torek, 06. maj 2025 leto 30 / št. 126
Stoltenberg: Makedonija bo sprejeta v Nato, če bo implementirala dogovor z Grčijo

Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je danes v Skopju dejal, da bodo Makedonijo sprejeli v zavezništvo, če bo implementirala dogovor o imenu, ki ga je sklenila z Grčijo. Makedonski predsednik Gjorge Ivanov je medtem poudaril, da Nato in Evropska unija ne smeta biti izgovor za slab dogovor.
"Čez nekaj tednov boste na referendumu odločali o prihodnosti, članstvu v EU in Natu," je povedal Stoltenberg. "Odločitev je vaša in Nato je pripravljen, da sprejme državo kot svojo 30. članico," je dodal. Na referendumu 30. septembra bodo Makedonci glasovali o dogovoru z Grčijo. Referendumsko vprašanje se bo glasilo, ali ste za članstvo v EU in Natu s sprejemom sporazuma med Makedonijo in Grčijo.
"Natu se boste pridružili, če boste implementirali dogovor o imenu. Upam, da bom naslednjič, ko pridem, obiskal državo članico zavezništva," je dodal generalni sekretar Nata.

Ivanov pa je poudaril, da sta EU in zavezništvo pravo mesto za Makedonijo, vendar pa članstvo v teh dveh organizacijah ne sme biti izgovor za slab dogovor. Pri tem je mislil na dogovor med Grčijo in Makedonijo, v skladu s katerim se bo slednja imenovala republika Severna Makedonija.
Stoltenbergu je povedal še, da je Makedonija pogoje za članstvo v zavezništvu izpolnila že leta 2008, država pa je od tedaj aktivno prispevala k mednarodnim mirovnim misijam. Zato bi si članstvo v Natu zaslužila brez dodatnih pogojev.
Z generalnim sekretarjem se je sestal tudi vodja opozicijske VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski, ki je v pogovoru dejal, da njegova stranka podpira vstop v Nato in EU, saj je to v strateškem interesu države. Sporazum z Grčijo je medtem za stranko nesprejemljiv, so sporočili.
Na obisku v Makedoniji se mudi tudi luksemburški zunanji minister Jean Asselborn, ki se je sestal s svojim makedonskim kolegom Nikolo Dimitrovom. Asselborn je povedal, da je prihajajoči referendum izziv za Makedonijo.
Izrazil je zadovoljstvo s sporazumom med Atenami in Skopjem ter dejstvom, da sta "premierja obeh držav dala pozitivno spodbudo celotni regiji". "Balkan je regija EU, vendar pa se morata truditi obe strani," je poudaril.
V petek bo Makedonijo obiskal še avstrijski kancler Sebastian Kurz, v soboto pa nemška kanclerka Angela Merkel.
Grčija in Makedonija sta po desetletjih spora 17. junija podpisali sporazum o imenu. Posledično je Makedonija dočakala premike pri približevanju EU in Natu, ki ga je ovirala Grčija, ker ima na severu pokrajino z istim imenom.