REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rusko zunanje ministrstvo je namesto »oddelka za evropsko sodelovanje« dobilo »oddelek za evropske probleme«

Rusko zunanje ministrstvo je namesto »oddelka za evropsko sodelovanje« dobilo »oddelek za evropske probleme«Ministrstvo je zaradi vse slabših vezi z EU preimenovalo svoj oddelek za evropsko sodelovanje v »oddelek za evropske probleme.« Vir: Posnetek zaslona, X

Rusko zunanje ministrstvo je svoj oddelek za evropsko sodelovanje (DEC) preimenovalo v oddelek za evropske probleme (DEP), piše na njegovi spletni strani.

Ustrezne spremembe strukturnega diagrama na strani ministrstva so bile izvedene v začetku tega tedna, ruski mediji pa so o njih poročali v soboto.

Kljub zamenjavi besede »sodelovanje« z besedo »problemi« v nazivu resorja bo DEP še naprej opravljal enake funkcije kot doslej.

Ministrstvo je zaradi vse slabših vezi z EU preimenovalo svoj oddelek za evropsko sodelovanje v »oddelek za evropske probleme.«

Vloga oddelka je obravnavati »vprašanja mednarodnih evropskih organizacij«, kot so OVSE (Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi), Svet Evrope, EU in NATO.

Ime oddelka je spremenjeno le v ruski različici spletne strani. Zaenkrat se v angleški, francoski in nemški različici še vedno imenuje »Oddelek za evropsko sodelovanje«.

Odnosi Moskve z evropskimi organizacijami so problematični od leta 2014, ko je Krim na referendumu z veliko večino glasoval za ponovno združitev z Rusijo.

Še dodatno so se poslabšali po stopnjevanju konflikta z Ukrajino februarja 2022, v katerem Evropska unija Kijev podpira z orožjem, obveščevalnimi podatki, vojaškim osebjem in plačanci ter finančnimi sredstvi.

Moskva je avgusta dejala, da je OVSE v »krizni situaciji« zaradi nezmožnosti njenih držav članic, da najdejo skupni jezik o najosnovnejših vprašanjih.

Lani se je Rusija umaknila iz Sveta Evrope z vztrajanjem, da je organizacijo ugrabil Zahod, da bi promoviral svoje interese.

Rusija tudi meni, da so države EU »neprijazne« oziroma do nje praviloma »sovražne« države, medtem ko na NATO gleda kot na sovražni vojaški blok.

Ruski predsednik Vladimir Putin je med srečanjem z madžarskim premierjem Viktorjem Orbánom julija označil stanje odnosov med Moskvo in EU kot »na najnižji točki«.

Lani je ruski zunanji minister Sergej Lavrov dejal, da je »EU 'izgubila' Rusijo.«

»Ampak sama EU si je kriva. Navsezadnje so države članice EU in voditelji bloka tisti, ki odkrito izjavljajo, da je treba Rusiji zadati, kot pravijo, strateški poraz,« je opozoril Lavrov.

Države EU trenutno niso pripravljene na pogovore z Moskvo, je dejal Lavrov.

Sodelovanje z blokom 27 evropskih držav se lahko obnovi le, če bo potekalo enakopravno in ob upoštevanju ruskih interesov, je dodal ruski zunanji minister.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek