torek, 05. november 2024 leto 29 / št. 310
Tudi Srbija glasovala za izključitev Rusije iz Sveta OZN za človekove pravice, vendar je bilo to glasovanje »izsiljeno«
Generalna skupščina Združenih narodov je izglasovala izključitev Rusije iz Sveta OZN za človekove pravice s sedežem v Ženevi.
Za pobudo, ki jo vodijo ZDA, je glasovalo 93 držav, 24 držav je glasovalo proti, 58 držav pa se je vzdržalo.
Za izključitev Rusije iz 47-članskega sveta je bila potrebna dvotretjinska večina članov Generalne skupščine OZN z glasovalno pravico, ne da bi se upoštevale države, ki so se vzdržale.
Rusija izključena iz Sveta Združenih narodov za človekove pravice potem, ko je hotela preiskavo pobitih civilistov Buche. Po novem se obsoja in izključuje brez dokazov. Kam pluje ta svet? https://t.co/VqCcuFlSYo
— Pika (@PikaSPK) April 8, 2022
Resolucija, ki jo je sprejela Generalna skupščina OZN, izraža resno zaskrbljenost zaradi trenutne krize človekovih pravic in humanitarne krize v Ukrajini, zlasti zaradi poročila o kršitvah teh pravic s strani Rusije.
Proti osnutku resolucije so glasovale Alžirija, Belorusija, Bolivija, Burundi, Srednjeafriška republika, Kitajska, Kongo, Kuba, Severna Koreja, Eritreja, Etiopija, Gabon, Iran, Kazahstan, Kirgizistan, Laos, Mali, Nikaragva, Rusija, Sirija, Tadžikistan, Uzbekistan, Vietnam in Zimbabve, poroča Sputnik.
Egipt, Kamerun, Gana, Indija, Kuvajt, Mehika, Mongolija, Pakistan, Savdska Arabija, Južna Afrika in Združeni arabski emirati so se vzdržali.
Russia was just suspended from the UN human rights council.
— Mnar Adley (@MnarMuh) April 7, 2022
Let's remember how Saudi Arabia won a key seat on the council while it was dropping US-made bombs on Yemeni civilians and used its position to weaponize humanitarian aid from reaching the starving population.
Med državami, ki so glasovale za, so med drugim ZDA, Izrael, države članice Evropske unije in države v regiji: Črna gora, BiH, Bolgarija, Hrvaška, Albanija, Severna Makedonija ... pa tudi Srbija.
Prejšnji mesec je Svet OZN za človekove pravice začel preiskavo o obtožbah o kršitvah pravic, vključno z možnimi vojnimi zločini v Ukrajini.
Suspenzije so redke. Libija je bila leta 2011 suspendirana zaradi nasilja nad protestniki s strani sil, zvestih takratnemu libijskemu voditelju Moamerju Gadafiju.
Preseneča predvsem glasovanje Srbije. Ta je doslej vodila nevtralno politiko. V GS OZN je sicer obsodila ruski napad na Ukrajino, ni pa Rusiji uvedla sankcije.
Rusija je pomemben zaveznik Srbije pri obrambi njenih stališč glede neodvisnosti Kosova. Srbija odcepitve Kosova ne priznava.
S tem se vsi strinjamo. A zato ni izključena. Izključena je zaradi grozodejstev v Buči, ki pa RF niso dokazana.
— AvaKrizaj (@AVA82615829) April 8, 2022
Med tem so poboji Americanov na BV dokazani, a ZDA ni izključena.
Se ti zdi to ok?
Rusko enostransko priznanje dveh proruskih osamosvojenih republik v Donbasu predstavlja problem tudi za Srbijo, saj je izpeljano na enak način, kot v primeru Kosova in s tem slabi pozicije Srbije v zvezi s tem.
Med Srbijo in Rusijo je tudi nekaj zamer. Ob razpadu SFRJ je politika Borisa Jelcina omogočila sankcije in druge ukrepe proti Srbiji, primer Kosova pa je Rusija izkoristila sebi v korist in tako, da je Srbiji nastajala škoda.
Toda z glasovanjem proti Rusiji se Srbija na videz odreka enemu od oporišč svoje zunanje politike.
Razlog več, da se poboje razišče. Ne vem, komu v dobro je, da se tega ne naredi.
