ponedeljek, 28. april 2025 leto 30 / št. 118
Ruska vojska bo v Siriji še najmanj do leta 2067: Sirski skrajneži se zavezujejo k zaščiti ruskih oporišč

Bašar al Asad je bil v Siriji res pregnan z oblasti, a nič ne kaže, da se bo iz Sirije že kmalu umaknila tudi ruska vojska, kar je bil sicer eden od ciljev sponzorjev džihadistov na Zahodu.
Protivladni skrajneži in džihadisti, ki so strmoglavili vlado predsednika Bašarja al Asada v Siriji, so zagotovili varnost ruskih vojaških baz in diplomatskih postojank v državi, je za tiskovno agencijo TASS poročal vir iz Kremlja.

Džihadisti Hay'at Tahrir-al-Sham (HTS) in oboroženi islamski militanti Svobodne sirske vojske (FSA) so v soboto vdrli v Damask, ko se je sirska vojska umaknila in je Asad zapustil državo, da bi zaprosil za azil v Rusiji.
Razsulo, ki ga za seboj v številnih državah pušča zahodno vmešavanje ni napaka v načrtu, to je načrt.
— Sašo Ornik (@jinaver) December 9, 2024
Cilj je oslabiti čim več držav, tako da ne predstavljajo nevarnosti in je lažje ropati njihove naravne vire in črpati njihovo poceni delovno silo.
Vodja HTS Abu Mohammed al Jolani, nekdanji poveljnik Al Kaide, je v televizijski izjavi v nedeljo razglasil zmago in izjavil, da je »prihodnost naša«.
V pogovoru za TASS je neimenovani vir iz Kremlja pozneje v nedeljo dejal, da so ruski uradniki »v stiku s predstavniki oborožene sirske opozicije.«
Ti predstavniki so »zagotovili varnost ruskih vojaških baz in diplomatskih ustanov na sirskem ozemlju,« je dejal vir in dodal, da »upamo na nadaljevanje političnega dialoga v imenu interesov sirskega ljudstva in razvoja dvostranskih odnosov med Rusijo in Sirijo.«
US $10m bounty on him pic.twitter.com/s62hehQAiE
— Ian Puddick - Gin Rum Whisky Distiller (@ianpuddick) December 8, 2024
Rusija je leta 2015 na poziv sirske vlade posredovala v sirski državljanski vojni in Asadu pomagala prevzeti nadzor nad svojo državo iz rok Islamske države (IS, prej ISIS) in množice milic ter džihadističnih skupin, ki jih sponzorira tujina.
Tokrat Moskva ni zadržala napada HTS in FSA, pri čemer je rusko zunanje ministrstvo izjavilo, da se je Asad odločil, da se bo mirno odpovedal oblasti po pogovorih v ozadju z več opozicijskimi skupinami.
»Rusija v teh pogajanjih ni sodelovala,« so zapisali na ruskem zunanjem ministrstvu.

Rusija je začela graditi letalsko bazo Hmeimim blizu Latakije kmalu po tem, ko je leta 2015 priskočila na pomoč Asadu.
Objekt so od takrat uporabljale ruske zračne sile za napade na IS in druge teroristične skupine v Siriji ter za transport zalog in orožja v Sirijo.
Letalsko oporišče Hmeimim se nahaja približno 60 km od ruskega mornariškega objekta v Tartusu, ki ga je zgradila Sovjetska zveza leta 1971.

Damask je leta 2017 podpisal 50-letni najem objekta, s čimer je Moskvi omogočil popolno suverenost nad bazo in ruski mornarici dovoljenje za namestitev do 11 plovil.
Rusko zunanje ministrstvo je sporočilo, da sta bila oba objekta v stanju visoke pripravljenosti med napredovanjem upornikov proti Damasku, vendar »trenutno ni resne grožnje njuni varnosti«.