četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
Uber bo moral voznikom na Otoku zagotavljati enakopravne delavske pravice
Londonsko delovno sodišče je danes zavrnilo pritožbo ameriškega tehnološkega podjetja Uber glede zagotavljanja delavskih pravic svojim voznikom. Odločitev, na katero je Uber že napovedal pritožbo, se nanaša na leto dni staro odločitev sodišča, da mora Uber voznike obravnavati enako kot druga podjetja svoje redno zaposlene.
Pravice sta po sodni poti od Uberja zahtevala nekdanja voznika James Farrar in Yaseen Aslam, ki sta Uberjev poslovni načrt označila za "brutalno izkoriščevalskega". Podprl ju je sindikat Neodvisni delavci Velike Britanije, ki Uberju očita posmeh uveljavljenim pravicam, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.
Uber voznike obravnava kot samozaposlene, kar po navedbah družbe ti tudi želijo. "Glavni razlog, zaradi katerega vozniki izberejo Uber, je svobodno odločanje o tem, če, kdaj in kje bodo vozili," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP poudaril prvi mož Uberja za Veliko Britanijo Tom Elvidge.
Strokovnjaki odločitev delovnega sodišča ocenjujejo kot pomemben mejnik, ki bi lahko imel velike posledice za britansko sodelovalno gospodarstvo. Predstavlja tudi nov udarec družbi, ki je septembra izgubila licenco za delovanje v Londonu.
Londonske oblasti so tedaj navedle, da je aplikacija za deljenje prevoza poskrbela za zaskrbljenost, Uberjev pristop in način vodenja pa kažeta na pomanjkanje korporativne odgovornosti. Pri tem so se sklicevali na številne spore in celo izgrede v povezavi z aplikacijo.