REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rusko cepivo »Sputnik V« prispelo v Srbijo, pred zahodnimi ima eno prednost, daleč vidno

Rusko cepivo »Sputnik V« prispelo v Srbijo, pred zahodnimi ima eno prednost, daleč vidnoCepivo Sputnik V. Vir: Novosti, Twitter

Prvih 20 doz ruskega cepiva »Sputnik V« je že prišlo v Srbijo, v Beograd, kjer ga bo sedaj analizirala Agenciji za zdravila in medicinske pripomočke (ALIMS).

Predvidena temperatura za hrambo cepiva mora biti najmanj minus 20 stopinj Celzija, kar pa ni težko doseči.

Ob tem bodo strokovnjaki pregledali tudi obsežno dodatno strokovno literaturo, ki jo spremlja.

Postopek odobritve bi zato lahko trajal kar sedem mesecev, toda zelo verjetno bi cepivo lahko že prej dobilo »začasno« uporabno dovoljenje.

V Rusiji se sicer razvija še deset kandidatov za cepiva.

Vladimir Putin in Sputnik V
Sputnik V in Vladimir Putin. Vir: Twitter

Od cepiv Pfizerja in Moderne se rusko cepivo razlikuje po tehnologiji, saj gre za vektorsko cepivo, ker so proteini »bodic« novega koronavirusa nameščeni na človeku že znan in oslabljen adenovirus.

Ob tem ima to cepivo še eno prednost, ki se jasno vidi tudi na zunanji zaščiti hladilnikov, s katerimi je prispelo v Srbijo.

Predvidena temperatura za hrambo cepiva mora namreč biti minus 20 stopinj Celzija.

Rusija je dopustila tudi možnost skupne proizvodnje cepiva »Sputnik V« s Srbijo.

To pa je mogoče doseči že z »navadnimi« hladilniki, ki jih ima večina zdravstvenih ustanov po svetu.

Za cepiva Moderne ali Pfizerja, ki se bodo najprej uporabila v okviru Evropske unije, pa to ne velja – za njih so potrebne veliko nižje temperature, tudi pod minus 70 stopinj Celzija ter velike količine »suhega ledu« na samem mestu cepljenja.

Zato cepivo ne bo moglo do ljudi, pač pa bodo morali ljudje so mest, kjer se bodo izvajala cepljenja.

Cepivo inštituta Vektor
Cepivo inštituta Vektor. Vir: Twitter

To pa zahteva dobro organizacijo, da se čakajoči pred mesti za cepljenje ne bi še dodatno okužili.

Rusija je dopustila tudi možnost skupne proizvodnje cepiva »Sputnik V« s Srbijo, o čemer so tekli pogovori srbske predsednice vlade Ane Brnabić ter ruskega ministra za industrijo in trgovino.

V Srbiji so v ALIMS-u predali dokumentacijo tudi za registracijo Pfizer-Biontechovega cepiva in bodo istočasno uporabljali tudi to cepivo ter morda še kakšno drugo, na primer iz Kitajske.

Pfizer-Biontechovo cepivo se bo naslednji teden že pričelo uporabljati v Veliki Britaniji, prav tako pa naj bi se naslednji teden začelo tudi množično cepljenje v Rusiji, ki ga je napovedal ruski predsednik Vladimir Putin.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek