nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Schäuble pričakovano postal novi predsednik Bundestaga
Poslanci novega, 19. sklica nemškega parlamenta so za svojega predsednika danes pričakovano izvolili nekdanjega finančnega ministra Wolfganga Schäubleja. Za 75-letnega veterana nemške politike, ki pripada krščanskim demokratom (CDU) kanclerke Angele Merkel, je glasoval 501 poslanec, 173 jih je bilo proti, ostali pa vzdržani.
Schäuble je član bundestaga že 45 let, od leta 2009 pa je vodil finančni resor v vladi. S svojim vztrajanjem pri javnofinančni disciplini in strukturnih reformah v času finančne in dolžniške krize v EU si je prislužil po eni strani pohvale in spoštovanje, po drugi strani pa, še posebej v južnih članicah EU, številne kritike in celo sovraštvo.
V svoji dolgi in impresivni politični karieri je bil Schäuble med drugim tudi notranji minister Nemčije, vodja kanclerskega urada, vodja poslanske skupine konservativne unije CDU in CSU ter kratek čas predsedujoči CDU na zvezni ravni, piše nemška tiskovna agencija dpa. Na položaju predsednika bundestaga je nasledil Norberta Lammerta, ki na septembrskih parlamentarnih volitvah ni več kandidiral za poslanca.
Schäuble, ki ga je na ta položaj kot najmočnejša skupina v bundestagu soglasno predlagala unija CDU in CSU, naj bi bil dovolj izkušen in obenem dovolj močna in spoštovana osebnost, da mu bo uspelo vzdrževati raven razprave v bundestagu, potem ko se je vanj na septembrskih volitvah prvič prebila skrajno desna stranka Alternativa za Nemčijo (AfD). Podporo mu je zato že v naprej napovedalo več strank, izid današnjega glasovanja pa ni presenečenje.
V svojem govoru po izvolitvi je novi predsednik poslance pozval predvsem k umirjenosti in sproščenosti ob prihodu AfD v parlament, poroča dpa. Kot je dejal, razburjenje in občutki krize niso nič novega, praviloma pa se izkažejo za pretirane in nepotrebne. Kot je zatrdil, sam na spore, ki jih bodo vodili v prihodnjih letih, gleda "z umirjenostjo". Spremembe so stalna spremljevalka Nemčije, marsikaj pa, ko pogledamo nazaj, vidimo povsem drugače kot v samem sporu, je še opozoril.
Nemški poslanci bodo sicer danes volili tudi šest podpredsednikov bundestaga, pri čemer bo posebej zanimivo po poročanju dpa spremljati glasovanje o kandidatu AfD. To je namreč 75-letni Albrecht Glaser, ki je v preteklosti poskrbel za razburjenje z izjavami, kot je, da bi bilo treba muslimanom v Nemčiji odvzeti pravico do svobode veroizpovedi, saj njihova vera ne spoštuje svobode.
V vseh preostalih petih parlamentarnih strankah so napovedali, da Glaserja ne bodo podprli, v AfD pa vztrajajo, da od njegove kandidature ne bodo odstopili. Za potrditev bi Glaser, sicer nekdanji politik CDU, v prvih dveh krogih potreboval absolutno večino poslanskih glasov, v tretjem krogu pa bi zadostovala že relativna večina.
Poslanci AfD so sicer za razburjenje poskrbeli že ob samem začetku današnjega zasedanja, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Takoj so namreč zahtevali razveljavitev spremembe parlamentarnih pravil, s katero je želel odhajajoči sklic bundestaga tik pred zdajci preprečiti, da bi zasedanje novega sklica danes odprl poslanec AfD Alexander Gauland. Ta pravica namreč po novem ne pripada najstarejšemu poslancu, ampak poslancu z najdaljšim stažem. To je sicer Schäuble, ki pa je to nalogo prepustil poslancu z drugim najdaljšim stažem, 76-letnemu Hermannu Ottu Solmsu iz FDP.
Ko so poslanci to zahtevo AfD danes nemudoma zavrnili, jih je poslanec te stranke Bernd Baumann napadel, da delujejo kot nacisti leta 1933. "Zapomnite si: stari bundestag je bil na volitvah poražen. Ljudje so odločili, nova doba se začenja zdaj," jim je sporočil.