sobota, 28. december 2024 leto 29 / št. 363
Senatni odbor za obveščevalne zadeve ZDA obljublja temeljito preiskavo ruskega vpletanja v volitve
Demokratski in republikanski člani odbora ameriškega senata za obveščevalne dejavnosti so v petek obljubili, da bodo izpeljali temeljito preiskavo obtožb o ruskem vpletanju v ameriške predsedniške volitve z vdori v računalniške sisteme demokratske stranke. FBI se je medtem v petek pridružil oceni Cie, da je Rusija to res počela.
Predsednik senatnega odbora, republikanec Richard Burr iz Severne Karoline je dejal, da bodo sledili obveščevalnim podatkom kamorkoli bodo vodili. Predsednik sorodnega odbora v predstavniškem domu, republikanec iz Kalifornije Devin Nunes pa se je pritoževal, da ve samo to, kar pišejo mediji in da ga zelo skrbi, ker mu obveščevalne agencije ne priskrbijo informacij. Člani odbora bodo zato januarja obiskali agencije in povprašali, za kaj gre.
Direktor ameriške zvezne policije FBI James Comey se je v petek pridružil mnenju obveščevalne agencije Cia in nacionalnemu direktorju za obveščevalne dejavnosti Jamesu Clapperju, da je Rusija posredovala v ameriških volitvah "deloma" zato, da republikancu Donaldu Trumpu pomaga do zmage. Doslej je o ruskih vdorih govorila le Cia skupaj z drugimi obveščevalnimi agencijami, FBI pa je bil tiho.
Rusija in Trump zanikata obtožbe, republikanci so razpeti med lastnimi načeli in politiko, demokrati na čelu s predsednikom Barackom Obamo pa streljajo iz vseh političnih topov. Demokratska predsedniška kandidatka Hillary Clinton je v četrtek dejala, da so se Rusi spravili nanjo zaradi osebnih zamer, ki jih ima do nje ruski predsednik Vladimir Putin. Ta jo je okrivil vzpodbujanja množičnih protestov v Rusiji po spornih parlamentarnih volitvah leta 2011, ki jih je označila za nesvobodne in nepoštene.
Cia je v začetku meseca ocenila, da ni nobenega dvoma, da je Rusija pomagala Trumpu do zmage, FBI pa se o tem ni izrekal. Direktor Cie John Brennan pa je nato v petek vladnim uradnikom povedal, da se je sestal tako s Comeyjem in Clapperjem ter da soglašajo glede obsega, narave in namena ruskega vpletanja v predsedniške volitve. Uradno tega o čemer poročajo Washington Post in drugi mediji v ZDA pri FBI in Cii še niso potrdili.
Predsednik ZDA Barack Obama v petek na novinarski konferenci prav tako ni dopuščal nobenega dvoma o ruskem vpletanju v volitve. Dejal je, da je Putina septembra osebno opozoril, naj neha, sicer bodo posledice. Kraja podatkov naj bi se takrat nehala, vendar pa je informacije že dobil WikiLeaks, ki jih je potem objavljal. Rusi naj bi vlamljali tudi v računalniške sisteme republikancev, vendar pa ti podatki nekako niso našli poti do WikiLeaksa oziroma javnosti.
Obama je naročil temeljito preiskavo in zagotovil, da bodo sprejeli povračilne ukrepe, vendar pa ni jasno ali ima dovolj časa, saj se čez mesec dni poslavlja s položaja, ki ga prevzema Trump. Novoizvoljeni predsednik odločno zanika, da bi bilo kaj takšnega sploh mogoče in je malo verjetno, da bo kaznoval Rusijo, če mu je res pomagala.