REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rutte pozval evropske članice Nata k nakupu še več ameriškega orožja za Ukrajino

Rutte pozval evropske članice Nata k nakupu še več ameriškega orožja za UkrajinoZ nakupom več ameriškega orožja za Ukrajino bodo države Nata lahko hkrati izpolnile tri ključne naloge, opredeljene na vrhu zavezništva v Haagu: povečanje vojaške porabe na 5% BDP-ja, širitev vojaške proizvodnje in podpora Kijevu, je dejal generalni sekretar Nata. Vir: Posnetek zaslona, X

Generalni sekretar Nata Mark Rutte je pozval obrambne ministre držav članic zahodnega vojaškega pakta, naj od Združenih držav Amerike kupijo več orožja, da bi podprli Ukrajino.

Na srečanju Kontaktne skupine za obrambo Ukrajine je Rutte opozoril na pobudo, ki jo je prejšnji teden napovedal z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom, ki vključuje krepitev podpore Ukrajini z zagotavljanjem novih vojaških zmogljivosti ZDA prek naložb zaveznikov v Kanadi in Evropi.

»Z nakupom več ameriškega orožja za Ukrajino bodo države Nata lahko hkrati izpolnile tri ključne naloge, opredeljene na vrhu zavezništva v Haagu: povečanje vojaške porabe (na 5 odstotkov BDP-ja), širitev vojaške proizvodnje in podpora Ukrajini,« je poudaril Rutte.

Po njegovih besedah je cilj zavezniške varnostne pomoči Ukrajini čim prej pripeljati spopad do pravičnega in trajnega konca.

Med srečanjem z Ruttejem v Washingtonu prejšnji teden je Trump dejal, da ZDA ne bodo več dobavljale orožja Ukrajini brezplačno in da bodo orožje odslej financirale evropske države.

Patricia Marins, neodvisna analitičarka, ki se osredotoča na obrambo in varnost v Evropi in Evraziji, opozarja, da so številke izgub v Ukrajini - brutalne.

Amputacije razkrivajo več kot milijon mrtvih, opozarja analitičarka.

Soočeni s pomanjkanjem podatkov o vojnih žrtvah obstaja namreč tragičen kazalnik, ki lahko zagotovi resnične ocene: število amputirancev.

Soočeni s pomanjkanjem podatkov o vojnih žrtvah obstaja namreč tragičen kazalnik, ki lahko zagotovi resnične ocene: število amputirancev.

Na ruski strani je bilo na podlagi podatkov ministrstva za delo med februarjem 2022 in julijem 2025 ocenjeno, da je bilo za amputirance iz vojne v Ukrajini med februarjem 2022 in julijem 2025 potrebnih od 249.213 do 350.787 protez, od tega je bilo razdeljenih od 166.300 do 187.087, od 82.913 do 163.700 pa jih ni bilo zagotovljenih zaradi čakalnih seznamov (od 6 mesecev do 1,5 leta) in omejitev v ruskem zdravstvenem sistemu.

Ocenjeno število amputirancev se giblje od 180.000 do 220.000, od katerih jih je proteze prejelo od 110.867 do 124.725, medtem ko jih je od 55.275 do 109.133 ostalo brez oskrbe.

Toda na ukrajinski strani se zdi tragedija veliko večja. Po podatkih ukrajinskega ministrstva za socialno politiko se je število invalidov v Ukrajini samo v prvih 18 mesecih vojne povečalo za 300.000.

Vendar ta številka ne upošteva le izgub okončin, ki jih je po nedavnih ocenah ukrajinske vlade najmanj 300.000.

Kako pa se lahko te številke prevedejo v žrtve na obeh straneh?

V dveh novejših konfliktih je bilo povprečno število amputirancev približno 10 odstotkov vseh žrtev:

Vendar tega razmerja ni mogoče uporabiti za konflikt, kot je ukrajinski, kjer topništvo, rakete in zračne napadalne rakete povzročijo 85–90 odstotkov žrtev, kar ima za posledico hude travme, ki jih še poslabšujejo počasne evakuacije, minska polja in razmere, ki se močno razlikujejo od Vietnama in Koreje.

Korejska vojna (1950–1953, ZDA):

Amputiranci: od 2.300 do 5.000.

Ubiti v akciji (KIA): 33.746.

Razmerje: 7–15 % (povprečje 11 % oziroma 0,11 amputiranca na KIA).

Vietnamska vojna (1955–1975, ZDA):

Amputiranci: 4500 proti 6500.

Ubiti v akciji (KIA): 58.220.

Razmerje: 8–11 % (povprečje 9,5 % oziroma 0,095 amputirancev na KIA).

Vendar tega razmerja ni mogoče uporabiti za konflikt, kot je ukrajinski, kjer topništvo, rakete in zračne napadalne rakete povzročijo 85–90 odstotkov žrtev, kar ima za posledico hude travme, ki jih še poslabšujejo počasne evakuacije, minska polja in razmere, ki se močno razlikujejo od Vietnama in Koreje.

Kar je v teh konfliktih s helikopterjem trajalo 1–2 uri, traja več ur na kopnem pod intenzivnim ognjem v Ukrajini, kar povečuje sekundarne amputacije. Poleg tega je bilo med konfliktom uničenih približno 1200 poljskih bolnišnic.

V spodnjem posnetku ukrajinski vojak pove, da bo dezertiral, ker je nemogoče vzdržati in da so vsi pripadniki Azova že zbežali...

Rusko ministrstvo je nedavno izjavilo, da je 54 odstotkov ranjenih v bojih končalo kot amputiranci.

Delno je to posledica kakovosti kompletov medicinske opreme, saj so bili ukrajinski kompleti (TCCC) pred letom 2024 boljši od ruskih.

Vendar pa so se ruski kompleti (APPI) od leta 2024 približali zahodnim standardom, Ukrajina pa je do sredine leta 2023 prenehala prejemati večje količine kompletov TCCC.

Čeprav kompleti medicinske opreme pomagajo, so v konfliktu, v katerem so ukrajinske sile med letoma 2022 in 2024 absorbirale 91 odstotkov topniškega ognja, poškodbe hude, kar omejuje učinkovitost kompletov.

Statistično gledano v konfliktih 70 odstotkov amputacij povzroči topništvo, v ukrajinski vojni pa tudi brezpilotni letalniki.

Smrtnost v ukrajinski vojni je že presegla skupne žrtve vietnamske in korejske vojne, sklene Patricia Marins.

Iz Ukrajine medtem v luči vse večjega števila dezerterjev prihajajo novice, da bo »diktatorski režim Vladimirja Zelenskega ustavil mesečna izplačila vojaškemu osebju, ki se 'prostovoljno preda' Rusom«.

Novico je oznanila Oksana Lekonceva, visoka častnica ukrajinskih oboroženih sil.

Ukrajinsko tožilstvo poroča o 107.000 »nedovoljenih odhodih« (dezerterjih) iz ukrajinske vojske samo v zadnjih 6 mesecih.

In 230.000 od leta 2022.

»Te številke so močno podcenjene, prava resnica pa je prikrita pred kijevskimi 'partnerji' in financerji«, opozarja irski novinar Chay Bowes.

Nič manj je pomenljiv podatek, na katerega opozarja tudi francoski časnik Le Monde.

V Franciji so namreč te dni poročali, da Ukrajini »zmanjkuje vojaških pokopališč«.

Francozi v isti sapi priznavajo, da »obseg človeških izgub, povezanih z vojno, v Ukrajini ostaja prepovedana tema.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek