REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Seymour Hersh: Američani niso zadeli zalog obogatenega urana v Iranu

Seymour Hersh: Američani niso zadeli zalog obogatenega urana v IranuPomanjkanje radioaktivnosti na iranskih jedrskih lokacijah – zlasti v Fordowu in Isfahanu – po ameriškem napadu kaže na to, da so bile zaloge obogatenega urana premaknjene vnaprej, je dejal ameriški uradnik, seznanjen z razmerami. Vir: Posnetek zaslona, X

Ameriški napadi na iranske jedrske objekte prejšnji mesec niso uspeli zadeti zalog visoko obogatenega urana v Iranu, trdi veteran ameriškega raziskovalnega novinarstva in Pulitzerjev nagrajenec Seymour Hersh, ki se sklicuje na vire iz Washingtona.

Eden od virov je priznal, da naj bi Trumpova administracija pričakovala, da bo napad, v katerem je sodelovalo sedem ameriških bombnikov B-2 Spirit, ki so nosili 13.600-kilogramske bombe za uničevanje bunkerjev, "izbrisal" iranski jedrski program.

»Centrifuge so morda preživele,« je dejal eden od uradnikov in dodal, da ni mogoče z gotovostjo trditi, da so ameriške bombe »prodrle do centrifug«, ker so le-te pregloboko pod zemljo.

Pomanjkanje radioaktivnosti na iranskih jedrskih lokacijah – zlasti v Fordowu in Isfahanu – po napadu kaže na to, da so bile zaloge obogatenega urana premeščene vnaprej, je dejal visoki ameriški uradnik, seznanjen z razmerami.

Fordow, podzemni kompleks, zgrajen globoko v gori, za katerega mnogi verjamejo, da so v njem shranjene zaloge, je bil posebna tarča napada.

Ameriški uradniki, ki jih navaja Hersh, pa menijo, da lokacija zalog in njihova usoda nista pomembni zaradi resne škode, ki jo je napad domnevno povzročil drugemu iranskemu jedrskemu objektu v bližini mesta Isfahan.

Cilj operacije je bil preprečiti Teheranu, da bi v bližnji prihodnosti zgradil jedrsko orožje, v upanju, da ne bo poskusil znova.

Po napadu je ameriški predsednik Donald Trump trdil, da je napad »popolnoma uničil« iranski jedrski program.

Direktor Cie John Ratcliffe je tudi dejal, da je bilo več ključnih lokacij popolnoma uničenih in da bo njihova obnova trajala leta.

Napadi so bili del usklajene ameriško-izraelske vojaške kampanje, ki se je začela sredi junija. Izraelska vojska je bombardirala iranske cilje, češ da je Teheran blizu izdelave jedrskega orožja.

Izraelska vlada uradno ne priznava, da ima jedrsko orožje.

Toda judovska država naj bi imela na voljo do 90 jedrskih bojnih glav, v skladu z nedavnim poročilom Stockholmskega mednarodnega inštituta za mirovne raziskave (SIPRI).

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek