sobota, 18. januar 2025 leto 30 / št. 018
Španska vlada vrhu katalonske policije odvzela pooblastila
Po petkovi potrditvi prevzema nadzora v Kataloniji je španska vlada uradno odstavila vrh katalonske policije. Odstavitev je danes objavljena v španskem uradnem listu, že pred tem pa jo je ponoči kot prvi konkreten ukrep Madrida v skladu s prvič uporabljenim 155. členom španske ustave sporočil notranji minister Juan Ignacio Zoido.
Z objavo v uradnem listu je sicer vlada v Madridu danes uradno odstavila katalonsko vlado s predsednikom Carlesom Puigdemontom na čelu ter prevzela njene naloge in pooblastila. Predčasne regionalne volitve bodo v Kataloniji potekal 21. decembra, so odločili v Madridu.
Špansko tožilstvo je že v petek napovedalo, da bo v prihodnjih dneh vložilo obtožnico proti Puigdemontu zaradi upora, sodišče pa bo nato odločilo, ali jo bo sprejelo ali ne. V primeru obsodbe bi lahko Puigdemontu grozilo po različnih navedbah od 25 do 30 let zapora.
V uradnem listu je bila objavljena tudi odločitev ministra Zoide, da v skladu s 155. členom španske ustave odstavi Josepa Lluisa Trapera z mesta načelnika katalonske regionalne policije Mossos d'Esquadra. Odstavil je tudi generalnega direktorja Pereja Solerja. Slednji naj bi po poročanju španskega časnika El Mundo že mirno izpraznil svoje delovno mesto, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.
V luči strahov, kako se utegne 17.000 katalonskih policistov, ki so razdeljeni glede podpore oz. nasprotovanja neodvisnosti, odzvati na ukrepe Madrida, naj bi sicer vrh Mossosa po poročanju agencije Reuters izdal interno sporočilo, v kateri policiste poziva, naj ravnajo nevtralno in se ne postavljajo na nobeno stran.
Kot spominja španski portal The Spain Report, je Trapero dva dni pred referendumom svojim možem naročil, naj pri nadzoru volišč ne uporabijo sile. Na dan referenduma pripadniki katalonske policije niso ukrepali, vsaj v enem primeru pa so zagovornikom neodvisnosti celo pomagali odnesti volilno skrinjico. Poleg tega niso sodelovali pri zapiranju volišč, še navaja portal.
Španska policija in civilna garda sta sicer 1. oktobra skušali glasovanje preprečiti z nasiljem, pri čemer so uporabili tudi gumijaste naboje. Poškodbe je utrpelo več kot 800 ljudi.
Zveza policijskih veteranskih društev Sever je v zvezi s tem v petek sporočila, da so bili "presenečeni in pretreseni ob gledanju posnetkov, ko je španska oblast s pomočjo policije ne le preprečevala izvajanje referenduma v Kataloniji, temveč je dopustila izvajanje nasilja nad mirnimi udeleženci referenduma".
"Takšno ravnanje v nobenem primeru ni bilo profesionalno izvajanje pooblastil policije, zato policijski vojni veterani takšno uporabo prisilnih sredstev štejemo za zlorabo in hud poseg v človekove pravice in temeljne svoboščine. In prav je, da se takemu ravnanju španske policije ni pridružila katalonska policija pod vodstvom Josepa Lluisa Trapera," so poudarili.
Burnemu političnemu dogajanju v petek so sicer sledili množični protesti in praznovanja zagovornikov neodvisnosti v več katalonskih mestih, ki so se zavlekli pozno v noč, še piše BBC. Udeležilo se jih je na tisoče ljudi. V več katalonskih mestih so na mestni hišah namesto španskih razobesili katalonske zastave. Za danes opoldne so medtem v Madridu napovedani veliki protesti "za enotnost Španije in ustavo", medtem ko naj bi se zagovorniki enotne Španije v Barceloni zbrali v nedeljo.
Po poročanju dpa se je največ ljudi, kakih 15.000, sinoči zbralo na shodu za neodvisnost pred poslopjem regionalnega parlamenta v Kataloniji. Na manjših protestih skrajno desnih skupin, ki nasprotujejo neodvisnosti, pa je prišlo do izgredov, med drugim do razbijanja oken na zgradbi radia Catalunya. Izgredniki so tudi napadli nekaj mimoidočih in jih lažje poškodovali.
Kot napoveduje francoska tiskovna agencija AFP, bo ta konec tedna pomembno predvsem to, ali bo katalonska vlada sama odstopila in pa v kolikšni meri bodo zagovorniki neodvisnosti uresničili svoje napovedi o množični državljanski nepokorščini.