REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Šefi policij sredozemskih držav na Lampedusi o možnih rešitvah tudi v povezavi s terorizmom

Šefi policij sredozemskih držav na Lampedusi o možnih rešitvah tudi v povezavi s terorizmomMarjan Fank, generalni direktor slovenske policije, foto: Borut Zivulovic/Bobo

Generalni direktorji policij sredozemskih držav so v torek in danes na Lampedusi razpravljali o konkretnih problemih v skupnem geografskem prostoru in dogovorili za nekatere rešitve, predvsem v povezavi s terorizmom, organiziranim kriminalom in nezakonitimi migracijami. Iz Slovenije se je srečanja udeležil generalni direktor policije Marjan Fank.

Generalni direktorji policij Cipra, Grčije, Hrvaške, Portugalske, Španije, Francije, Malte, Italije in Slovenije so se med drugim pogovarjali tudi o rešitvah glede vračanja migrantov in podpore evropskim projektom v tretjih državah, so sporočili iz policije.

Direktor italijanske policije Franco Gabrielli je predlagal, da bi tovrstna srečanja postala redna, saj vidi delovno skupino devetih članic EU, ki ležijo ob Sredozemlju, kot stalni forum, ki bi se lahko sestajal tudi v drugih državah članicah skupine.

Na sestanku je Fank izpostavil, da Slovenija pozdravlja novo pobudo in podpira prihodnja srečanja v tem okviru, saj gre za specifično in izpostavljeno geografsko področje, ki leži v neposredni bližini tretjih držav. Poudaril je tudi, da Slovenija podpira vse napore, ki prispevajo k večji učinkovitosti in racionalizaciji preprečevanja tveganj, povezanih s terorizmom in organizirano kriminaliteto.

Dodal je, da Slovenija podpira krepitev sodelovanja med obveščevalnimi službami in policijo, kar bo omogočalo bolj pravočasno prepoznavanje novih varnostnih trendov in groženj, njihovo hitrejše razumevanje in morebiti bolj učinkovito preprečevanje in preiskovanje.

Vzpostavitev foruma bo dodatno doprinesla k okrepitvi sodelovanja držav v sredozemskem območju, ki so še posebej izpostavljene tveganjem organiziranih ilegalnih migracij in možnosti, da se te tokove izkoristi za prihode tujih terorističnih borcev v EU in druge oblike organiziranega kriminala, je dodal Fank.

Države članice se po Fankovem mnenju zavedajo, kako problematične, negotove in tvegane so razmere v Libiji in temu posvečajo vso pozornost. Opazen je sicer napredek pri odzivu libijskih varnostnih sil na nedovoljene migracije, vendar v omejenem obsegu. Pomembno je, da se izboljša delovanje varnostnega sistema, je zaključil generalni direktor policije.

Udeleženci srečanja so se dogovorili za vzpostavitev delovne skupine s ciljem okrepitve mednarodnega policijskega sodelovanja in dialoga med ustreznimi organi držav, ki mejijo na Sredozemsko morje. Cilj pobude je vzpostaviti skupen okvir kot podporo varnostnim dejavnostim v evropskih forumih in drugih organih mednarodnega sodelovanja. Cilj je predvsem olajšanje stikov med organi, ki so odgovorni za notranjo varnost, da bi izmenjali ideje in sprejemali skupne pobude.

Na sestanku so sprejeli tudi skupno deklaracijo, v kateri so med drugim zapisali, da bodo okrepili udeležbo na pobudah na evropski ravni, ki spremljajo terorizem ter sodelovanje v boju proti nezakonitemu priseljevanju in vračanju nezakonitih migrantov v države izvora.

Strinjali so se tudi, da bodo spodbujali razvoj projektov, uporabo evropskih sredstev in evropske pobude za razvoj zmogljivosti tretjih držav pri mejni kontroli in poklicnem usposabljanju ter okrepili operativno sodelovanje v boju proti čezmejnim kriminalnim združbam, zlasti v povezavi z nedovoljeno trgovino z mamili, orožjem in trgovino z ljudmi. Varnostni organi sredozemskih držav pa bodo v prihodnje okrepili tudi izmenjavo informacij za posodobitev preiskovalnih metod in tehnoloških inovacij na področju kibernetske kriminalitete, so še sporočili iz policije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek