REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Trump z novo serijo tvitov nad preiskavo ruske afere

Trump z novo serijo tvitov nad preiskavo ruske afere

Ameriški predsednik Donald Trump je danes po vrsti ogorčenih tvitov proti preiskavi ruske afere, ki se mu po mnenju analitikov vse bolj približuje, pred Belo hišo izjavil, da je naredil veliko uslugo domovini, ko je lani odpustil direktorja FBI Jamesa Comeyja.

Trump novinarjem pred odhodom v New York, kjer bo na Long Islandu govoril o nezakonitem priseljevanju in uličnih tolpah, ponovno ni podal nobenega dokaza za trditev, da je FBI pred volitvami 2016 vohunil v njegovi kampanji.

Izpostavil je medijsko izjavo nekdanjega nacionalnega direktorja za obveščanje Cie Jamesa Clapperja, ki je dejal, da so res nadzirali Ruse oziroma vohunili za njimi, kar je sicer znano že več kot leto dni. FBI je nadziral Ruse, ob tem pa naletel na člane Trumpove kampanje, ki so mešetarili z njimi. Če tega ne bi bilo, tudi preiskave ruske afere ne bi bilo.

FBI je nadziral Ruse, ob tem pa naletel na člane Trumpove kampanje, ki so mešetarili z njimi. Če tega ne bi bilo, tudi preiskave ruske afere ne bi bilo.

Comey je zjutraj objavil kritični tvit do republikancev in jih vprašal, kako bodo lahko pogledali vnukom v oči, ker sedaj sodelujejo s Trumpom pri uničevanju pravnih norm ZDA. Trumpova ruska afera je že zdavnaj presegla mejo bizarnosti, trenutno pa poteka nategovanje med "Trumpovim" pravosodnim ministrstvom in predsednikom skupaj z nekaj povsem zvestimi republikanci v kongresu.

Pravosodni minister Jeff Sessions je izločen iz ruske afere, ki je glede na ameriške obveščevalce v bistvu ruska pomoč Trumpu pred volitvami, ker je sam vpleten v laži okrog stikov z Rusi. Trump je besen nanj, ker ga "ne more ščititi", čeprav ni jasno, zakaj naj bi ga ščitil, če je ruska preiskava res le lov na čarovnice in izmišljotina demokratskih poražencev volitev.

Posebni tožilec Robert Mueller preiskuje tudi, zakaj je Trump lani maja odpustil Comeyja, za kar je izkoristil Sessionsovega namestnika Roda Rosensteina, ki mu je vrnil uslugo s tem, da je imenoval Muellerja in ga pooblastil, da razišče rusko vpletanje v volitve in vse zločine, na katere naleti spotoma. Tega pa je očitno zelo veliko.

Posebni tožilec Robert Mueller | VIR: Pixsell

Naletel je na Trumpovega odvetnika Michaela Cohena in našel dovolj nečednosti, da so lahko newyorški tožilci od sodišča dobili nalog za preiskave, med katerimi so zaplenili gore dokaznega gradiva.

Po novici o preiskavi Cohena je Trump začel še bolj intenzivno napadati preiskavo ruske afere, z naklonjenimi republikanci, kot je kongresnik Devin Nunes, pa skuša ugotoviti, kaj vse je doslej Mueller odkril, da bo ustrezno prilagodil morebitne izjave pred Muelelrjevimi preiskovalci ali veliko poroto, ko bo do tega prišlo.

Trump uporablja Nunesa, da lahko pove, da kongres zahteva preiskavo morebitnih političnih dejavnosti FBI in pravosodnega ministrstva proti njemu. Konec tedna je zahteval, da se uvede preiskava vohuna v njegovi kampanji, pri čemer gre za profesorja, ki je v sodelovanju z FBI navezal stike z dvema članoma Trumpove kampanje, ki ju je FBI že sumil mešetarjenja z Rusi.

Rosenstein in direktor FBI Chris Wray sta prišla v Belo hišo in Rosenstein je dejal, da je takšne stvari treba preiskati, vendar je preiskavo predal generalnemu inšpektorju ministrstva, kar pomeni, da igra na čas.

Nekateri, kot je pravosodni minister pri Baracku Obami Eric Holder, Rosensteinu zamerijo, da popušča predsednikovemu pritisku, bolj pronicljivi analitiki pa vedo, da je Rosenstein želel le ohraniti svoj položaj.

Če ga Trump odpusti, pade tudi preiskava ruske afere. To se bo najverjetneje sčasoma zgodilo in ZDA bodo padle v ustavno krizo, vendar Rosenstein želi Muellerju dati več časa za sestavo primera proti tarčam preiskave.

Amerika, ki ne spada v tako imenovani "Trumpov svet" podpornikov in medijev, je zaskrbljena zaradi predsednikovega poseganja v preiskavo pravosodnega ministrstva. Trump pa trdi, da s svojim početjem dela domovini veliko uslugo.

Obtožbe, da gre za zaroto demokratov, se primejo le pri Trumpovih podpornikih, saj so demokrati v kongresni manjšini in nimajo nobenega vpliva. Rosenstein je republikanec, Mueller je republikanec, do nedavnega je bil republikanec tudi Comey.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek