sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Srbi in Črnogorci največji evroskeptiki na Zahodnem Balkanu
Državljani Srbije in Črne gore od vstopa v Evropsko unijo v primerjavi z drugimi državami Zahodnega Balkana pričakujejo najmanj koristi, je razvidno iz raziskave Inštituta Gallup objavljene ta teden. Tako sta se najbolj skeptični ravno ti dve državi v regiji, ki sta najbližje vstopu v EU, piše avstrijska tiskovna agencija APA.
V raziskavi, ki so jo opravili med letoma 2015 in 2016, so vključili po najmanj 1000 državljanov Albanije, Bosne in Hercegovine, Kosova, Makedonije, Srabije in Črne gore.
Sodeč po raziskavi je 49 odstotkov Črnogorcev in 40 odstotkov Srbov mnenja, da bodo imeli od vstopa v EU korist, 25 oziroma 34 odstotkov pa jih je mnenja, da jim bo članstvo v EU škodilo. V obeh državah se 17 odstotkov vprašanih ni moglo odločiti med eno ali drugo možnostjo.
Največ koristi od članstva v EU vidijo na Kosovu (84 odstotkov) in Albaniji (80 odstotkov). Tu je bilo pesimističnih le štiri oziroma osem odstotkov vprašanih, neodločenih pa štiri oziroma dva odstotka.
V BiH in Makedoniji skoraj dve tretjine vprašanih verjame, da bodo imeli korist od članstva v EU. Okoli četrtina vprašanih v obeh državah je evroskeptikov, ostali so neodločeni.
Od šestih držav zaobjetih v študijo vodi Bruselj pristopna pogajanja le s Črno goro in Srbijo. Makedonija in Albanija sta kandidatki za članstvo, Kosovo in BiH pa ostajata "morebitni" kandidatki za članstvo, še piše APA.