REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Stoltenberg danes na Poljskem - Baltske države se bojijo, da bi bile lahko po Ukrajini naslednja tarča Moskve

Stoltenberg danes na Poljskem - Baltske države se bojijo, da bi bile lahko po Ukrajini naslednja tarča MoskveJens Stoltenberg generalni sekretar zveze Nato

Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg bo danes obiskal bataljon Nata pod poveljstvom ZDA na Poljskem, medtem ko so v vzhodnem krilu zavezništva zaskrbljeni zaradi obsežnih septembrskih rusko-beloruskih vojaških vaj v sosednji Belorusiji. Srečal se bo tudi s poljsko premierko Beato Szydlo in obrambnim ministrom Antonijem Macierewiczem.

Večnacionalni bataljon v Orzyszu je eden od štirih, ki jih je Nato to pomlad namestil na Poljskem in v baltskih državah Estoniji, Latviji in Litvi, s ciljem krepitve vzhodnega krila zavezništva nasproti Rusiji. S tem želi Nato pomiriti zaveznice na svojem skrajnem vzhodu zaradi pogostih ruskih vojaških vaj blizu regije, potem ko si je Rusija leta 2014 priključila ukrajinski polotok Krim.

Baltske države se bojijo, da bi bile lahko po Ukrajini naslednja tarča Moskve. Zato tudi z zaskrbljenostjo pričakujejo rusko-beloruske vojaške vaje, ki bodo od 14. do 20. septembra v Belorusiji.

Litovski obrambni minister Raimundas Karoblis je junija opozoril, da bi Moskva lahko vojaške vaje uporabila kot pretvezo za kopičenje enot na vzhodni meji Nata. Skupaj s Poljsko namreč dvomijo, da bo po vajah Moskva z območja umaknila vse svoje enote.

Po ocenah Litve bo na vojaških vajah z imenom Zapad (zahod) sodelovalo kar 100.000 ruskih vojakov, kar bi pomenilo, da bodo to največje ruske vojaške vaje od konca hladne vojne. Po navedbah Belorusije naj bi se vaj udeležilo 12.700 vojakov.

Neimenovani predstavnik Nata je za francosko tiskovno agencijo AFP v četrtek izrazil obžalovanje, ker Moskva in Minsk glede teh vaj nista transparentni, kot to nalaga mednarodno pravo s ciljem preprečevanja nevarnih sporov. Če bi se namreč vaj udeležilo 13.000 vojakov, bi bila vaja odprta za mednarodne opazovalce. Minsk je sicer na vaje povabil tuje opazovalce, a v Bruslju opozarjajo, da to ni ista raven nadzora, kot bi bila v primeru spoštovanja dunajskega dokumenta o transparentnosti. Moskva trdi, da ni potrebe za zaskrbljenost.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek