REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Srbska vlada razrešila državnega sekretarja zaradi »bogatenja«

Srbska vlada razrešila državnega sekretarja zaradi »bogatenja«Nenad Mihajlović

Vlada Srbije je razrešila Nenada Mijailovića, dosedanjega državnega sekretarja na finančnem ministrstvu in sicer zaradi več afer, v katerem mu očitajo bogatenje in nejasne okoliščine pri nakupu državne vile, poroča srbski Blic .
Mijailović je svojo politično kariero pričel zahvaljujoč članstvu v stranki G17 Plus, ki je obstajala med letoma 2002 in 2013, dokler se ni pridružila stranki URS (Združene regije Srbije). G17+ je bila koalicijska partnerka v vladi Vojislava Koštunice (2004-06), dokler je ni zapustila v znak protesta zaradi nezmožnosti aretacije Ratka Mladića. Tega leta je vodenje stranke prevzel Mlađan Dinkić, ki je veljal za zaščitnika oz. političnega mentorja Mijailovića; slednji je leta 2009 pričel z delom v državni upravi.

Dinkić je bil med drugim tudi guverner Nacionalne banke Srbije (2000-03), finančni minister (2004-06), minister za gospodarstvo in regionalni razvoj (2007-11) ter minister za finance in gospodarstvo (2012- 13).

V tem času je poskrbel tudi za Mijailovića, ki je postal eden najbolj plačanih srbskih državnih uradnikov.

V tem času je poskrbel tudi za Mijailovića, ki je postal eden najbolj plačanih srbskih državnih uradnikov. Mimogrede, potem ko se je Dinkić umaknil iz politike, se je Mijailović pridružil Srbski napredni stranki (SNS), ki je od leta 2012 v vladi. Predsednik SNS Aleksandar Vučić je predsednik Srbije od leta 2017, predhodno pa je bil predsednik vlade (2014-16 in 2016-17).

Prav vodstvo SNS je Mijailovića prisililo k odstopu, čeprav njegova odstopna izjava govori, da se je za to odločil sam. Povod za njegov odstop je bilo razkritje, da je mesečno zaslužil okoli pol milijona dinarjev (okoli 4.200 evrov), kar predstavlja skoraj desetkratnik povprečne plače v Srbiji. Po raziskavi Demostata ima Srbija tretjo najmanjšo povprečno plačo v Evropi (422 evrov), pred Makedonijo (376 €) in Albanijo (378 €).
Očitali so mu tudi hitro bogatenje kot tudi nepojasnjen nakup nekdanje državne vile za 410.000 evrov. Vila se nahaja v t. i. Diplomatski koloniji, na eni izmed najbolj prestižnih področij v Beogradu. Dalje so mu tudi oporekli nasprotovanje novemu finančnemu ministru Siniši Maliju (iz vrst SNS) v opredelitvi ciljev fiskalne in davčne politike.

Odstop s tega položaja Mijailovića ne bo pretirano finančno prizadel, saj je kot državni sekretar na mesec zaslužil »le« 90.324 dinarjev (okoli 760 evrov). Preostaja predsednik Odbora skupščine delničarjev Naftne industrije Srbije (NIS), ki mu vsak mesec prinese 398 tisoč dinarjev (okoli 3.300 evrov).

 Preostaja predsednik Odbora skupščine delničarjev Naftne industrije Srbije (NIS), ki mu vsak mesec prinese 398 tisoč dinarjev (okoli 3.300 evrov).


Predhodno se je Mijailović že moral spoprijeti s padcem mesečnega dohodka, saj je leta 2013 kot član Odbora direktorjev NIS prejel kar 943.989 dinarjev (skoraj 8.000 evrov), kot navaja srbska agencija za boj proti korupcije.

Po zatrjevanju vira Blica iz srbske vlade so vodilni že nameravali zamenjati Mijailovića po lanskem razkritju, da je kupil vilo v Beogradu, uradno na ime svoje soproge. A zamenjave ni »odobril«l takratni finančni minister Dušan Vujović. Veliki dohodki Mijailovića, ki so presegali prihodke drugih državnih uradnikov, so pritegnili tudi pozornost protikorupcijske komisije.

Med drugim je tudi desetodstotni lastnik podjetja »Komeks auto« iz Čačka, a je trenutno v postopku zaradi suma nezakonitega prenosa upravljalne pravice. Glede na trditve vira, Mijailović ne bo odstranjen iz NIS, hkrati pa se mu obetajo nove priložnosti v sklopu arabskega podjetja »Al Dahra«, ki je v postopku nakupa Kmetijske korporacije Beograd (PKB). V času svojega uradovanja je bil namreč Mijailović zelo naklonjen in angažiran za pridobivanje tujih investitorjev v Srbijo.

Nekateri srbski strokovnjaki so njegovo odstavitev komentirali, da je to dokaz, da Srbija nima mehanizma za kontroliranje načina bogatenja strankarskih kadrov in da je čimprej potrebno sprejeti zakon o izvoru premoženja.

Nekateri srbski strokovnjaki so njegovo odstavitev komentirali, da je to dokaz, da Srbija nima mehanizma za kontroliranje načina bogatenja strankarskih kadrov in da je čimprej potrebno sprejeti zakon o izvoru premoženja.

Vlada Srbije je potrdila, da je bil Mijailović razrešen na lastno prošnjo, medtem ko Blic ni uspel pridobiti komentarja Mijailovića. Na koncu so še izpostavili, da je Mijailović med letoma 2011 in 2013 zasedal kar šest javnih položajev v različnih nadzornih organih podjetij v prestrukturiranju, pri čemer je takrat zaslužil 882.277 dinarjev (okoli 7.400 evrov).

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek