petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Strokovnjaki: Za dosego podnebnih ciljev nujna višja cena ogljika
Če želi svet učinkovito doseči podnebne cilje in hkrati spodbuditi rast, morajo države postaviti pravo ceno za izpuste ogljikovega dioksida, so opozorili vodilni svetovni ekonomisti z uglednima Nicholasom Sternom in Josephom Stiglitzem na čelu. Cene v trenutnih shemah so občutno prenizke; dvigniti bi se morale nad 40 dolarjev na tono.
Fosilna goriva se morda zdijo poceni vir energije, a s sabo prinašajo prikrite stroške, ki jih plačuje družba - od škode zaradi ekstremnih vremenskih pojavov do suš in vpliva na prehransko varnost in preskrbo z vodo.
Skupina vodilnih ekonomistov je v poročilu zapisala, da bi morali izpuste ogljikovega dioksida do leta 2020 ovrednotiti z od 40 do 80 dolarjev na tono, če bi želeli resnično vplivati na obnašanje in preusmeriti investicije od umazanih fosilnih goriv k čistejši energiji. Do leta 2030 bi se morala cena nato zvišati na od 50 do 100 dolarjev na tono, če želi svet doseči zastavljeni cilj v pariškem sporazumu - omejitev dviga globalne temperature občutno pod dve stopinji Celzija.
Oblika obremenitve je lahko različna glede na nacionalne in lokalne okoliščine, a "dobro oblikovan sistem cen ogljika je nepogrešljiv del strategije za zmanjšanje izpustov na učinkovit način", so poudarili.
Poročilo izpostavlja še, da obremenitve ogljika, kot je ogljični davek ali sistem trgovanja z izpusti, lahko prinese prihodke, ki jih lahko države uporabijo za spodbujanje zelene rasti. Med možnostmi omenjajo davčne olajšave za gospodinjstva in podjetja, podporo ranljivejšim skupinam, razvoj zelenih tehnologij in vlaganje v storitve, kot so preskrba z energijo in vodo.
Ceno ogljika so doslej že določili, ali pa bodo to kmalu storili, na ozemlju 42 držav sveta. Po podatkih Svetovne banke je obdavčenih oziroma z dajatvijo obremenjenih le okoli 15 odstotkov vseh svetovnih izpustov toplogrednih plinov. Večinoma se cene gibljejo pod mejo 10 dolarjev za tono. V sistemu trgovanja z emisijami EU je na primer cena ogljika pod šestimi dolarji, v Kaliforniji pa se v podobnem sistemu giblje pod mejo 14 dolarjev.
Poročilo je nastalo v okviru Koalicije za ceno ogljika, ki je bila oblikovana lani v maroškem Marakešu. Delo strokovne skupine (High-Level Commission on Carbon Prices), v kateri je moči združilo 13 vodilnih ekonomistov iz devetih držav, podpirata tudi francoska vlada in skupina Svetovne banke. Poročilo so predstavili konec maja v Berlinu.