REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Srbska premierka na paradi ponosa v Beogradu

Srbska premierka na paradi ponosa v BeograduAna Brnabić, srbska premierka. FOTO: STA foto

V Beogradu je danes ob strogih varnostnih ukrepih potekala parada ponosa, ki se je je udeležila tudi srbska premierka Ana Brnabić. Organizatorji dogodka pravijo, da ima letošnja parada zaradi udeležbe visokih predstavnikov države izjemen simboličen pomen. Središče srbske prestolnice je bilo od zgodnjega dopoldneva skoraj povsem blokirano, saj sta bili za promet zaprti dve najprometnejši cesti, po katerih je potekal pisan sprevod članov skupnosti LGBT in njihovih podpornikov.

Znani politiki na paradi ponosa

Tokrat se prvič v zgodovini parade ponosa udeležuje srbska premierka, kar ima izjemen simboličen pomen.

Po ocenah organizatorjev letošnja parada prinaša pomembno simbolično sporočilo, saj so se je udeležile številne javne in politične osebnosti, med njimi srbska premierka Ana Brnabić, minister za delo in socialne zadeve Zoran Đorđević, minister za državno upravo in lokalno samoupravo Branko Ružić, beograjski župan Siniša Mali, predsednik Liberalno-demokratske stranke Čedomir Jovanović in drugi. "Tokrat se prvič v zgodovini parade ponosa udeležuje srbska premierka, kar ima izjemen simboličen pomen," je povedal Goran Miletić iz organizacijskega odbora. Brnabićeva je pred parado izjavila, da Srbija spoštuje razlike. "Moje sporočilo je, da je srbska vlada tu za vse državljane, dobro je, da imamo različne stvari. Danes je predsednik republike na zboru v Tršiću, del vlade je tam, del pa tukaj - vse to je Srbija," je poudarila. Letošnja parada v Beogradu je potekala pod sloganom Za spremembe, sprevod pa se je začel na Cvetnem trgu, se nadaljeval po ulici kralja Milana preko Terazij do Trga republike.

Parade ponosa v srbski prestolnici so zadnja tri leta minile brez incidentov. Leta 2013 so jo odpovedali zaradi ocene, da bi bila lahko ogrožena varnost občanov, leta 2010 pa je sprevod zasenčil krvav obračun med policijo ter huligani in skrajneži, ki so povzročili kaos v središču srbske prestolnice.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek