REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Telegraph«: Hutiji premagali ameriško mornarico, Washington obupal nad operacijo v Rdečem morju

»Telegraph«: Hutiji premagali ameriško mornarico, Washington obupal nad operacijo v Rdečem morjuKljub sprožitvi številnih operacij se napadi Hutijev niso ustavili, ampak so se okrepili in razširili. Vir: Posnetek zaslona, X

Operacija Prosperity Guardian (Varuh blaginje) se je začela decembra 2023 kot odgovor na napade Hutijev na trgovske ladje, ki so prevažale blago za Izrael in plule skozi južne dele Rdečega morja. Cilj ameriške operacije je bil zagotoviti enoten mednarodni blok, ki bi Hutije odvrnil od nadaljnjih napadov in vplival na ladjarske družbe, ki so zaradi tveganj in povečanih stroškov zavarovanja že začele preusmerjati plovila na pot okoli Rta dobrega upanja.

Vendar je težava v tem, da se to ni zgodilo in Hutijev to ni odvrnilo, ampak so še naprej napadali vse povprek, piše britanski Telegraph.

Z razmeroma malo truda in denarja so skoraj nemudoma dosegli želeni cilj »okrepitve lokalnega vpliva« in »ustvarjanja izziva za mednarodni ladijski promet«, njihova pripoved, da bodo napade ustavili le, če bo v Gazi prekinitev ognja, je prepričal le malo število ljudi.

To je pripeljalo do začetka operacije Poseidon's Archer januarja 2024, ko so ZDA in Velika Britanija izvedli napade na tarče Hutijev.

Savdska Arabija pa je po poročanju britanskega časnika v obdobju od 2015 do 2023 večkrat opozarjala, da so poskusi onemogočanja Hutijev z neposrednimi udarci kot da bi »udarjali dim«, kar se je znova izkazalo za točno.

Celotni situaciji ni pripomoglo niti dejstvo, da je EU oblikovala lastno »odcepljeno« koalicijo, imenovano »Aspides«, da je ne bi povezovali s stališčem ZDA do Izraela.

Nezmožnost Zahoda, da bi se dogovoril, kako izvesti razmeroma preprosto nalogo, ni ostala neopažena pri potencialnih nasprotnikih, vsekakor pa so jo opazili ladjarji, ki jih je bilo treba prepričati v varnost plovbe.

Tako se od januarja napadi Hutujev niso le povečali, ampak so se tudi razširili.

Napade z brezpilotnimi letali in manevrirnimi raketami so dopolnjevale ugrabitve ladij in napadi z balističnimi raketami, medtem ko je bilo aprila prvič uporabljeno plovilo brez posadke, tako da se ta metoda zdaj vse pogosteje izvaja.

Nedavno so Hutiji v svoje napade vključili tudi lahko pehotno orožje z gliserjev, v zadnjih nekaj tednih pa se je število napadov povečalo s povprečja 2,5 na teden.

Zadnja žrtev je bil tanker Sunion, ki je plul pod grško zastavo, ki so ga jemenski militanti v sredo napadli štirikrat, zaradi česar je na plovilu izbruhnil požar.

»Telegraph« piše, da je ena od francoskih vojaških ladij, ki sodelujejo v operaciji »Aspides«, priskočila na pomoč grškemu tankerju, uničila prihajajoči mornariški dron in nato rešila posadko ter jo prepeljala v Džibuti.

Vse to bi bilo odlično, če »Sunion« s 150.000 tonami surove nafte zdaj ne stoji zapuščen med Eritrejo in Jemnom, saj bi lahko, če bi bil napaden ali nasedel, povzročil peto največje razlitje nafte v zgodovini, ugotavlja britanski časopis.

Prav tako ne bi smelo presenetiti, da je na pomoč priskočila ladja misije Evropske unije, saj so kljub skromnim virom evropskih mornaric edine prisotne na tem območju, glede na to, da v radiju 500 milj (približno 800 km) ni nobene ladje iz sestave Varuha blaginje.

»Telegraph« poudarja, da so imele ZDA maja, ko je bila na območju prisotna letalonosilka Dwight Eisenhower, 12 vojaških ladij, ki so izvajale raketne napade in spremljale druge ladje, trenutno pa v tem delu Rdečega morja nimajo razporejeno nobeno plovilo.

Nič bolje se ni godilo niti Veliki Britaniji, ki je »v enem kratkem trenutku« imela v Rdečem morju tri ladje, nato pa eno »HMS Diamond«.

Ko pa je ta odšla, je odšla tudi britanska mornarica.

Kot navaja britanski časnik, je z vidika Londona razlog za umik povsem jasen - mornarica Združenega kraljestva nima dovolj ladij oziroma premalo teh v operativnem stanju, medtem ko je primer Washingtona bolj zapleten, saj ameriška mornarica ima ladje, toda jih ne želi več poslati v Rdeče morje.

V resnici tudi v ZDA situacija ni tako dobra.

Pred dnevi se je namreč pojavila novica, da namerava ameriška vojaška mornarica zaradi pomanjkanja posadke zasidrati 17 pomožnih ladij.

Poleg tega je zahodni Pacifik ostal brez ameriške letalonosilke, ker sta dve letalonosilki s svojimi udarnimi skupinami razporejeni na Bližnjem vzhodu (vendar ne v Rdečem morju), ameriška obalna straža pa nima delujočih ledolomilcev, medtem ko razvoj in gradnja novih podmornic in ladij zamuja v primerjavi s prvotnimi načrti.

Kljub temu britanski časnik ocenjuje, da bi ZDA zagotovo lahko poslale ladje v Rdeče morje, če bi želele.

Zato je logična le ena ugotovitev in ta je, da je Washington obupal nad operacijo »Varuh blaginje«, ki Hutijev ni niti odvrnila, niti ladijskih družb prepričala o varnosti plovbe, sklene britanski časnik.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek