petek, 24. januar 2025 leto 30 / št. 024
»Trump je pripravljen na vojno s Severno Korejo«
»To mi je povedal. In jaz mu verjamem,« je dejal senator Lindsey Graham v oddaji »Danes« ameriške televizijske mreže NBC. »Če bi bil Kitajska, bi mu prav tako verjel in ukrenil nekaj v zvezi s tem.« Voditelj oddaje Matt Lauer je med pogovorom dejal, da so vojaški strokovnjaki prepričani, da za ukrepanje proti Severni Koreji »ni dobrih vojaških možnosti«, vendar je Graham dejal, da se »ti vojaški strokovnjaki motijo.« »Obstaja vojaška opcija: uničiti severnokorejski program in samo Severno Korejo«, je dejal Graham in dodal, da si sam kljub temu prizadeva za »diplomatsko rešitev« spora.
Bela hiša se na komentarje senatorja ni odzvala, vendar je podpredsednik ZDA Mike Pence dejal, da so »na mizi vse opcije.« V nedeljo je namreč Južna Koreja sporočila, da se severni sosedi pripravljajo za še eno izstrelitev rakete ali pa za test jedrskega naboja. Opozorilo pa je prispelo samo nekaj dni po izstrelitvi severnokorejske rakete, ki je preletela okoli tisoč kilometrov in padla v Japonsko morje.
»Prišlo bo do vojne z ZDA«
Graham je severnokorejskega voditelja Kim Jong Una pozval, da naj »preneha« s svojim ravnajjem dokler je še čas, saj bo nadaljnji razvoj tega orožja pripeljal do »neizogibnosti« vojne. »Našega predsednika silite, da izbere med regionalno stabilnostjo in domačo varnostjo. Moral se bo odločiti za izbiro, ki jo ni želel narediti noben predsednik. Problem so prelagali 20 let, nikamor več se ga ne da brcniti. Če bodo še naprej poskusili zadeti ZDA z interkontinentalnim balističnim izstrelkom, bo prišlo do vojne z ZDA,« je dejal senator Lindsey Graham.
Graham je ob tem poskusil dati zagotovila, da ta vojna s Severno Korejo ne bo ubila nikogar od Američanov v njihovi državi. »Če bo prišlo do vojne, da bi ga (Kima) ustavili, potem se bo to zgodilo tam spodaj. Če bodo umrli tisoči, potem bodo umrli tam spodaj. Ne bodo umrli tukaj in to mi je Trump odkrito povedal,« je dejal Graham. Vztrajal je tudi, da si predsednik ZDA Donald Trump ne želi vojne, da pa jo je pripravljen vzeti v obzir zato, da bi ustavil načrte Pjongjanga.
Demokratska senatorka Dianne Feinstein iz Kalifornije pa je dejala, da Graham o zadevi morda ni najbolje informiran. »Lindsey Graham bi se o tem moral najprej podučiti na zaupnem brifingu, tako kot sem to storila jaz, ter se usesti z obrambnim ministrom (Jamesom) Mattisom, kot sem prav tako storila,« je dejala senatorka za televizijo MSNBC. »Vse to je zaupno. Vendar o tem orožju vemo še veliko več, tudi to, kje se nahaja in kakšne težave so pred nami in to je vse, kar lahko rečem.« Dodala je tudi, da »potrebujemo diplomatsko rešitev s Severno Korejo – ne pa vojaške.« Na ocene senatorja so se odzvali tudi nekateri strokovnjaki. »To je norost, brezmejna norost,« je zapisal Kingston Reif iz Združenja za nadzor oborožitve.
K dialogu je pozval tudi ameriški zunanji minister Rex Thillerson. »Mi nismo vaš sovražnik, vendar nam grozite na nesprejemljiv način, zato se moramo odzvati,« je zunanji minister ZDA sporočil Severni Koreji, za Reuters pa je dejal, da v ZDA upajo, da »bodo na neki točki razumeli, da želimo sesti za mizo in se pogovoriti z njimi.« Vendar je ob tem dodal, da je predpogoj tega pogovora to, da se Severna Koreja najprej odreče svojim »jedrskim ambicijam.«
"Vojna s Severno Korejo lahko nastopi vsak trenutek"
Do podobne zaostritve je prišlo že aprila letos. Tedaj je vojska Severne Koreje zagrozila, da bo "brez milosti opustošila ZDA" če se bodo ameriške sile, ki se približujejo korejskemu polotoku, odločile napasti Severno Korejo. V tistem trenutku se je skupina ameriških ladij približala korejskemu polotoku zaradi podpore zavezniški Južni Koreji, v kateri imajo ZDA tudi veliko število svojih vojakov, pa tudi zato, da bi Severno Korejo odvrnili od šestega poskusa jedrske eksplozije in novih preizkusov raket dolgega dosega. Vendar so v Severni Koreji to približevanj ameriških ladij videli kot poskus ogrožanja lastne suverenosti.
"Naš najbolj oster odgovor ZDA in njihovim vazalnim silam bo izveden na tako brezobziren način, da agresorjem ne bo dopustil, da preživijo," piše v sporočilu severnokorejske vojske, ki ga je objavila KCNA, tiskovna agencija Severne Koreje. Neposredno pred tem opozorilom je ameriška televizija NBC News, (ki je informacije dobila od dobro obveščenih ameriških uradnikov) objavila, da so ZDA pripravljene izvesti preventivni napad s konvencionalnim orožjem na Severno Korejo v primeru, da država izvede še en jedrski preizkus.
Ameriški predsednik Donald Trump je ob tem že večkrat napovedal, da v primeru, če mu Kitajska ne bo pomagala pri discipliniranju Severne Koreje "sam poskrbel" za severnokorejski "problem". Da so razmere resne kaže tudi tedanje opozorilo kitajskega zunanjega ministra Vang Jija, ki je dejal, da lahko "vojna s Severno Korejo nastopi vsak trenutek" in ZDA ter Severno Korejo pozval, da naj ublažita svojo retoriko in spoznata, da bi v primeru vojne obe državi »plačali veliko ceno.« Kitajska sicer nasprotuje severnokorejskim jedrskim poskusom in je na Severno Korejo pritisnila z ekonomskimi sredstvi, vendar hkrati ne podpira vojaških operacij zoper Severno Korejo. Tudi Rusija je vse strani, vpletene v napetosti glede Severne Koreje pozvala, naj bodo zadržane in naj se vzdržijo provokacij.