REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Šef »Rheinmetalla«: Evropa z razlogom obtičala za otroško mizico v pogajanjih o Ukrajini

Šef »Rheinmetalla«: Evropa z razlogom obtičala za otroško mizico v pogajanjih o UkrajiniDesetletja premajhnih vlaganj v vojsko so regijo pustila osamljeno v pogajanjih med ZDA in Rusijo, meni izvršni direktor nemškega orožarskega velikana. Vir: Posnetek zaslona, X

Evropske države so zaradi desetletij premajhnega vlaganja v obrambo obtičale za otroško mizico v pogajanjih o prihodnosti Ukrajine, je opozoril šef največjega nemškega orožarskega podjetja.

Armin Papperger, izvršni direktor Rheinmetalla, je dejal, da si je Evropa sama kriva, ker je v pogajanjih za končanje vojne v Ukrajini vržena na stranski tir.

»Če ne vlagate (v orožje), če niste močni, vas obravnavajo kot otroke,« je povedal za Financial Times. »V zadnjih 30 letih je bilo za Evropejce zelo priročno, da vlagajo le en odstotek BDP-ja za obrambo.«

Posledica takšnega odnosa je, svari nemški orožar, da je Evropa zdaj obravnavana kot otrok, ki sedi za ločeno mizo, medtem ko »odrasli« – ZDA in Rusija – razpravljajo o prihodnosti Ukrajine.

»Če starši večerjajo, morajo otroci sedeti za drugo mizo,« je dejal. »ZDA se pogajajo z Rusijo in za mizo ni nobenega Evropejca - postalo je jasno, da so Evropejci otroci.«

V obdobju med letoma 2021 in 2024 so se skupni izdatki držav Evropske unije za obrambo povečali za več kot 30 odstotkov na ocenjenih 326 milijard evrov, kar je po uradnih podatkih približno 1,9 odstotka BDP bloka.

Ameriški predsednik Donald Trump je pritisnil na članice Nata, naj povečajo izdatke za obrambo na kar 5 odstotkov BDP in napovedal nujne pogovore z Moskvo o koncu konflikta v Ukrajini, ne da bi se posvetoval z EU ali Kijevom.

Čeprav Trump grozi z drastičnim zmanjšanjem podpore ZDA Natu in EU, Papperger srčno upa, da bo povpraševanje po orožju v regiji ostalo močno celo v primeru prekinitve ognja med Ukrajino in Rusijo.

»Evropejci in Ukrajinci nimajo ničesar v svojih skladiščih,« je pomenljivo pripomnil orožar, ki je med ukrajinsko vojno beležil rekordne zaslužke za prodano orožje.

In v upanju na nova in še bolj okrepljena naročila zgradil celo nove tovarne.

Zato je razumljivo, da je razočaran nad možnostjo sklenitve miru med Moskvo in Kijevom, saj je cena delnice »Rheinmetalla«, ki se je od začetka posebne vojaške operacije štirikrat povečala, po objavi Trumpovega načrta za mirovna pogajanja prejšnji teden - nekoliko padla.

Mimogrede, Nemčija – največje evropsko gospodarstvo, nekoč motor Evrope – je lani za obrambo namenila približno dva odstotka BDP.

Generalni sekretar Nata Mark Rutte je dejal, da se bo moral cilj zahodnega vojaškega pakta dvigniti na »precej več kot 3 odstotke«.

Ob tem je priznal, da Rusija v treh mesecih proizvede toliko streliva, kot ga Natu uspe proizvesti v enem letu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek