REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Takole je general Nata na večerji v Prištini razlagal, zakaj Srbi pod Turki niso postali muslimani: »Vsi so se smejali!«

Takole je general Nata na večerji v Prištini razlagal, zakaj Srbi pod Turki niso postali muslimani: »Vsi so se smejali!«Avtor navaja, da je Clark zaradi Busha, ki je bil videti rahlo omamljen, začel z burno zgodovino Kosova... Vir: Posnetek zaslona, X
Vlora Çitaku, nekdanja veleposlanica Prištine v Washingtonu, Wesley Clark, poveljnik evropskih sil Nata med bombardiranjem ZR Jugoslavije leta 1999 in Neil Bush, brat nekdanjega ameriškega predsednika Georga W. Busha. Vir: Posnetek zaslona, X

Upokojeni ameriški general Wesley Clark, poveljnik evropskih sil Nata med bombardiranjem ZR Jugoslavije leta 1999, te dni v Prištini zbija neprimerne šale o Srbih in poskuša z vlaganjem v kosovski energetski sektor zaslužiti milijone dolarjev, piše v besedilu ugledne ameriške politične spletne strani.

Kot piše avtor članka Matthew Karnitschnig, je general Clark lani na poslovno-politični večerji v Prištini zbral Neila Busha, brata nekdanjega ameriškega predsednika Georga W. Busha in Pavla Valneva, direktorja AmeriFreight Systems, prevozniškega podjetja iz Chicaga, sicer rojenega v Bolgariji, da bi med kosovsko elito poskušali pridobiti podporo za projekt geotermalne energije.

Po poročanju Politica je bila tam tudi Vlora Çitaku, nekdanja veleposlanica Prištine v Washingtonu.

»Slučajno sem sedel za sosednjo mizo v jedilnici prištinskega hotela Swiss Diamond, ko je Clark pozdravil svoje goste.

Na srečanju so bili številni visoki kosovski politiki, poslovneži in drugi dostojanstveniki, med drugim tudi Nancy Soderbergh, visoka uradnica Sveta za nacionalno varnost v času Clintonove administracije piše avtor v članku, ki ga je objavil »Politico«.

Avtor navaja, da je Clark zaradi Busha, ki je bil videti rahlo omamljen, začel z burno zgodovino Kosova.

»To je neverjetna zgodba o ljudeh, ki si želijo samo svobode,« je dejal general Clark.

Nato je Bush želel vedeti, kako so (kosovski Albanci) postali muslimani.

»Ko sem bil v Natu, sem imel tri sovražnike: Srbe, omahljive Evropejce in Pentagon,« je pristavil Clark, vsi gostje za mizo pa so se nasmejali, poroča »Politico«.

»Ljudje so le ljudje. Če si se želel izobraževati pod otomansko vladavino, si moral biti musliman,« je pišmeuhovsko odgovoril Clark.

»Kaj pa Srbi, zakaj pa potem tudi Srbi niso postali muslimani?« je zanimalo Busha.

»Srbi so razvpiti zato, ker niso lojalni niti drug drugemu,« je ne da bi trepnil odvrnil Clark. »Ko sem bil v Natu, sem imel tri sovražnike: Srbe, omahljive Evropejce in Pentagon,« je v isti sapi pristavil Clark, vsi gostje za mizo pa so se nasmejali, poroča »Politico«.

Ne glede na generalovo občudovanje duha Kosova, Clark ni skrival svoje frustracije nad sedanjo vlado v državi in njenim neuspehom pri njegovih poslovnih podvigih.

Tako kot parada drugih pomembnih Američanov, ki so pridrveli na Kosovo v minulega četrt stoletja, tudi Bush ni prišel v Prištino, da bi se učil o Kosovu. Brat nekdanjega ameriškega predsednika je prišel, da bi si prislužil kakšen lahek profit kot del skupine pod vodstvom generala Clarka, ki išče naložbe v kosovski energetski sektor, piše »Politico«. Vir: Posnetek zaslona, X

Ko se je Vlora Çitaku, nekdanja veleposlanica v Washingtonu, ki je zdaj opozicijska političarka, pritožila nad tem, kar je opisala kot posebej jasen primer korupcije pod trenutnim režimom Albina Kurtija, je Clark ponudil, da pokliče Christiane Amanpour, zvezdniško novinarko ameriške televizijske mreže CNN, ki je nekoč delala v regiji.

»Ali poznaš Christiane?« je Clark vprašal Vloro Çitaku.

Ne da bi počakal na odgovor, je nadaljeval: »Na Balkanu sem se naučil, da je vsaka tukajšnja teorija zarote tukaj resnična. Vzhodna Evropa je brlog kač.«

Politico še piše, da je bil Neil Bush, brat nekdanjega ameriškega predsednika, med obiskom na Kosovu zmeden tudi glede nekaterih drugih reči.

»Ampak, če ste vsi Albanci, zakaj se vaša država imenuje Kosovo?« je nejeverno nadaljeval z vprašanji Bush.

»Torej ste Albanka?« je Bush mimogrede vprašal Vloro Çitaku na prej omenjeni večerji v Prištini.

»Da,« je Vlora Çitaku kratko odgovorila bratu nekdanjega ameriškega predsednika, ki je le nekaj ur prej prišel v črnem Range Roverju s šoferjem iz sosednje Severne Makedonije.

»Ampak, če ste vsi Albanci, zakaj se vaša država imenuje Kosovo?« je nejeverno nadaljeval z vprašanji Bush.

Bush je bil presenečen tudi, ko je izvedel, da njegov brat na Kosovu velja za heroja, ker se je kot predsednik leta 2008 zavzemal za neodvisnost.

Ampak vse to ni bilo pomembno.

Tako kot parada drugih pomembnih Američanov, ki so pridrveli na Kosovo v minulega četrt stoletja, tudi Bush ni prišel v Prištino, da bi se učil o Kosovu.

Brat nekdanjega ameriškega predsednika je prišel, da bi si prislužil kakšen lahek profit kot del skupine pod vodstvom generala Clarka, ki išče naložbe v kosovski energetski sektor, piše »Politico«.

»Politico« navaja, da se Clark, Bush in Valnev niso odzvali na zahteve časnika za komentar dogodka.

Tudi Çitakujeva ni želela komentirati svoje vloge na omenjeni večerji v Prištini.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek