sreda, 04. december 2024 leto 29 / št. 339
Transparentnost obvezna za vse, le za Metsolovo ne: Kako je predsednica EP prikrila konflikt interesov
Ko je korupcijski škandal Katargate pretresel temelje Evropske unije, se je predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola odločila, da je najboljši način za boj proti korupciji - transparentnost. Ampak nekoga drugega.
Ker Metsola, pod katere taktirko je bil sprejet nov etični kodeks, ki med drugim zahteva, da visoki člani parlamenta prijavijo navzkrižje interesov, vključno s kakršnim koli konfliktom interesov, "ki vključuje njegovo ali njeno družino, zasebno življenje ali ekonomske interese" - nikoli niti pomislila ni, da bi ta kodeks uporabila zase.
The Metsola exception: The European Parliament president and her lobbyist husband – The chamber’s new conflict-of-interest rules don’t apply to its most powerful member https://t.co/4ecIpqeJHV pic.twitter.com/H7EjhOX5pd
— George Roussos (@baphometx) September 4, 2024
Predsednici Evropskega parlamenta tako ni padlo na misel, da bi javnost obvestila, da je njen mož Ukko Metsola glavni EU lobist družbe Royal Caribbean Group iz Miamija, ki je druga največja v industriji križarjenj in velja za enega velikih onesnaževalcev.
Metsola je o tem molčala tudi v času, ko se je Ukko ukvarjal z lobiranjem za pomembne "zelene" zakone, ki jih je prav ona podpisala.
"Ni razloga, da bi bila Metsola - ali kateri koli predsednik - izvzeta iz poročanja o čem takem. Če ima zakonca, ki je vpleten v kakršno koli dejavnost, plačano ali neplačano, s katero želi vplivati na oblikovanje politike EU, bi morala poslanka v Evropskem parlamentu o tem poročati," opozarja Nicholas Aiossa, direktor Transparency International za EU, poroča Politico.
Roberta Metsola Under Fire Over Husband’s Lobbyist Role For A Major Cruise Ship Company: https://t.co/hoCef0FRoC
— Mario Ellul (@MarioEllul6) September 4, 2024
Tako Roberta kot Ukko trdita, da se njegov poslovni imenik ni povečal zaradi predsedniških družbenih angažmajev njegove žene.
Dejstvo pa je, da je mož predsednice EP lobiral, ko je EU sprejemala zakone za zaračunavanje izpustov ogljika v morje. Za njegovo podjetje je bil to resen izziv.
V zadnjih mesecih je po pisanju Politica pritiskal tudi na Evropsko komisijo, naj omili pravila sklada EU za nove čiste tehnologije za sprejem velikih ladij za križarjenje, ki zapuščajo vode EU. Maja so uradniki njegovega podjetja zahtevali financiranje iz javnih sredstev, da bi pokrili cenovno vrzel med tradicionalnimi gorivi in dražjimi čistimi gorivi.
The Metsola exception: The European Parliament president and her lobbyist husband. A cracking, detailed piece of reporting by my @POLITICOEurope colleagues on another transparency scandal . Roberta Metsola’s first setback. https://t.co/F2vx5XFOn4
— anne mcelvoy (@annemcelvoy) September 4, 2024
Metsolova je prav tako že večkrat komentirala tudi področje, na katerem "gospodari" njen mož, a v isti sapi trdi, da s svojim položajem možu ni prinesla nobene koristi.
Evropska varuhinja človekovih pravic Emily O'Reilly, ki preiskuje zlorabe v institucijah EU, poudarja, da ni nujno, da so navzkrižja interesov "izkoriščena", da bi postala problem.
Politico: #Metsola Bans MEPs from #Lobbyist Relations, Yet is Married to One - ProtoThema English https://t.co/WMnxng7uNZ pic.twitter.com/YuFfqcemTk
— Proto Thema English (@eprotothema) September 4, 2024
Ampak tudi nekaj, kar se javnosti zdi slabo, je treba obravnavati resno.
In molk Roberte Metsola glede lobiranja njenega soproga – sploh ni videti dobro.
— Mira Hace (@MiraHace) July 16, 2024
To, da Roberta Metsola, ko gre za posel njenega soproga, meni, da ji je dovoljeno vse, kar je njenim kolegom prepovedano, je bolj pravilo kot izjema.
Tako je lani, ko je krepko zamudila rok za prijavo daril, s svojo ekipo trdila, da je v nasprotju z "običajem" prejšnjih predsednikov, da objavljajo darila, ki so bila dana njihovemu uradu.