— Pika (@PikaSPK) April 8, 2022
Rusija bi Srbiji lahko to vrnila z opustitvijo obrambe Kosova v Varnostnem svetu OZN. Vendar je to malo verjetno. Vse kaže, da bo Moskva takšne poteze Beograda tolerirala, vse dokler ne bo prišlo do ukrepov, ki bi ji nanesli resno škodo.
V to pa članstvo v nekem odboru OZN ne spada.
V Srbiji so mnogi, tudi med volivci Aleksandra Vučića, ki je znova zmagal na pravkar končanih predsedniških volitvah, ne glede na to šokirani nad glasovanjem Srbije, ki je bila sicer tudi pod močnim pritiskom EU.
Zelo verjetno je, da Srbija ne bi glasovala na enak način, če bi do tega prišlo pred volitvami, saj okoli 80 odstotkov javnosti podpira Rusijo.
V Srbiji je sicer na pravkar končanih volitvah z okoli 58 odstotki glasov zmagal Aleksandar Vučić, ki obljublja nadaljevanje sedanje politike ter »mir in stabilnost.«
Med volitvami je bil prisoten povsod, v video spotih je izstopal celo iz hladilnikov.
Auuuu ... ovo bas već postaje jezivo.
— Vanilla Lioness (@LionessVanilla) March 15, 2022
Ne glede na to pa so bili njegovi video spoti zelo domiselni in so izzvali veliko pozornosti.
Ljudje so se tudi norčevali iz njega, toda namen je bil dosežen - znova je zmagal na volitvah.
Vodilna je tudi njegova stranka SNS, čeprav bo v parlamentu tokrat tudi več opozicijskih strank.
Vendar bi zaradi vse večjega usklajevanja svoje politike s politiko Evropske unije Srbija zelo verjetno lahko ostala brez Rusije kot svojega pomembnega zaveznika, kar pomeni, da bo še bolj odvisna le od - Kitajske.
Pritiski, da naj prizna neodvisnost Kosova bodo zato še veliko hujši.
O glasovanju Srbije za izključitev Rusije iz Sveta za človekove pravice OZN je v gostovanju na RTV Srbija v četrtek več informacij podal tudi osebno novi - stari predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ki je občinstvu zaupal, da je bila Srbija izsiljena.
Vučić je dejal, da je »bila naša primarna odločitev, da smo vzdržani, a v tem primeru je odtehtal močan pritisk z obeh strani.«
Pojasnil je, da je Bruselj oziroma EU odločitev o uvozu nafte preložila do 18. ure, da bi videla, kako bo Srbija na zasedanju Generalne skupščine OZN, ki se je začelo ob 16. uri, glasovala o izključitvi Rusije iz Sveta za človekove pravice OZN.
»Mene ne morejo izsiljevati, izsiljujejo pa državo« je dejal srbski predsednik.
Cuba’s response to Russia being kicked out of the UN Human Rights Council is essentially, “Bruh the U.S. is right there” pic.twitter.com/afOgATCafC
— Revolutionary Blackout Network (@SocialistMMA) April 7, 2022
Poudaril je, da se bo danes in v prihodnjih dneh odločalo, ali bo Srbija izvzeta iz svežnja sankcij za nafto in, ali bo nafto lahko uvažala po 15. maju.
Nafta v Srbijo namreč prihaja čez Hrvaško po naftovodu Janaf.
Ker je naftno podjetje Srbije NIS v večinski lasti hčerke podjetja Gazprom, ki je sankcionirano, po 15. maju ne bo mogoč uvoz nafte v Srbijo preko omenjenega naftovoda. Obenem pa vsa Evropa še vedno kupuje nafto od matičnega ruskega podjetja Gazprom, ki pa ni sankcionirano.
Tako bi sankcije prizadele Srbijo, ne pa EU.
Russia quit the UN Human Rights Council moments after being suspended for atrocities in Ukraine https://t.co/Z7uATM19C8 pic.twitter.com/rxm3t6JqOs
— SPORTS CIRCUS INT. (@SPORTSCIRCUSINT) April 8, 2022
»To se je zgodilo zaradi odločitve EU, ki je takšna, da lahko nafto do 15. maja uvažamo od koder koli, potem pa ne več, ker je Gazprom večinski lastnik NIS. Lahko jo uvažamo, a trikrat dražje« je pojasnil predsednik Srbije.
Nad Srbijo lebdi »jedrski udar«, to pa so sankcije proti Srbiji - je opozoril.
Toda Srbija ne bo zasegla ruskega premoženja, pripravljena se je celo odpovedati predkupni pravici v NIS.