torek, 22. april 2025 leto 30 / št. 112
Ruska vohunska agencija: Nasprotovanje »evrofašizmu« temelj zbliževanja Rusije z ZDA, ki sta že »naravni zaveznici«

Po dolgih letih utrjevanje ideologije, po kateri so konflikti v svetu rezultat boja zahodnih demokracij proti avtoritarnim sistemom, ki je vrhunec doživela v času Bidnove vladavine sedaj iz Rusije prihaja - alternativen pogled.
Če so dolga leta Rusijo na Zahodu označevali kot leglo totalitarizma in komunizma ter državo, ki se je danes spajdašila s Kitajsko, Iranom in Severno Korejo, kar naj bi bil dokaz neke njene nagnjenosti k totalitarnosti, v Moskvi na to gledajo drugače.
Pri tem se pozivajo na številne neslavne dogodke iz evropske zgodovine, o katerih se v Evropi vse manj govori.
Has Germany forgotten WWII and wants to repeat it?
— Victor vicktop55 commentary (@vick55top) April 19, 2025
Merz in his Easter message: 'Germany will once AGAIN assume responsibility in Europe and around the world'
Russian FM Spox Zakharova has a question:
''Again' is repetition of what historical era, I’d like to clarify?'… pic.twitter.com/EiRvejIvIw
ZDA in Rusija sta zato »naravni zaveznici proti »evrofašizmu« in tiranskim težnjam, ki prevladujejo v zahodnoevropskih državah, je sporočila moskovska zunanja obveščevalna služba (SVR).
Agencija je v sredo na svoji spletni strani objavila besedilo z naslovom »Evrofašizem je tako kot pred 80 leti skupni sovražnik Moskve in Washingtona«.
SVR trdi, da ima Evropa »zgodovinsko nagnjenost« k »različnim oblikam totalitarizma, ki občasno povzročajo uničujoče konflikte svetovnega obsega.«
Kot primer navaja vladavino terorja med francosko revolucijo in »krvava dejanja« Napoleona.
Navaja tudi SS divizijo Karla Velikega (Charlemagne), ki so jo sestavljali prostovoljci iz okupirane Francije.

Agencija je francoskemu pisatelju Pierru Drieu la Rochelleu, ki je sodeloval z nacistično Nemčijo, pripisala zasluge za uvedbo »koncepta evrofašizma ... in njegove ideologije.«
Po navedbah SVR je la Rochelle menil, da je »evrofašizem ... lasten ne le Nemcem, temveč tudi drugim evropskim 'družbam'.«
Agencija navaja neimenovane strokovnjake, ki pravijo, da sedanji razkol med ZDA in EU omogoča »situacijsko približevanje Washingtona in Moskve«.

»Združene države so svobodne zaradi pripravljenosti prednikov sodobnih Američanov, da se soočijo z diktaturami, kot sta britanska monarhija ali jakobinska revolucija,« poudarja SVR.
SVR trdi, da »konservativni strokovni krogi v ZDA menijo, da je britanska elita ... zelo nagnjena k storitvi najhujših zločinov proti človeštvu.«

»Amerika je učinek podobnih nagnjenj Britancev občutila že avgusta 1814, ko so britanske enote zasedle Washington, požgale Kapitol in Belo hišo,« opozarja SVR.
Agencija navaja, da »tuji strokovni krogi« upajo, da bosta Rusija in ZDA sodelovali, da bi preprečili »nov globalni konflikt« in se soočili z »morebitnimi provokacijami tako iz Ukrajine kot od 'pobesnelih Evropejcev', h katerim tradicionalno poziva Velika Britanija.«
Izjava je bila objavljena v času, ko si Bela hiša prizadeva za prekinitev ognja med Rusijo in Ukrajino.
Predstavniki Kremlja so dejali, da so predsednik ZDA Donald Trump in njegova ekipa v nasprotju z Bidnovo administracijo pokazali pripravljenost prisluhniti stališčem Moskve in razumeti temeljne vzroke konflikta.
Do ideološko drugačne interpretacije dogodkov v svetu prihaja v trenutku, ko sta ZDA in Rusija zbližali stališča glede ukrajinske krize, Evropska unija pa še vedno nadaljuje s staro Bidnovo politiko.
Interpretacija SVR tudi zelo dobro cilja na točko, ki je blizu Donaldu Trumpu - ta je imel z britanskimi obveščevalci, ki so bili vpleteni v pretekle napade, od afere Russiagate in naprej z Britanci veliko težav.
In zelo verjetno je, da se jim bo zaradi tega zahvalil tudi s sodelovanjem z Rusijo - kar je največja britanska nočna mora.
there will be no ukraine soon or much less left of it pic.twitter.com/7cXjgQhBry
— (@vdd007) April 19, 2025
Nova interpretacija razmer v svetu ne bo vplivala na to, da bi Rusija pustila na cedilu svoje zaveznike, od Kitajske pa do Irana, ki se jim je Moskva približala zaradi strateških razlogov, ne pa zaradi čaščenja nekakšnega totalitarizma.
Bi pa ta nova interpretacija stvarnosti lahko omogočila, da se ZDA oddaljijo od rusofobije in da Združene države in Rusija pričneta s sodelovanjem na številnih področjih in ne glede na ugovore še vedno zelo rusofobnih Evropejcev.
Slovenija ima hudo težavo. S temi oblastnimi vodilnimi kadri, ki ta hip vodijo državo, se bomo kot država zelo težko pogovarjali in uveljavljali v novih mednarodnih odnosih, ki prav te dni nastajajo. Rusofobija in slaboumna EU propaganda sta jim je zameglili um. https://t.co/hSjiuXhekz
— Dd. Hh. (@Stavenskovrhski) March 1, 2025
Med te pa se, žal, uvršča tudi slovenska politična elita, ki zaradi kratkovidnosti slovenskih volivcev še vedno greje parlamentarne stolčke, ki jih zasedajo vladne in opozicijske parlamentarne stranke v Državnem zboru.