REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Severna Koreja z novo raketo že na pol poti do ZDA

Severna Koreja z novo raketo že na pol poti do ZDAOpazovanje izstrelitve

Voditelj Severne Koreje je v nedeljo - na prvi dan velike konference o novi "svilni poti v Pekingu - pohvalil vojaške strokovnjake, ki so po njegovi oceni razvili "popoln sistem orožja". Severna Koreja je namreč preizkusila novo vrsto balistične rakete, ki lahko nosi veliko jedrsko konico. Po kar štirih neuspešnih poskusih v zadnjih dveh mesecih je bil peti preizkus očitno uspešen. Izstrelek je dosegel višino 2111  kilometrov in daljavo 787 kilometrov, nato pa padel v morje zahodno od Japonske. Po oceni strokovnjakov je tudi zapustil atmosfero in se nato vrnil vanjo, oster kot izstrelitve pa je bil izbran zato, da raketa ne bi povzročila odziva sosedov, saj bi raketa z bolj položno krivuljo leta sicer zlahka preletela Japonsko.

Ameriška oporišča že v dosegu

To seveda pomeni, da bi severnokorejska raketa "srednjega dosega" lahko letela precej dalje, če bi bila izstreljena v bolj položni smeri oziroma pod manjšim kotom. V tem primeru bi raketa poletela najmanj 4000 kilometrov, s tem pa bi lahko dosegla tudi večino ameriških vojaških oporišč v regiji. Severnokorejski časnik Rodong Simun je zato polovico svoje vsebine posvetil poročilom o uspešni izstrelitvi rakete, na fotografijah pa so prikazani voditelj Severne Koreje Kim Jong Un ter častniki severnokorejske vojske med proslavo dogodka.

Nova raketa bi lahko dosegla večino ameriških vojaških oporišč v regiji.

Po navedbah strokovnjakov Severne Koreje je šlo za raketo srednjega dosega zemlja-zemlja, poimenovano Hwasong-12. "Preizkus smo izvedli, da bi preverili taktične in tehnološke načrte novo razvite balistične rakete," je zapisala severnokorejska tiskovna agencija KCNA. S testom naj bi preverili "sisteme za vodenje in stabilizacijo" pa tudi "zanesljivost novega motorja" in bojne glave ter njene sposobnosti, da "preživi najslabši scenarij ponovnega vstopa v atmosfero ter da nato eksplodira v pravem trenutku."

“To je bila raketa z eno samo stopnjo in tekočim gorivom, vendar je uporablljala gorivo z veliko vsebnostjo energije, zato bi verjetno imela velik doseg. Gre za balistično raketo srednjega dosega z največjim dosegom doslej in bi lahko bila del programa medcelinskih raket, " ocenjuje Melissa Hanham iz Centra James Martin v Kaliforniji.

Severna Koreja si sicer prizadeva zdelati medcelinsko raketo z dosegom preko 8000 kilometrov, kar bi državi omogočilo, da lahko s tem orožjem zadene tudi celinski del ZDA.

Izstrelitev

Prav to pa želijo ZDA preprečiti za vsako ceno. Ameriški predsednik Donald Trump je že napovedal, da je mogoč tudi "velik konflikt" s to državo, če bo Severna Koreja nadaljevala s svojimi raketnimi in jedrskimi programi. Severna Koreja namreč razvija tudi jedrsko orožje. Do zdaj je izvedla pet jedrskih poskusov. Obema programoma mednarodna skupnost nasprotuje, pri tem pa so še posebej odločne ZDA.

Severna Koreja pa istočasno ZDA obtožuje "sovražne politike", svoje rakete in jedrski program pa ocenjuje kot "sveti meč", ki ga potrebuje za lastno zaščito. "Če bodo ZDA trdoglavo nadaljevale s provociranjem Demokratične ljudske republike Koreje, potem ne bo ušla največji katastrofi v zgodovini," je zapisala državna korejska tiskovna agencija KCNA.

Še leto dni do medcelinske rakete

Analitiki pa so soglasni v oceni, da je nova izstrelitev rakete - po več neuspešnih preizkusih v tem mesecu - velik korak naprej pri izdelavi medcelinske rakete. Raketa je namreč letela dalje in višje kot je to običajno za rakete srednjega dosega in tudi precej dalje  kot severnokorejska raketa, ki je bila iz istega področja izstreljena februarja letos. To pa pomeni, da bi bila lahko Severna Koreja samo še leto dni oddaljena od izdelave prave medcelinske rakete (ICBM), ki bi lahko nosila tudi jedrsko konico. In to klub temu, da je VS OZN Severni Koreji prepovedal nadaljevati raketni in jedrski vojaški program. Varnostni svet OZN naj bi se prav zaradi Severne Koreje ter na zahtevo Južne Koreje, Japonske in ZDA znova sestal že jutri.

Nova raketa

Po oceni Washingtonskega "Projekta 38 Sever", ki spremlja razvoj severnokorejskih vojaških programov, izstrelitev predstavlja "doseg, ki ga še nikoli doslej nismo videli pri severnokorejskih izstrelkih." "Zdi se, da niso pokazali samo raketo srednjega dosega (IRBM), kar bi jim omogočilo, da zadenejo oporišče ZDA na Guamu, pač pa še pomembneje, predstavlja bistven napredek pri razvoju medcelinske rakete (ICBM)" so zapisali washingtonski analitiki.

To pa pomeni, da se severnokorejski raketni program, kot ocenjuje Kim Dong Yub, profesor Univerze Kjungjan iz Seula,  razvija "hitreje, kot je bilo pričakovati." Po oceni Johna Schillinga, ameriškega raketnega strokovnjaka to dokazuje, da je Severna Koreja samo še leto dni in ne pet let trenutka, ko bo razpolagala s pravo medcelinsko raketo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek