sreda, 11. december 2024 leto 29 / št. 346
Turčija nasprotuje referendumu od neodvisnosti iraških Kurdov
Turčija meni, da bi referendum o neodvisnosti avtonomne pokrajine iraški Kurdistan lahko ogrozil trenutno stanje v državi in jo morda pahnil v državljansko vojno. Po ocenah turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana referendum namreč spodkopava ozemeljsko celovitost Iraka, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"V Iraku, ki je bil soočen z mnogo težavami, bi utegnil referendum o neodvisnosti stanje zgolj poslabšati," je dejal turški zunanji minister Mevlut Cavusoglu, ki je dodal, da bi referendum lahko celo sprožil državljansko vojno.
Po besedah turškega predsednika Erdogana pa referendum spodkopava ozemeljsko celovitost Iraka. "Naš glavni razlog za nasprotovanje referendumu je varovanje iraške ozemeljske in politične integritete," je dejal Erdoganov tiskovni predstavnik Ibrahim Kalin. Izvedbi referenduma nasprotuje tudi sosednji Iran.
Ankara je v zadnjih letih okrepila svoje odnose z regionalno vlado z nafto bogatega iraškega Kurdistana, vendar ostaja zadržana glede zahtev po neodvisnosti te pokrajine. Turške varnostne sile namreč na jugovzhodu Turčije bijejo boj s Kurdistansko delavsko stranko (PKK), ki že približno 30 let vodi oborožen upor zoper turške oblasti. PKK si je sicer sprva prizadeval za neodvisnost turških Kurdov, vendar so zdaj svoje zahteve omejili na več avtonomije in več pravic.
Turke med drugim skrbi tudi stanje v Siriji in možen nastanek kurdske avtonomne pokrajine na severu države.
Kurde mnogi vidijo kot največji narod brez lastne države. Razpršeni so med Sirijo, Turčijo, Iran in Irak, kjer jim je uspelo pridobiti določeno stopnjo avtonomije, saj ima država znatno kurdsko manjšino, ki naj bi po nekaterih ocenah predstavljala četrtino 80-milijonskega iraškega prebivalstva.
Rezultat referenduma, ki ga bodo izvedli 25. septembra, je sicer nezavezujoč, analitiki pa ne dvomijo, da bodo Kurdi glasovali za neodvisnost.