sobota, 01. februar 2025 leto 30 / št. 032
Trump v Varšavi gost na srečanju srednjeevropskih predsednikov
V Varšavi je danes potekal vrh Pobude treh morij, na katerem je bil poseben gost ameriški predsednik Donald Trump, ki je imel v poljski prestolnici tudi javni nagovor. Na vrhu je sodeloval tudi slovenski predsednik Borut Pahor, ki je predstavil svoj pogled na odnose med Zahodom in Rusijo.
Neformalna Pobuda treh morij je namenjena krepitvi srednjeevropskega sodelovanja in povezovanja severa in juga - od Baltskega do Jadranskega in Črnega morja.
Zasedanja v Varšavi so se udeležili predstavniki vseh dvanajst držav pobude - Poljske, Hrvaške, Bolgarije, Litve, Latvije, Romunije, Madžarske, Slovaške, Estonije, Češke, Avstrije in Slovenije.
Glavne prioritete Pobude treh morij so sicer razvoj transportnih povezav v okviru regije, ki bodo prispevale k njeni nadaljnji integraciji in povezljivosti z EU, implementacija ciljev energetske politike EU, spodbujanje gospodarskega sodelovanja med državami regije ter zagotavljanje sinergije s politikami EU.
Pahor je v razpravi z naslovom Čezatlantski odnosi predstavil svoj pogled na odnose med Zahodom in Rusijo. Kot so sporočili iz urada predsednika republike, je poudaril, da Slovenija, ki je aktivna članica EU in zveze Nato, nima posebnih odnosov z Rusijo, vendar so ti dobri. Pojasnil je tudi, da je na zadnjih dveh srečanjih s predsednikom Vladimirjem Putinom v letu dni ugotovil, da je dialog Zahoda z Rusijo edina mirna in edina dobra alternativa njeni sedanji zunanji in varnostni politiki.
Pahor je ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu zato izrazil upanje, da bo njegovo petkovo srečanje s Putinom vodilo k približevanju, ponovnemu zaupanju in skupnemu reševanju svetovnih problemov v korist svetovnega miru in varnosti.
Slovenski predsednik je ameriškega tudi povabil, naj s soprogo Melanio obišče Slovenijo. Trump je, kot so sporočili iz predsednikovega urada, vabilo z naklonjenostjo sprejel.
Predsednik ZDA Donald Trump se je sestal tudi s hrvaško predsednico Kolindo Grabar-Kitarović, ki s poljskim predsednikom Andrzejem Dudo sopredseduje Pobudi treh morij. V pogovoru mu je hrvaška predsednica povedala, da ceni stališče ZDA, da je vprašanje meje med Slovenijo in Hrvaško dvostransko vprašanje, je poročala hrvaška tiskovna agencija Hina.
Kot so pozneje sporočili iz Bele hiše, je predsednik ZDA hrvaško predsednico tudi pozval, naj "stori vse, kar je v njeni moči za pospešitev procesa sprave na Zahodnem Balkanu".
Hrvaška predsednica je po novinarski konferenci s poljskim predsednikom ponovila, da arbitražna sodba za Hrvaško ne obstaja, temveč je obvezujoča odločitev hrvaškega sabora iz leta 2015.
Novinarjem je potrdila pripravljenost Hrvaške na dvostranske pogovore s Slovenijo o načinih za reševanje spora o meji. "Ali bo to odhod na mednarodno sodišče ali neposredni dogovor, ne vem", je še dejala.
Dodala je, da v tem trenutku ne vidi konkretnih težav "na terenu" ter da vse "dobro deluje", čeprav, kot je dejala, stanje najbolj občutijo prebivalci ob meji.
"Upam, da se bodo vsi vzdržali incidentov. Posebej pomembno je, da se Slovenija vzdrži kakršnih koli enostranskih postopkov, ker še vedno veljavo vsi sporazumi, kot sta sporazum o maloobmejnem prometu in sodelovanju ter ladijskem prometu in številni drugi sporazumi, ki sta jih državi podpisali in so dejansko prednostni pred arbitražo", je še izjavila.
Trump se je ločeno srečal tudi s poljskim predsednikom Dudo, s katerim sta govorila predvsem o vojaškem sodelovanju. Državi sta ob obisku ameriškega predsednika podpisali dogovor o dobavi ameriških raket patriot.
V Varšavi so se nabavo raket odločili, ker se čutijo ogrožene s strani Rusije, ki ima v svoji eksklavi Kaliningrad nameščene rakete srednjega dosega iskander.
Trump je bil sicer danes v Varšavi kritičen do Rusije, češ da je njeno obnašanje dejavnik destabilizacije. Dejal je, da si bodo ZDA z zaveznicami prizadevale zoperstaviti se dejanjem Rusije.
Ameriški predsednik je imel v Varšavi tudi doslej svoj prvi javni nagovor v Evropi. Zavzel se je za močno Evropo. "Močna Evropa je blagoslov za Zahod in za ves svet," je dejal ameriški predsednik, ki je bil v preteklosti pogosto kritičen do evropskih zaveznic.
Poudaril je, da se mora Zahod skupaj zoperstaviti grožnji terorizma. "Obstajajo grožnje naši varnosti in našemu načinu življenja. To so grožnje, soočili se bomo z njimi in zmagali," je dejal. Dodal je, da je ključno vprašanje našega časa, ali ima Zahod dovolj volje za preživetje.
Zatrdil je, da ZDA trdno stojijo za 5. členom severnoatlantske pogodbe, ki pravi, da je napad na eno zaveznico v Natu napad na vse, a je to povezal s pozivom evropskim članicam. "Besede so enostavne, ampak kar šteje, so dejanja. In za lastno obrambo mora Evropa - in to veste, vsi to vedo - narediti več," je dejal.
Poljsko je postavil za zgled vsem, ki si prizadevajo za svobodo, ter spomnil na zgodovino poljskega naroda in njegova prizadevanja, da se upre tujim vplivom, bodisi s strani nacistične Nemčije ali Rusije.
Zbrani na trgu Krasinski, med katerimi je bil tudi nekdanji poljski predsednik Lech Walensa, so bili navdušeni in so ameriškega predsednika pozdravili z ovacijami.
Ameriški predsednik je zgodaj popoldne iz Varšave odpotoval v Hamburg na srečanje z nemško kanclerko Angelo Merkel. V petek se bo v Hamburgu udeležil vrha G20 ter se prvič srečal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.