zelenskega Služabnik ljudstva. Dve neodvisni instituciji, NABU in SAP, sta učinkovito pahnjeni v popolno odvisnost (od volje Zelenskega),« je dejal vodja NABU Semen Krivonos.

Protikorupcijski aktivisti pravijo, da bo zakon blokiral evropsko pot Ukrajine, saj je delovanje neodvisnih protikorupcijskih institucij ključni pogoj za pristop države k Evropski uniji.

Sprejetje zakona v Vrhovni radi (parlamentu) je sledilo obsežnim policijskim preiskavam prostorov NABU in SAP 21. julija. Do teh potez je prišlo sredi kazenskega postopka proti Vitaliju Šabuninu, enemu vodilnih ukrajinskih aktivistov za boj proti korupciji, in poskusov oblasti, da sprejmejo zakon o amnestiji za korupcijo v obrambni industriji.

Do teh potez je prišlo sredi kazenskega postopka proti Vitaliju Šabuninu, enemu vodilnih ukrajinskih aktivistov za boj proti korupciji, in poskusov oblasti, da sprejmejo zakon o amnestiji za korupcijo v obrambni industriji.

Zakonodajalci, strokovnjaki in aktivisti, kot piše Kiev Independent, pravijo, da je Ukrajina v preteklem tednu naredila skok proti avtoritarnosti in brezpravju.

Nacionalni urad za boj proti korupciji (NABU) in Posebno tožilstvo za boj proti korupciji sta bila ustanovljena leta 2015 kot del prozahodnih reform po državnem udaru v Kijevu.

NABU preiskuje korupcijo na najvišji ravni, njegove primere pa spremlja in preganja Posebno tožilstvo za boj proti korupciji. Nato jim sodi Višje protikorupcijsko sodišče.

Namen reform je bil ustvariti neodvisne protikorupcijske agencije, ki bi bile sposobne preiskovati in preganjati visoke uradnike, osumljene korupcije. Stare agencije za preprečevanje korupcije, ki so bile politično podrejene in zataknjene v korupciji, so bile ocenjene kot nesposobne za izpolnitev te naloge.

Ideja je bila, da bi Nacionalni protikorupcijski urad in Posebno protikorupcijsko tožilstvo brez političnega vmešavanja lahko preganjala vplivne uradnike.

Administraciji predsednika Petra Porošenka in njegovega naslednika Zelenskega sta od svoje ustanovitve večkrat poskušali omejiti neodvisnost protikorupcijskih agencij.

Aktivisti in opozicijski poslanci pravijo, da je bil osnutek spornega zakona sprejet s postopkovnimi kršitvami. Konkretno, poslanci niso pravočasno prejeli niti besedila zakona.

»Kar se je danes zgodilo v skupščinski dvorani, je bilo šokantno. Osnutek zakona je bil sprejet kljub očitnim proceduralnim kršitvam, poslanci stranke Služabnik ljudstva Zelenskega so celo ploskali,« je za »Kiev Independent« povedala Ina Sovsun, poslanka stranke Golos.

Mimogrede, ni slabo poudariti, da je »Služabnik ljudstva« stranka Vladimirja Zelenskega.

Po glasovanju v parlamentu je vodja NABU Krivonos pozval Zelenskega, naj vloži veto na zakon, vendar je ta zahteva ostala brez odgovora.

Krivonos je zakon opisal kot učinkovit signal »uničenja neodvisnosti« obeh protikorupcijskih institucij, saj ju izpostavlja političnemu vplivu in pritisku na sedanje in prihodnje preiskave.

»Ustavili bodo preiskave proti prijateljem Zelenskega,« je prepričan.

»Kar je bilo ustvarjeno kot odgovor na zahteve družbe in zahteve Evromajdanske revolucije, so danes uničili poslanci, vključno s posamezniki, ki jih preiskujeta NABU in SAP,« je dejal.

Krivonos je tudi dejal, da ga predsednikov urad ni kontaktiral, da bi se pogovoril o zakonu.

»Ustavili bodo preiskave proti prijateljem Zelenskega,« je prepričan.

Kritiki zakona pravijo, da je to smrtni udarec ukrajinskim protikorupcijskim agencijam.

Vir iz NABU je za »Kiev Independent« povedal, da razmišlja o odstopu po sprejetju zakona, ker ne ve, »kako biti učinkovit v teh razmerah«.

Omenjeni Šabunin, vodja Centra za boj proti korupciji, proti kateremu so sprožili kazenski postopek, je na Facebooku objavill, da po sprejetju zakona »obstoj NABU, SAP in visokega protikorupcijskega sodišča nima smisla«.

»Generalni tožilec Zelenskega bo ustavil preiskave proti vsem predsednikovim prijateljem«, je dodal.

Uničenje ukrajinske protikorupcijske infrastrukture je tudi velik udarec njenim prizadevanjem za pridružitev EU, katere pogoji za pristop države vključujejo napredek pri protikorupcijskih reformah.

Ukrajinski zgodovinar Jaroslav Gricak je zakon celo opisal kot »državni udar, ne v smislu menjave vlade, temveč v smislu načel, po katerih naj bi vlada delovala«.

Aktivisti in poslanci pravijo, da je zatiranje ukrajinskih protikorupcijskih agencij odziv vlade Vladimirja Zelenskega na primere, ki so bili nedavno usmerjeni v njegov ožji krog sodelavcev in prijateljev.

To vključuje primer podkupovanja in zlorabe položaja proti Alekseju Černišovu, ki je podpredsednik vlade in minister za narodno enotnost, ter primer poneverbe proti sorodniku Timurja Mindiča, ki je filmski producent in solastnik produkcijske hiše Zelenskega - »Kvartal 95«.

Ena od oseb, ki zdaj velja za varno v preiskavah, je vsekakor Andrej Jermak, šef kabineta Zelenskega, ki se je pred kratkim znašel na muhi obtožb Šabunina o korupciji.

Ena od oseb, ki zdaj velja za varno v preiskavah, je vsekakor Andrej Jermak, šef kabineta Zelenskega, ki se je pred kratkim znašel na muhi obtožb Šabunina o korupciji.

Nedolgo zatem je policija vdrla v stanovanje protikorupcijskega aktivista Šabunina in proti njemu sprožila preiskavo zaradi - izogibanja vojaški službi.

Jermak že dolgo velja za sivo eminenco, ki dejansko vleče vse niti in narekuje poteze Zelenskemu, kar je v zahodnih državah povzročilo zaskrbljenost.

Potem ko je Zelenski podpisal kontroverzni zakon, so se Ukrajinci zbrali na ulicah v največjih protestih od začetka vojne.

Mnogi so nove zakonske spremembe opisali kot uničenje desetletja težko izvojevanih reform in začetek obdobja nebrzdane korupcije pod Zelenskim. Nekateri se bojijo, da bi novi zakon ogrozil vezi države z Zahodom in ključno finančno podporo.

»Pred nami so temačni časi«, »To je vrhunec korupcije«, »Točka brez vrnitve«, so le nekatera od sporočil, ki so jih Ukrajinci nosili na svojih transparentih.

In Zelenski?

Zelenski je za težave Ukrajine s korupcijo obtožil (a koga drugega) - »ruski vpliv«.

Sprva se je zavil v molk.

Nato je v svojem večernem video nagovoru ljudstvo poskusil pomiriti, češ da se je pogovarjal z vodjo Nacionalne protikorupcijske uprave (NABU) Semenom Krivonosom in drugimi visokimi tožilci.

Za težave Ukrajine s korupcijo je obtožil (a koga drugega) - »ruski vpliv«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek