REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Še pomnite ubite ukrajinske mornarje s Kačjega otoka? Po preobratu je nastala nova slika

Še pomnite ubite ukrajinske mornarje s Kačjega otoka? Po preobratu je nastala nova slikaZgodba s katero so zahodni politiki in mediji podpihovali rusofobijo in propagandno vojno se naposled ni dobro postarala. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Ukrajinski mornarji, ki so bili ujeti, potem ko so ruski vojski po radiu sporočili, da »naj se j**ejo« med obrambo majhnega otoka v Črnem morju, so bili izpuščeni v prvi izmenjavi vojaških ujetnikov z Moskvo.

Spomnimo, sprva je ukrajinska stran sporočila, da je tudi 13 mornarjev, ki so s civilno ladjo poskušali evakuirati vojake, ki so bili zadolženi braniti Kačji otok, brutalno ubila ruska mornarica v prvem tednu vojne.

To lažno novico pa so brez preverjanja dejstev zagrabili mediji na Zahodu, ki so poročali, kako je skupina ukrajinskih vojakov, ki se je nahajala na otoku, pogumno in eksplicitno odslovila rusko mornarico in herojsko umrla pod točo granat.

V Kijevu so jih celo razglasili za junake in napovedali, da jim bodo posthumno podelili najvišja državna priznanja – heroj Ukrajine.

Tudi v Sloveniji so bili ogorčeni odzivi v vrhu odhajajočih politikov iz vlade Janeza Janše glede tega zločina, pripisanega ruski armadi.

Mar je lahko najti nekoga, ki bi te tako gledal, kot Janša Zelenskega? Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Toda Kremelj ni stal križem rok.

Postavil je na laž tako Kijev kot mašinerijo zahodne propagande, ko je objavil video posnetek še kako živih ujetih ukrajinskih mornarjev in vojakov ter tako razblinil že viralni mit o herojskem uporu na Kačjem otoku.

Na koncu se je izkazalo, da so se ukrajinski vojaki in mornarji vdali ruski mornarici in odšli v ujetništvo v Sevastopol.

Nato je natanko mesec dni po invaziji ruskih čet, ukrajinski parlament potrdil, da so ukrajinske mornarje izpustili v okviru izmenjave za 11 ruskih mornarjev, ujetih s potopljene civilne ladje v bližini Odese.

Vsaka država naj bi izpustila 10 vojnih ujetnikov, toda Rusija je velikodušno izpustila še 13 ukrajinskih mornarjev, ki so na začetku vojne poskušali evakuirati vojaško posadko s Kačjega otoka.

Ukrajinska mornarica je pred tem potrdila, da so vojaki na otoku 24. februarja odbili dva napada ruskih sil, a so se bili prisiljeni predati zaradi domnevnega »pomanjkanja streliva«.

V izjavi je ukrajinska stran prav tako zatrdila, da so ruske sile uničile infrastrukturo Kačjega otoka, vključno s svetilniki, stolpi in antenami.

Dan po napadu je bil na svetovnem spletu objavljen zvočni posnetek, na katerem je bilo slišati častnika z ruske vojaške ladje, ki ukrajinskim vojakom in mornarjem sporoča, naj »nemudoma položijo orožje, da bi se izognili prelivanju krvi in ​​nepotrebni smrti«, ter dodal, »sicer vas bomo obstreljevali«.

Otok Zmiinyi (kačji) se nahaja 48 kilometrov južno od celinske Ukrajine v Črnem morju. Vir: Posnetek zaslona, Google maps

Po tem je bilo slišati ukrajinske mornarje, kako se pogovarjajo med seboj, preden so zahtevo ruske mornarice zavrnili z besedami: »J**ite se«.

Podpredsednica ukrajinske vlade Irina Vereščuk, ki je sodelovala pri pogajanjih za izpustitev vojakov, je potrdila, da je Rusija že osvobodila vseh 13 mornarjev, ki so na krovu ladje Sapphire februarja pripluli na Kačji otok z namenom, da bi poiskali preživele in jih rešili.

Tako je ukrajinska stran naposled tudi uradno priznala, da so ruske sile takrat posadko zajele in ne ubile.

V okviru izmenjave naj bi prav tako vrnili civilno ladjo, je dejala Vereščukova.

Kot poročajo ukrajinski mediji, je lokalni umetnik ob tej priložnosti že ovekovečil herojski dogodek na Kačjem otoku.

Njegova slika naj bi kmalu pristala na ukrajinskih poštnih znamkah...

Tako se je klavrno končala še ena zgodba, s katero so zahodni politiki in mediji podpihovali rusofobijo in propagandno vojno.

Pred tem sta vojskujoči se strani opravili še dve manjši izmenjavi vojnih ujetnikov.

Rusija je v zameno za devet vojakov izpustila župana Melitopola Ivana Fedorova, 1. marca pa je Ukrajina izpustila ruskega častnika v zameno za pet ukrajinskih vojakov v Sumiju na severovzhodu države.

Navkljub dejstvu, da jih ruska vojska ni zbrisala z otoka (kot je v dramatičnem slogu poročal na primer britanski BBC) in jih ni zmasakrirala, ter zato niso umrli niti herojske smrti, je Kijev naposled držal besedo.

Volodimir Zelenski je z mnogo manj medijskega pompa le enemu od do včerajšnjih ujetnikov, in to prav tistemu, ki je s psovko odgovoril Rusom, preko nižjega uradnika ukrajinske oblasti podelil visoko državno odličje za pogum.

Toda ne posthumno, saj je, k sreči, ostal živ in zdrav.

Zanimivo je, da se sam Zelenski, ki se kot nekdanji igralec zelo rad nastavlja kameram, zadevne slovesnosti - ni udeležil.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek