ponedeljek, 20. januar 2025 leto 30 / št. 020
Tudi Francija za spoštovanje razsodbe arbitražnega sodišča
Z odločitvijo arbitražnega sodišča o določitvi meje med Slovenijo in Hrvaško se je seznanila tudi francoska vlada, ki upa, "da bo razsodba spoštovana". Takšno stališče in podporo francoske vlade je prek družbenega omrežja pozdravil tudi slovenski premier Miro Cerar.
Na francoskem zunanjem ministrstvu so namreč na vprašanje o stališču Francije glede ozemeljskega spora med Slovenijo in Hrvaško v Piranskem zalivu odgovorili, da upajo, da bo mogoče ozemeljski spor dokončno rešiti v konstruktivnem duhu, mirno in z dialogom.
Izrazili so upanje, da bo razsodba spoštovana, saj je tako za prihodnost EU kot za regionalno stabilnost Zahodnega Balkana zelo pomembno, da se spor med članicama, ki sta močno vpeti v spodbujanje regionalne integracije, reši.
Na stališče francoske vlade se je odzval tudi premier Miro Cerar, ki je na družbenem omrežju Twitter zapisal, da pozdravlja podporo francoske vlade in njeno stališče za spoštovanje razsodbe.
Arbitražno sodišče je namreč minuli teden sporočilo, da je v obravnavi vprašanja o meji med Slovenijo in Hrvaško presodilo, da večina Piranskega zaliva pripada Sloveniji, določilo je tudi 2,5 navtične milje široko stično območje Slovenije z odprtim morjem. Sodišče je po drugi strani odločilo, da nekateri zaselki oz. slovenske hiše vzdolž kopenske meje pripadejo hrvaški strani.
Hrvaška arbitražne razsodbe ne priznava, saj da je iz arbitraže izstopila na podlagi odločitve sabora, ker naj bi bilo delovanje arbitražnega sodišča nepopravljivo kontaminirano zaradi afere z nedovoljenimi pogovori med slovenskim arbitrom in agentko leta 2015.
Implementacijo razsodbe pričakuje tudi Evropska komisija, pri čemer so pripravljeni pomagati k zagotovitvi celovite in pravične uresničitve sodbe.
Slovenska vlada je medtem sicer ustanovila medresorsko koordinacijsko skupino za uveljavitev razsodbe arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško. Osemčlansko skupino bo vodil državni sekretar vlade Erik Kopač, je po današnji seji vlade sporočil urad vlade za komuniciranje.
Poleg Kopača bodo v skupini še generalna sekretarka vlade Lilijana Kozlovič, svetovalec premierja Anžej Frangeš, državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Boštjan Šefic, direktorica urada vlade za komuniciranje Kristina Plavšak Krajnc, direktorica službe vlade za zakonodajo Ksenija Mihovar Globokar, vodja projektne enote za arbitražni sporazum in mejo s Hrvaško na ministrstvu za zunanje zadeve Nataša Šebenik in član omenjene projektne enote Marko Vrevc.
Arbitražno sodišče, ustanovljeno s sporazumom med vladama Slovenije in Hrvaške, sklenjenim 4. novembra 2009 v Stockholmu, je 29. junija javno razglasilo končno razsodbo o morski in kopenski meji med Slovenijo in Hrvaško.
Arbitražni sporazum v tretjem odstavku 7. člena določa, da pogodbenici v šestih mesecih po sprejetju razsodbe ukreneta vse potrebno za njeno izvajanje, vključno s spremembo nacionalne zakonodaje, če je to potrebno. Za potrebe uveljavitve arbitražne razsodbe je vlada ustanovila medresorsko koordinacijsko skupino v omenjeni sestavi, v kateri po potrebi sodelujejo tudi predstavniki drugih resorjev.
Naloge medresorske koordinacijske skupine so oblikovanje predlogov, usmeritev in konkretnih nalog za usklajeno delovanje državnih organov na področju implementacije končne razsodbe arbitražnega sodišča; priprava konkretnega akcijskega načrta za implementacijo s konkretnimi zadolžitvami in roki; usklajevanje in usmerjanje celovitega ter sprotnega informiranja prebivalcev na območju, katerega neposredno zadeva končna razsodba arbitražnega sodišča, in zagotavljanje usklajenega reševanja posameznih odprtih vprašanj ter priprava rednih poročil o izvajanju implementacije končne razsodbe arbitražnega sodišča.
V sklopu medresorske koordinacijske skupine je vlada ustanovila tudi 13-člansko delovno skupino za uveljavitev razsodbe arbitražnega sodišča.
Naloge delovne skupine za implementacijo končne razsodbe arbitražnega sodišča so priprava konkretnih ukrepov na področju dela posameznih resorjev; priprava konkretnih zakonskih aktov potrebnih za implementacijo končne razsodbe arbitražnega sodišča in usklajeno izvajanje ter izvajanje drugih nalog potrebnih za izvedbo končne razsodbe arbitražnega sodišča, ki jih sprejme vlada ali medresorska koordinacijska skupina.
Vlada je ustanovila tudi medresorsko delovno skupino, ki bo poskrbela za pripravo kartografskih podlag v skladu z arbitražno razsodbo.