četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
Trump za slabo voljo z Rusijo okrivil preiskavo ruske afere in tožilca Muellerja
Ameriški predsednik Donald Trump je zjutraj objavil vrsto udarnih tvitov, v katerih je našel ostre besede za Rusijo zaradi Sirije, za slabe odnose z Rusijo pa ni okrivil Moskve, ampak preiskavo ruskega vpletanja v ameriške volitve leta 2016, ki jo vodi posebni tožilec Robert Mueller.
Preiskavo je Trump označil za lažno in pokvarjeno in ji naprtil odgovornost za to, da se odnosi med Washingtonom in Moskvo ne izboljšujejo. "Veliko slabe volje z Rusijo povzroča lažna in pokvarjena ruska preiskava, ki jo vodijo demokratski lojalisti ali ljudje, ki so delali za Obamo," je tvitnil Trump.
Preiskavo sicer vodi republikanec, pa tudi zvezna policija FBI, ki ni politična, ima v svojih vrstah veliko več republikancev kot demokratov. Mueller v preiskavi uporablja agente FBI.
Trump je pred tem Rusijo opozoril, da naj se pripravi na njegove raketne napade na Sirijo zaradi uporabe kemičnega orožja. "Rusija pripravi se, ker bodo prišle lepe, nove in pametne rakete. Ne smete biti partnerji z živaljo, ki pobija svoje ljudi s plinom in pri tem uživa," je tvitnil Trump in s tem mislil na sirskega predsednika Bašarja Asada.
Takoj nato je žogo začel umirjati in je tvitnil, da ni razlogov za to, da so odnosi z Rusijo danes slabši, kot so bili v času hladne vojne. Rusija naj bi potrebovala ameriško pomoč pri gospodarstvu, kar za Trumpa ni problem, in namignil je, naj se konča oboroževalna tekma.
Temu tvitu je sledil tvit, v katerem je Trump za vse okrivil Muellerja z demokrati.
Jutro je sicer Trump začel z napadi na medije, pri čemer je omenil prispevek New York Timesa o tem, da je od ukrajinskega jeklarskega magnata Viktorja Pinčuka septembra 2015 dobil 150.000 dolarjev za Trumpovo fundacijo v zameno za 20-minutni govor preko videopovezave na konferenci v Kijevu.
Trump ponavadi na medije strelja na široko, a tokrat je omenil točno določeno zgodbo. Omenjeno plačilo preiskuje Mueller. Trump je v tvitu zatrdil, da mu je govor naročil ameriški politični komentator Doug Schoen, ne pa Pinčuk. Sicer pa naj bi bil v govoru zelo pozitiven do Ukrajine, ne pa - kot naj bi namigoval članek - do Rusije.