četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
Senatni republikanci poskušajo znova preklicati "obamacare"
Senatni republikanci so v torek prišli na dan z novo pobudo za preklic zdravstvene reforme predsednika ZDA Baracka Obame, imenovane obamacare, in uvedbo nove reforme, ki bi prenesla več pristojnosti na zvezne države. Demokrati in zdravniška združenja trdijo, da bo tudi ta predlog milijone oropal zdravstvenega zavarovanja.
Predsedniški kandidat Donald Trump je lani obljubljal, da bo obamacare takoj ukinil, vendar pa po večkratnih poskusih samo v letošnjem letu predsednik Trump od kongresa, kjer imajo večino republikanci, ni dobil na mizo podpisa želenega zakona. Zadeva je propadla v senatu, kjer imajo republikanci 52 glasov proti 46 demokratskim in dvema neodvisnima, ki glasujeta z demokrati.
Julija so zadnji poskus reforme potopili enotni demokrati s pomočjo treh republikanskih senatorjev. John McCain iz Arizone, Susan Collins iz Maina in Lisa Murkowski iz Aljaske se doslej niso izrekli v podporo novemu predlogu, omahuje tudi Rand Paul iz Kentuckyja, pa Rob Portman iz Ohia. Vodja senatne večine Mitch McConnell iz Kentuckyja mora dati nov predlog na glasovanje zelo hitro.
Po 30. septembru bodo morali namreč zaradi senatnih pravil za zdravstveno reformo zbrati najmanj 60 glasov, da preprečijo filibuster oziroma obstrukcijo demokratov, kar pa v sedanjih razmerah ne bo mogoče. Do 30. septembra potrebujejo le 50 svojih glasov z glasom podpredsednika ZDA, ki v primeru neodločenega izida 50 proti 50 v senatu odda odločilni glas.
Eden od predlagateljev Lindsey Graham iz Južne Karoline je grozil demokratom, da bodo morali odgovarjati pred volivci v svojih državah, če ne bodo podprli predloga, ki daje večja pooblastila državam, vendar pa se je odgovorom na vprašanja o opoziciji njegovega prijatelja in zaveznika McCaina izmikal. Vodja senatnih demokratov Charles Schumer iz New Yorka je opozoril, da republikanci spet ne govorijo o bolnikih in ljudeh, ampak o pravicah držav.
Graham je dramatično posvaril, da je potrebno ustaviti drsenje zdravstva v smer socializma, Schumer pa je zatrdil, da bo več milijonov Američanov izgubilo zavarovanje, ker si ga ne bodo mogli več privoščiti. Nov predlog med drugim omogoča zavarovalnicam, da bolnikom zaračunavajo višje premije, kar bodo seveda potem storile. Proti predlogu je Ameriško zdravniško združenje in organizacija upokojencev AARP. Kongresni proračunski urad (CBO), ki je nestrankarski, je sporočil, da analize stroškov reforme do 30. septembra ne bo mogoče opraviti.