sreda, 02. julij 2025 leto 30 / št. 183
Sedem let izbiranja puške: Ogromna ovira na poti do oboroževanja Berlina - nemška birokracija

Med svojim prvim mandatom kot nemški obrambni minister se je moral Boris Pistorius mučiti z zagotavljanjem denarja za reorganizacijo dolgo zanemarjenih oboroženih sil države.
Zdaj, ko mu je nova vlada ta teden dodelila osupljivih 650 milijard evrov za naslednjih pet let, bo njegov glavni izziv, kako jih porabiti.
Defense Minister Pistorius faces a dragon: Germany's notorious procurement bureaucracy. It once took years to pick a rifle! Or over a decade for a helicopter helmet. #Bundeswehr #Bureaucracy
— Artbeat (@loose_gown) June 30, 2025
Pistorius se bo moral pravzaprav spopasti z birokracijo pri javnih naročilih, ki je nekoč potrebovala sedem let za izbiro nove puške in več kot desetletje za nabavo čelad za pilote helikopterjev.
#SPD faces internal rift over #NATO's 5% #defense spending target
— NEWSWORM.de (@newsworm_de) June 29, 2025
- Critics warn it threatens funding for #socialwelfare & #climate goals
- #Pistorius defends it as vital for deterrence#Germany #Verteidigung #Klimaschutzmaßnahmen #Deutscland #NEWSWORM https://t.co/qwKFZ8M5Zm
Minister bo zdaj moral nadzorovati ogromno povečanje za že tako omejene zmogljivosti orožarske industrije.
Milijarde je treba vložiti v »vojaške reči«, kot je na primer ureditev vojašnic, od katerih so nekatere v »katastrofalnem« stanju z razpadajočim ometom in plesnijo, kažejo podatki nadzornega organa za oborožene sile.
Pistorius je ta teden dejal, da bo država zdaj lahko »končno dobila, kar potrebuje«, potem ko je Berlin napovedal, da bo nemški obrambni proračun do leta 2029, vključno s podporo Ukrajini, dosegel kar 162 milijard evrov – kar je 70-odstotno povečanje v primerjavi z letošnjim letom.
Bild: Germany Missing 1 Billion Euros in Aid to Ukraine
— Uncensored News (@uncensorednews9) July 1, 2025
A scandal is brewing in Germany: a billion euros in aid to Ukraine has “disappeared,” according to Bild. Defense Minister Boris Pistorius promised President Zelensky 9 billion euros in aid to Ukraine in 2025, but the… pic.twitter.com/rAo215CUn9
Vendar je opozoril: »Vse to predpostavlja, da se lahko industrijske proizvodne zmogljivosti zdaj hitro povečajo, razširijo in prilagodijo našim potrebam in našim naročilom.«
Toda z nemško birokracijo – to opravilo bo izjemno težko.
Seven years choosing a rifle: Germany faces battle to overcome defence bureaucracy https://t.co/1vxrhMWSWk via @ft
— Van Cauwelaert (@cauwelaert) June 30, 2025
Kot piše Financial Times, si Nemčija želi izpolniti novi cilj Nata, da do leta 2029 porabi 3,5 odstotka BDP za osnovno obrambo – šest let pred novim rokom, ki ga je določilo zahodno vojaško zavezništvo.
Nemški vojaški načrtovalci morajo tako porabiti več deset milijard evrov za sisteme zračne obrambe, orožje dolgega dosega, oklepna vozila in kibernetsko vojskovanje, da bi izpolnili svoje nove zaveze do Nata.
Prav tako si želijo razviti satelitske sisteme za izboljšanje obveščevalnih, nadzornih in izvidniških zmogljivosti Evrope sredi pomislekov glede njene odvisnosti od Washingtona.
— Ro-Ro-Ro (@Nicoletto1) June 6, 2025
In vse to, ob izpolnjevanju ustrezne dokumentacije in obrazcev. In prebijanje skozi preobremenjeno in zadušeno dobavno verigo.
»Ko danes naročite sistem protizračne obrambe Patriot, vam odvrnejo: hvala za naročilo, prejeli ga boste leta 2028,« je težavo pojasnil neimenovani visoki uradnik vlade kanclerja Friedricha Merza.
Toda domači proizvajalci orožja, ne glede na to, kako navdušeni so nad velikimi zneski, ki so jim namenjeni, nimajo dovolj zmogljivosti, da bi zadostili povpraševanju nemške vlade, opozarjajo analitiki.
Vanishing Billions? Germany’s Ukraine Funds Under Scrutiny
— WashingtonAmerica.Net (@WADailyNews) June 28, 2025
Jihadi Julian raises the alarm:
"€9.2 billion was pledged to Ukraine following the budget announcement by German Defence Minister Boris Pistorius just last week. He even made a special trip to Kyiv for it.
Now,… pic.twitter.com/Hu7N11zTAL
Analitiki opozarjajo predvsem na nevarnosti slabih odločitev pri javnih naročilih in potratnost, pa tudi na pretirano zvišanje cen s strani proizvajalcev sredi porasta povpraševanja po oborožitvi.
In Germany, some sanity prevails. While Western Europe races toward a new arms build-up, one corner still dares to talk peace.
— Brian McDonald (@27khv) June 28, 2025
A new Substack on Peter Brandt’s quiet rebellion against NATO’s rush to rearm.
(link below) pic.twitter.com/TAqJcniIXe
»Hitreje ko bomo ven jemali iz denarnic, večje je tveganje, da bo denar šel le za najlažjo, najdražjo, a tudi potencialno zastarelo tehnologijo,« je opozoril Guntram Wolff, višji sodelavec na Bruegelovem inštitutu za ekonomijo v Bruslju.