REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rusko topništvo odpihnilo ukrajinsko »moralo«: 50.000 ruskih granat proti 5000 ukrajinskim - dnevno

Rusko topništvo odpihnilo ukrajinsko »moralo«: 50.000 ruskih granat proti 5000 ukrajinskim - dnevnoTOS-1. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Pravo (klavrno) stanje vojne v Ukrajini, ki smo ga opisali pred kakšnima dvema mesecema, je zdaj doseglo tudi glavne medije.

Rusija na ukrajinske položaje izstreli kar 50.000 topniških izstrelkov na dan, Ukrajinci pa lahko udarijo nazaj le s približno 5.000 do 6.000 izstrelki na dan.

Ne, Ukrajina ne zmaguje v vojni z Rusijo, kot so nam doslej zatrjevali osrednji mediji.

Toda režim Volodimirja Zelenskega tudi to zdaj izkorišča in prosi »Zahod« za še več denarja, orožja in streliva.

Medtem se je to, o čemer pišemo že od začetka vojne počasi in skozi brizgo neresnic počasi prebilo tudi v osrednje zahodne medije.

Newsweek na primer poroča, da »Ukrajini grozi, da bo izgubila vojno z Rusijo«, New York Times piše, da »pomanjkanje topniškega streliva zmanjšuje ukrajinsko moralo na fronti«, Guardian navaja ukrajinske častnike, ki pravijo, da je »pri nas skoraj zmanjkalo streliva in se zanašamo na zahodno orožje«, Washington Post pa prikimava z naslovom, da »Ukrajini zmanjkuje streliva, saj se obeti na bojišču zmanjšujejo.«

Svetovalec ukrajinske vlade Oleksandr Danylyuk opozarja na resnost problema.

»Rusi proti nam uporabljajo topništvo dolgega dosega, pogosto brez odziva, ker nimamo sredstev,« je dejal Oleksandr Danylyuk.

»Lahko napadajo od več deset kilometrov daleč, mi pa ne moremo streljati nazaj. Poznamo vse koordinate za vse njihove pomembne cilje, vendar nimamo sredstev za napad,« pravi Danylyuk.

Ukrajini je namreč zdaj res skoraj popolnoma zmanjkalo streliva za oborožitvene sisteme iz sovjetske dobe, ki so bili temelj njenega arzenala, vzhodnoevropskim državam, ki so vzdrževale iste sisteme, pa je zmanjkalo presežka zalog za darovanje, je dejal Oleksandr Danylyuk.

Ukrajina se mora nujno preusmeriti na daljše in bolj izpopolnjene zahodne sisteme, vendar so bili ti uporabljeni šele pred kratkim in v nezadostnih količinah, da bi ustrezale ogromni ognjeni moči Rusije, je opozoril.

Rusija namreč na ukrajinske položaje izstreli kar 50.000 topniških izstrelkov na dan, Ukrajinci pa lahko udarijo nazaj le s približno 5.000 do 6.000 izstrelki na dan, je dejal.

Združene države so se zavezale, da bodo dostavile 220.000 granat, kar je dovolj za štiri dni obstreljevanja z rusko močjo topništva.

Independent trdi, da je videl poročilo obveščevalne službe, ki je pokazalo še slabše številke.

Prav zato rusko topništvo počasi, a zagotovo uničuje položaje ukrajinske vojske.

Dopisniki Washington Posta so objavili več podrobnih pričevanj o stiski oboroženih sil Ukrajine na tem območju.

Novinarji so govorili o razmerah z Ukrajinci, ki so povedali, da jim je težko obdržati svoje položaje.

Pekel vojne
Washington Post je naposled odkril »pekel vojne.« Vir: Posnetek zaslona, WP
Število žrtev med ruskimi vojaki je v zadnjem času izjemno padlo, med ukrajinskimi pa se je zelo povečalo.

Ruska vojska je namreč po ognjeni moči bistveno močnejša od ukrajinske.

Novinarji poročajo, da oborožene sile Ukrajine trpijo velike izgube, kar vpliva na moralo vojakov.

Težki ognjemetni sistemi TOS-1A »Sončna pripeka«, ki jih uničijo tudi v jarkih, so še posebej grozljivi.

Ruska vojska pa v zadnjem času raje ne sodeluje v neposrednem soočenju in uničevanje ukrajinske vojske prepušča topništvu, navajajo pričevanja ukrajinskih vojakov ameriški novinarji.

Celoten proces izstreljevanja raket si lahko ogledate spodaj.

Sklep novinarjev je, da je obramba ukrajinske vojske pri Severodonecku na robu propada, njihova morala pa tako nizka kot vedno.

Število žrtev med ruskimi vojaki je zato v zadnjem času izjemno padlo, med ukrajinskimi pa se je zelo povečalo.

Tega razmerja pa ne bodo mogli spremeniti niti raketni in topniški sistemi, ki jih v Ukrajino kot po tekočem traku pošiljajo zahodne države.

Vse skupaj jih namreč nimajo toliko, kolikor jih lahko na fronto pošlje Rusija, ki je zaradi naporov zahodnih držav – še okrepila napade.

Medtem pa postaja zelo jasno, da ljudje na ozemljih, ki jih osvobajajo ruske sile pa tudi na drugih ozemljih Donecka teh vojakov ne dojemajo kot okupatorjev.

To kažejo tudi posnetki s pologanja vencev ob osvoboditvi Saur - Mogila v drugi svetovni vojni že leta 2021.

Ljudje se teh ceremonij, ki so v Rusiji zelo pomembne, saj je skoraj vsaka družina izgubila enega ali celo veliko članov v drugi svetovni vojni - očitno udeležujejo sami in v velikem številu.

In to pove veliko.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek