REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Unesco: V desetih letih ubitih 930 novinarjev

Unesco: V desetih letih ubitih 930 novinarjev

Med letoma 2006 in 2016 je bilo po svetu ubitih 930 novinarjev. Samo lani sta bila ubita 102 predstavnika medijev, je danes v Bonnu sporočil Sklad ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco). Žalostno bilanco so objavili pred mednarodnim dnevom proti nekaznovanju zločinov nad novinarji, 2. novembrom.

94 odstotkov žrtev je bilo leta 2016 lokalnih novinarjev.

Leta 2016 sta bila za novinarje najnevarnejši državi Afganistan in Mehika, kjer je bilo ubitih 13 novinarjev v vsaki od obeh držav. Sledijo Jemen z 11 ubitimi novinarji, Irak z devetimi in Sirija z osmimi ubitimi novinarji. Zadnji primer, ki je povzročil veliko mednarodno ogorčenje, je umor do vlade kritične novinark Daphne Caruana Galizia na Malti. Umrla je, ko je eksplodirala bomba, podstavljena v njenem avtomobilu.

Po podatkih Unesca je razrešenih samo deset odstotkov nasilnih smrti novinarjev. Hkrati Unesco opozarja na zaskrbljujoči trend: 94 odstotkov žrtev je bilo leta 2016 lokalnih novinarjev.

Prav tako je po podatkih Unesca zaznati porast nasilja nad novinarji, k temu sodijo tako ugrabitve, divje aretacije in mučenje. V arabskem svetu se je drastično povečalo tudi število novinarjev, ki jih ugrabijo skrajneži. Hkrati je ogrožena tudi digitalna varnost novinarjev prek ukrepov za nadzor, kibernetskih napadov, dezinformacijskih kampanj ter zastraševanja.

"Potrebno je kaznovati umore novinarjev, divje aretacije, mučenja, zastraševanja ter zaplemba raziskovalnih dokumentov," je ob tem dejal vodja nemške Unescove komisije Wolfgang Schulz. Dodal je, da je deset odstotkov pojasnjenih umorov prenizek odstotek.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek