četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
Strožji nadzor na mejah EU povečuje dobiček tihotapcem migrantov
Kljub pomembnemu zmanjšanju števila migrantov, ki na nedovoljen način prihajajo v Evropsko unijo, tihotapci migrantov ustvarjajo vse večje dobičke zaradi vse bolj zaprtih meja in strogih mejnih kontrol v uniji, v danes objavljenem poročilu opozarja Europol. Opozarja tudi, da so tihotapci ljudi v EU vse bolj profesionalni in neusmiljeni.
"Neusmiljeni in nasilni kriminalci vse pogosteje zagotavljajo tihotapljenje nelegalnim migrantom, da bi se izognili mejnim kontrolam, pravilom priseljevanja in vizumom," je ob predstavitvi dvoletnega poročila Europolovega centra za boj proti tihotapljenju migrantov (EMSC) danes v Haagu opozoril vodja centra Robert Črepinko.
"Izboljšan nadzor na mejah migrante odvrača od tega, da bi sami poskušali nezakonito prečkati meje, tako da so preusmerjeni v roke tihotapcev," je dodal po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.
Poročilo navaja, da se je od begunske krize leta 2015 tihotapljenje migrantov v Evropski uniji vzpostavilo kot velik dobičkonosen kriminalni trg. Kljub pomembnemu zmanjšanju števila nezakonitih migrantov ostaja njihovo tihotapljenje dobičkonosna in razširjena kriminalna dejavnost organiziranega kriminala v EU. Kriminalne združbe, ki se z njim ukvarjajo, pa so izpostavljene le majhnemu tveganju, da bi jih odkrili in kaznovali.
Model delovanja stalno razvijajo in prilagajajo dinamiki in potrebam migrantskih tokov. Postajajo vse bolj organizirani, vzpostavljajo vse bolj sofisticirane profesionalne mreže ter delujejo preko meja držav od izvornih do ciljnih držav, kaže poročilo, objavljeno na spletni strani Europola.
Lani je meje EU nezakonito prečkalo 204.700 migrantov, leta 2016 511.000. Več kot polovica lanskih nezakonitih migrantov (120.000) je prišlo iz Libije preko Sredozemskega morja. V zahodnem Sredozemlju se je število nezakonitih prečkanj meje lani več kot podvojilo, večinoma je šlo za državljane Maroka, Alžirije in Slonokoščene obale.
Tihotapci svoje usluge nudijo predvsem preko družbenih omrežij, pri tem pa ponujajo tudi popuste za skupine in "pakete" s kartami in potnimi listi. Skrivališča migrantov pa postajajo vse bolj nevarna, saj so jih med drugim že našli tudi v tesnih prostorih z malo kisika za motorji tovornjakov in kombijev, opozarjajo v poročilu.