REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ukrajinci razkačeni: Grajajo Muska zaradi nesramne podražitve Starlinka, tudi Kijev ostal brez interneta

Ukrajinci razkačeni: Grajajo Muska zaradi nesramne podražitve Starlinka, tudi Kijev ostal brez internetaV začetku tega meseca naj bi približno 1300 terminalov Starlink v Ukrajini mrknilo zaradi neplačanih računov. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Ukrajinski uporabniki Starlinka, globalnega satelitskega omrežja, ki ga je lansiralo podjetje SpaceX najbogatejšega Zemljana, zahtevajo odgovore od izvršnega direktorja Elona Muska glede predlaganega dviga cen za njihov satelitski internet, nakar opozarja več tvitov, objavljenih v torek.

Dimko Žluktenko, ustanovitelj dobrodelne nevladne organizacije Dzyga’s Paw, ki se ukvarja z oskrbo ukrajinske vojske s Starlinkom, je z besedami »To ni kul!« obsodil zvišanje cene za 10 dolarjev, opisano v posnetkih zaslonov, ​​ki krožijo po družbenih medijih, nato pa je obljubil, da bo »našel stroškovno znosno rešitev«.

Uporabniki so medtem poročali, da že prejemajo e-poštna sporočila družbe Starlink, ki jih obveščajo, da se bo njihova mesečna pristojbina za storitev povečala s 65 na 75 dolarjev, stroški satelitske antene pa na 700 ameriških dolarjev.

Nove pristojbine naj bi začele veljati 29. decembra, vendar »če ne želite nadaljevati z uporabo svoje storitve, jo lahko kadar koli prekličete,« je pojasnjeno v sporočilu ameriškega podjetja.

Roman Kiriliuk, eden med številnimi ogorčenimi ukrajinskimi uporabniki tako Twitterja kot Starlinka, oba v Muskovi lasti, zahteva odgovor na vprašanje, »kateri dejavniki so vplivali« na zvišanje cen?

Hkrati je spomnil Muska, da »finančna situacija tukaj ni rožnata.«

Uporabniki Starlinka v Ukrajini sicer prejemajo zajeten popust v primerjavi z ameriškimi kolegi, ob tem pa številne sisteme, ki jih uporablja ukrajinska vojska - plačajo ameriška vlada, NATO, nevladne organizacije in drugi sponzorji vojnih prizadevanj Kijeva.

Cena mesečne naročnine v Ukrajini se je avgusta znižala s 100 na 60 dolarjev, čeprav je po novem režimu cena nekoliko znižana tudi za ameriške uporabnike.

Kot poroča Financial Times, naj bi se stroški komunikacijskih naprav, ki jih izdeluje SpaceX, zaradi ruskega napada na električno omrežje občutno zvišali.

FT poudarja, da – kot piše na spetni strani Muskovega podjetja Space X - se bodo terminali Starlink (ki sicer stanejo 599 dolarjev) za nove ukrajinske potrošnike podražili na 700 dolarjev.

To kaže, da se je cena skoraj podvojila s približno 385 dolarjev, koliko je bilo Ukrajincem potrebno plačati v začetku tega leta.

Cene so poskočile tudi v sosednji Poljski, kjer mnogi Ukrajinci uporabljajo Starlink, da bi se izognili težavam z dostavo domače pošte, vendar so ostale enake na Slovaškem in v večini drugih evropskih držav.

Majhne prenosne naprave, ki se povezujejo s sateliti prek antene v velikosti knjige, so ukrajinski vojski in civilistom zagotovile ključno internetno povezljivost na območjih z malo ali nič mobilnih telefonskih omrežij ali širokopasovne pokritosti.

V začetku tega meseca naj bi približno 1300 terminalov Starlink v Ukrajini mrknilo zaradi zapadlih računov, poroča CNN.

Spomnimo, najbogatejši človek na svetu je pred nekaj meseci potožil, češ da ima težave pri pokrivanju stroškov vzdrževanja uslug svetovnega spleta za potrebe ukrajinske vojske, in pozval Pentagon, naj pošteno plača svoj delež stroškov za visokotehnološko internetno storitev.

V ločenih pogajanjih med SpaceX-om in ameriškim ministrstvom za obrambo je Musk oktobra zahteval od Washingtona plačilo 4500 dolarjev na mesec za vsak terminal, namenjen Ukrajini, je za FT razkril visok uradnik, seznanjen s situacijo.

Tiskovni predstavnik Pentagona ni želel razkriti podrobnosti glede potekajočih pogajanj, razen da sta ZDA in Ukrajina prepoznali satelitske komunikacije kot kritično zmogljivost na bojišču.

Musk je vklopil povezljivost za satelitsko storitev Starlink v Ukrajini nekaj dni po tem, ko je Rusija 24. februarja začela svojo posebno vojaško operacijo, s čimer se je odzval na zahtevo podpredsednika ukrajinske vlade, sporočeno prek Twitterja:

Od takrat je ukrajinska vojska v veliki meri uporabljala Starlink vzdolž frontne črte, kjer so meseci bojev naredili mobilna omrežja nezanesljiva, saj uporabljajo ogromne količine podatkov visoke hitrosti za medsebojno komunikacijo, s svojimi bazami in za prenos slik visoke ločljivosti z droni.

V začetku tega meseca naj bi približno 1300 terminalov Starlink v Ukrajini mrknilo zaradi zapadlih računov, poroča CNN. Ukrajinsko obrambno ministrstvo, ki se zaveda tega grozečega problema, je svoje britanske kolege zaprosilo za 3,25 milijona dolarjev za premostitev vrzeli, a naj bi London to zahtevo Kijeva - zavrnil.

Ukrajinska vlada je izrazila željo po nakupu na tisoče novih Starlinkov, je v torek dejal ukrajinski premier Denis Šmihal, njihov uvoz pa bi bil oproščen davka in uvoznih dajatev.

Musk se je pred tem pritoževal, da bi lahko stroški za SpaceX zaradi zagotavljanja storitev Starlink v Ukrajini do konca leta 2022 dosegli 100 milijonov dolarjev, potem ko je Financial Times poročal, da se je ukrajinska vojska oktobra soočila z operativnimi težavami, saj je odkrila, da naprave ne delujejo na območjih, ki so bila nedavno osvobojena izpod ruskega nadzora.

Medtem ko ukrajinski uporabniki in njihovi podporniki čakajo na Muskov odgovor že od torka, se zdi, da je novopečeni lastnik Twitterja precej zaseden s povsem novo vojno – zapletel se je v spopad tako z Applom kot zahodnim medijskim establišmentom.

V ponedeljek je razkril, da ne le, da je Apple »grozil, da bo App Store nedostopen za Twitter«, ampak da mu tehnološki velikan niti »noče povedati, zakaj«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek