REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

"Turčija lahko Evropo okupira v treh dneh"

Turški vpadi - freska v Državnem zboru, Slavko Pengov

Slabi odnosi med Turčijo in večino evropskih držav ter ZDA se odražajo tudi na področju medijev. medtem k evropske države kritizirajo omejevanje svobode tiska, so v Turčiji v provladnem časopisu Yeni Söz, ki ima tesne zveze z vlado, s prve strani časnika Evropi zagrozili, kot poroča britanski Express, kar z - invazijo turške vojske.

Turski vpadi - Valvazor
Turški vpadi in pustošenje po slovenskih deželah, kot jih je videl Janez Vajkard Valvazor

Pod provokativnim naslovom "Turčija lahko okupira Evropo v samo treh dnevih" časnik razvija svojo "tezo" s sklicevanjem na analize Georga Friedmana, ustanovitelja Stratforja, nekoč imenovanega "zasebna CIA", ki danes vodi podobno podjetje, ki sliši na ime "Geopolitical Futures" in se ukvarja s političnimi in ekonomskimi mednarodnimi analizami. Časnik trdi, da je Friedman dejal, da lahko Turki okupirajo Nemčijo v enem popoldnevu, Francijo pa v eni uri, če bi imeli pogum, da se sploh borijo. "Če verjamete mednarodnemu raziskovalnemu inštitutu Gallup, ki je spraševal ljudi, ali bi se borili za svoje države, potem so Evropejci glede vojne že razobesili bele zastave. Nemčijo so njeni državljani zapustili. Če začnemo zjutraj, potem imamo lahko našo večerno molitev že v dvorcu Bellevue," so zapisali v časniku Yeni Söz.

Če začnemo zjutraj, potem imamo lahko našo večerno molitev že v dvorcu Bellevue," so zapisali v časniku Yeni Söz.

Časnik se sklicuje na dve leti staro raziskavo javnomnenjske agencije Gallup, v kateri so spraševali ljudi, ali so se pripravljeni boriti za svoje države. Pritrdilno je odgovorilo 18 odstotkov Nemcev, 29 odstotkov Francozov in 27 odstotkov Britancev.

Odosi med Turčijo in članicami EU pa se medtem vsak dan poslabšujejo. Turški predsednik Tayyip Erdogan je Nemčijo pravkar obtožil "terorizma", ker se država ne odziva na več tisoč poslanih dokumentov, s katerimi Turčija zahteva aretacijo svojih državljanov, ki živijo v Nemčiji. Odnosi med državama so vse slabši tudi zato, ker Turčija nemškim poslancem ni dovolila obiskati nemških vojakov, ki so bili v oporišču v Turčiji.

 

Tayyip Erdogan
Turški predsednik je prepričan, da je Evropa center "nacionalsocializma". 

Aprila letos pa je turški predsednik dejal, da je Evropa "center nacional-socializma" in prav tako omenjal vojno z Evropo, ko je dejal, da "če se boste še naprej obnašali tako, potem noben Evropejec ne bo mogel več varno narediti niti enega koraka kjerkoli v svetu." V Nemčiji medtem izdajajo "varnostna opozorila" svojim državljanom pred potovanji v Turčijo, zunanji minister Nemčije Sigmar Gabriel pa je dejal, da zaradi obtožb turškega predsednika ne more več zagotavljati varnosti naložb nemških podjetij v Turčiji. Pri tem je napovedal tudi pogovore o turškem pridruževanju EU z evropskimi partnerji. Turčija se namreč z EU glede vstopa v to organizacijo pogaja že 12 let, možnosti za dejanski vstop države pa so vse manjše.

Turčija je sicer dobro izkoristila begunsko krizo in po dogovoru z EU za zadrževanje beguncev dobila finančno pomoč ter zagotovila o hitrejšem napredku pri članstvu v EU, toda odnosi med Turčijo in evropskimi državami so se še zlasti po spodletelem puču tako zaostrili, da ni pričakovati realnega napredka pri vstopu Turčije v EU. Še posebej zaradi nekaterih držav, članic EU, ki ostro (na primer Avstrija) nasprotujejo članstvu Turčije. Avstrijski zunanji minister je celo prepričan, da Turčija nikoli ne bo postala članica EU. Napovedi o ponovni "turški invaziji na Evropo", ki sprožajo spomine na neprijetne čase turških vpadov izpred nekaj stoletij, in to iz medijev blizu turške vlade, kot velja omenjeni zapis v časniku Yeni Söz, pa to prepričanje - samo še utrjujejo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek