sreda, 12. februar 2025 leto 30 / št. 043
»Strateški preboj, dih jemajoča modernizacija!« Sateliti odkrili že tretje, nove kitajske silose za jedrske izstrelke
Ameriški inštitut za Kitajske letalske študije Vesoljsko-letalske univerze ameriških letalskih sil je v četrtek objavil poročilo, ki opisuje odkritje že tretjega, novega kitajskega silosa za balistične rakete, blizu kraja Ordos v kitajski regiji Notranja Mongolija.
Admiral Charles Richard, poveljnik ameriškega strateškega poveljstva (STRATCOM), ki nadzira jedrski arzenal ZDA, je v četrtek tudi opozoril, da hitro rastoči jedrski arzenal Kitajske predstavlja tveganje »strateškega preboja.«
Pred simpozijem o vesoljski in raketni obrambi je admiral Richard dejal: »Priča smo strateškemu preboju Kitajske.«
»Eksplozivna rast in modernizacija jedrskih in konvencionalnih sil, ki jo opisujem, je dih jemajoča,« je poudaril admiral in pristavil, da je Peking »pogodbeno neomejen« na področju jedrskega orožja in da »lahko dela, kar želi.«
Navy Admiral Charles Richard, the commander of the U.S. Strategic Command, which oversees the country’s nuclear weapons, on … @EpochTimesChina
— China Reviewed (@ChinaReviewed) August 14, 2021
https://t.co/5UKHsiGKT2
Richard je opozoril na velik napredek na področju tudi drugih jedrskih zmogljivosti Kitajske.
Poudaril je, da Kitajska izboljšuje svoje jedrske glave MIRV, razvija mobilne medcelinske balistične rakete DF-26 in podmornice razreda Jin, ki zdaj lahko nosijo balistične rakete JL-3.
Opozoril je tudi, da je Kitajska številne svoje jedrske sile premaknila v stanje višje pripravljenosti, »med drugim nekatere za izstrelitev ob opozorilu ali izstrelitev ob ukazu.«
Head of Strategic Command, Admiral Charles Richard, said that China’s programme was advancing so quickly that intelligence was becoming out of date within a month. https://t.co/WcQ2VoJ0KL https://t.co/WcQ2VoJ0KL
— Clément RENAULT (@KlaymanRnlt) August 2, 2021
Junija so raziskovalci odkrili domnevno gradnjo približno 119 novih silosov za medcelinske balistične rakete v bližini zahodnokitajskega mesta Yumen.
Nekaj tednov pozneje, julija, so raziskovalci odkrili drugo silosno polje s 110 projektili, ki je v izgradnji približno 60 milj jugozahodno od kitajskega mesta Hami v provinci Xinjiang na zahodu Kitajske.
Po zadnjem so raziskovalci v bližini mesta Ordos sedaj našli še tretje kitajsko raketno silosno polje, za katerega menijo, da ga je Kitajska začela graditi sredi maja.
Washington Times je v četrtek poročal, da uradniki Pentagona, ki so seznanjeni s poročili ameriških obveščevalnih služb na nedavno odkritem polju na Kitajskem menijo, da bo imel silose za 100 novih medcelinskih balističnih jedrskih izstrelkov DF-41.
Kitajska gradi medtem tudi drugo polje raketnih silosov v puščavah na zahodu dežele, kar kaže na potencialno širitev kitajskega jedrskega arzenala in postavlja pod vprašaj zavezanost Pekinga lastni strategiji minimalnega odvračanja, razkriva nova študija ameriških raziskovalcev.
Nova raketna baza v kitajski regiji Xinjiang, identificirana s satelitskimi posnetki, bi lahko imela v skladu s poročilom Zveze ameriških znanstvenikov (FAS) celo 110 silosov, poroča CNN.
Že ko so odkrili prvi dve lokaciji so v ZDA to opisovali kot »najpomembnejšo širitev kitajskega jedrskega arzenala doslej,« ocenjuje FAS v posebnem poročilu.
An 800 square kilometer grid of roads being filled in with silos and support facilities. Construction started early this year. https://t.co/5SVrV0iThj pic.twitter.com/FzdDzmLQzn
— Hans Kristensen (@nukestrat) July 27, 2021
Novinarji CNN-a so se tedaj obrnili tako na kitajsko ministrstvo za zunanje zadeve kot obrambno ministrstvo s prošnjo za komentar o najnovejšem poročilu FAS.
Vendar odgovorov niso prejeli.
Doslej so namreč nekateri kitajski mediji zavračali poročila o poljih namenjenih izgradnji silosov za jedrske izstrelke v regiji Gansu in trdili, da gre v resnici za vetrno elektrarno.
Adam Ni, direktor avstralskega Kitajskega političnega centra s sedežem v Canberri, je dejal, da je bilo drugo odkritje polja silosa za jedrske rakete »dokaj prepričljiv dokaz o nameri Pekinga, da znatno poveča svoj jedrski arzenal in to hitreje, kot so doslej predvidevali številni analitiki«.
The Hami & Yumen missile silo fields are located deeper inside the Chinese landmass than any other ICBM base, potentially to be out of reach of U.S. conventional cruise missiles. This will make them targets exclusively for nuclear missiles, mainly Trident. https://t.co/5SVrV0iThj pic.twitter.com/jfyc12TvDB
— Hans Kristensen (@nukestrat) July 27, 2021
Kitajska je že desetletja uporabljala približno 20 silosov za svoje medcelinske balistične rakete na tekoče gorivo (ICBM), imenovane DF-5.
Toda zdaj se zdi, da jih gradi 10-krat več, verjetno za namestitev najnovejših ICBM raket, imenovanih DF-41, sklene poročilo FAS.
China is rapidly building new nuclear-missile siloshttps://t.co/47PFaDzTsD#US satellites show that #China is deviating from its previous ‘minimum deterrence’ nuke strategy and building hundreds of #ICBM silos. Its DF-41 missile has a range that can reach the American continent. pic.twitter.com/fbJM9HZ6DH
— Geopolitics (@PhilipCMead) August 5, 2021
Toda sedaj je že jasno, da so se zmotili - na Kitajskem gradijo silose za 15-krat več jedrskih raket.
Za sedaj...